Gönderen Konu: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...  (Okunma sayısı 24087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
Ynt: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...
« Yanıtla #15 : 30 Nisan, 2015, 00:12:29 »

Bu arada ilk DSLR makinem Olan K100D super i Ankara da Mediamarkt dan 18 55 kit lens ile birlikte 750 TL ye almıştım. Yani Pentax da istediginde turkiyede birseyler yapabiliyor. Ama istiyorlarmi orasi tartisilir.

Grup olarak hareket etmenin bir yolu varmi. Yani ben Pentax kullaniyorum. 2. Makine olarak her zaman da kullanmaya devam edecegim. Lakin artik yurtdisindan Foto ekipmani getirmek yerine daha baska seyler getirmek istiyorum. ;)
Canon 1Dx
Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM
Canon EF 70-200mm F2.8 IS II USM
Canon EF 1.4x II Extender
-----------
Pentax K-X
Pentax DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL
Pentax DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 30 Nisan, 2015, 00:50:19 »
Söylenenlere ben de katılıyorum. Ben Pentax'ın pek ülke pazarında yer kapmak gibi bir derdi olmadığına karar verdim artık, çünkü bu strateji ile bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum ne yazık ki.

Şimdi fotozeynep'in sitesine ben de girdim mesela, çok standart, pek makinelerle de ilgili olmayan, bu işten para kazanmayacak biri gibi Canon ve Pentax'ı fiyatlarına göre sıraladım.

Canon 1200D'yi kit lensiyle 1100 liraya, Canon 600D'yi kit lensiyle 1300 liraya alabiliyorsunuz bu siteden. En ucuz Pentax ise K50 ve kit lensiyle birlikte 1910 lira (su geçirmez olması tabii ki çok büyük bir artı ama standart kullanıcı bunun için 800 lira ekstra para verir mi? verirse de yüzde kaçı verir?) Sonra mesela lens almak isteyeceksiniz ikinci el, sahibinden.com'a girip canon uyumlu İstanbul'daki lensleri arattığımda 32 sayfa sonuç çıkıyor, aynı şeyi Pentax uyumlu yaptığımızda çıkan sonuç 3 sayfa. Bu durumda standart kullanıcıya Pentax satmak hiç kolay değil. Bu bir tercih olabilir tabii ama bundan zararı kullanıcı olanlar görüyor bence.

İşin yurtdışı boyutu ise bambaşka, yine aynı k50 için bhphoto fiyatı 18-55 ve 50-200 lensleri ile birlikte 510 dolar, yaklaşık 1400 lira yapıyor. Buradaki fiyattan 500 lira daha uygun ve yanında ekstra bir lens daha var. Hele bir de kim nerede ne kazanıyor ve neyi ne kadara alıyor gibi karşılamaya girersek tam at kendini köprüden durumuna düşüyoruz. Aynı işi yapan iki insandan biri Amerika'da olduğundan daha fazla kazanıyor, hem de aynı makineyi almak istediğinde çok daha uygun bir fiyata alıyor.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #17 : 30 Nisan, 2015, 04:30:05 »
Bir sorunda sıfır aldığında yeni modele geçeceğin zaman ikinci elde fiyatının çok düşük olması. K-x ve D90 aynı model. Muhtemelen D90 dan daha pahalı satılmıştır Türkiye de D90'nın haşatı çıkmış gövdesi 800 TL den satılırken K-x + 18-55mm + 55-200mm + 50mm f/1.8 + Çanta + SD kart + Şarj cihazları ile 650 TL den satışa konuldu. Bir kaç haftada anca satıldı. Bir bakıma ikinci el fiyatları ölü fiyatına satıldığından bunu avantaja da çevirmek mümkün. Yeni başlayana yukardaki gibi bir set 650 TL ye bir nimet. Aynı ayarda bir seti 1300 TL lerde anca çekersin.

Pentax'ın yapabileceği sadece bir iki seçenek var. Ya Türkiye de ofis açıp kendi yönlendirecek. Yada Samsung gibi 4-5 tane yere birden verecek. Pentax'ın Türkiye de tanınmamasının bir nedenide. Daha önceki dispiratör hiç bir halt yapmıyordu. Sözleşmesi feshedildi. 2 sene Türkiye pazarında hiç yoklardı. 2010 da Nar teknoloji aldı ama onlarda 5 yıldır bir halt yaptıkları yok. Online shop yapmışlardı. Ne oldu? Hala kapalıydı en son. Halkböyleistiyor da en iyi giriş seviyesi Pentax K500 dedi. Bakayım dedim ne kadarmış ama türkiye de satışı yok.

Kaldıki dispiratöre yüklenilmesi lazımken teknik servislere yükelniliyor. Daha iki hafta önceye kadar. Bir pentax teknik servis veryansın ediyordu. Pek makine yok servise tek tük geliyor ama şu teknik servis cihazlarından alacaksın bu teknik servis cihazlarından alacaksın diye baskı yapıyorlardı. Ciddi ciddi yetkili teknik servisliğinden çıkmayı düşünüyor. Piyasada ucuz cihaz Canon ama %10 sensörü küçük olduğu için fotoğraf kalitesinde rakiplerinin çok gerisinde kalıyor, fiyat performans olarak Nikon, Sony ve Pentax'ın fiyatlarda bir şeyler yapması lazım. Sony cephesinde Sony A58K var. Ondan sonrası uçuyor. Üstüne bir de şimdi evrensel e-mount'a geçtik diyor. A-mount ne olacak belli değil. Şu anda D7100 kullanıyorum. Ciddi olarak lens almam durumunda benim tutupta başka bir markaya geçmem çok zor olur. 4-5 yıl sonraya kadar Sony ve Pentax bir şeyler yapabilirse güzel olur. Marka takıntım yoktur. Eşşek gibi çalışıp abi bu marka işteya deyip kendi elimle söğüşlenecek değilim. Fiyat performans benim için çok önemli. Umarım o zamana kadar Pentax ve Sony de fiyatları performansları ile denk bir seviyeye gelir. Böylece kullanıcının daha çok işine yarar ve elindeki seçenekler artar.
« Son Düzenleme: 30 Nisan, 2015, 04:53:30 Gönderen: rocker_tr »
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #18 : 30 Nisan, 2015, 09:49:28 »
Aslına bakarsanız bu konuyu açarken ki amacım Belki Nar'dan birileri de forumumuzu seyrediyordur da birşeyler söyler bu konuda diye düşünmemdi ama ya izlemiyorlar ya da umursamıyorlar.

Öncelikle şunu söylemek isterim Teknik servis önemli olmak üzere Pentax konusunda ciddi mana da önemsizdir. Keza bu güne kadar kullandığım makineler içerisinde her zaman en sağlam en zor arıza yapam makine olmuştur.

Geçenlerde aynı konuyu Bile de konuşmuştuk. İnanın yıllardır Pentax kullanıyorum Hiçbir arıza ile karşılaşmadım. Tahminimce de oluşan arızalar Kullanıcı hatası kaynaklı arızalardır. Benim makine bu güne kadar sadece Sensör temizlemek için bir usta eline ihtiyaç duydu onun için de servise gitme gereği emin olun duymadım.

Fotoğraf makinesi satışı daha önce de yazdığım gibi genellikle ekonomik cazibeyle veya bilgi paylaşımı ile olur. Forumda bile çekilen fotoğrafları gördüğümde ilk yaptığım techizatı incelemek oluyor. Ne kadar çok paylaşım ne kadar çok bilinirlik o kadar çok satış demektir.

Canon un bazı fotoğrafcılara kullanım için Gövde ve lens verdiğinin birinci derecede şahidiyim. Sadece Fotoğraf karelerinin altına Gövde ve Lens modelini yazsınlar diye bunu yapıyorlar.

Şimdi kullanıcı olarak değil de ilk defa alacakmışsınız gibi sorayım sizlere;

- Pentax Fiyatı Pahalı
- Lens Bulmak Zulüm
- İkinci el piyasası Yok denecek Kadar Az

Acaba alırmısınız??
Canon 1Dx
-----------
Pentax K-X

Çevrimdışı Wakeme

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 30 Nisan, 2015, 11:42:06 »
Merhaba,
Söylediklerinizde bir çok konuda hakkınız olduğunu düşünüyorum.

En sonuncu fotoğraf fuarında Nar'ın standına da uğradım ve bir çok gövde ve objektifin fiyatlarının mantıklı bir seviyede olduğunu gördüm. yeni lenslerin çoğunu temin ediyorlardı. Umarım yakın zamanda piyasada çokça bulunur hale gelir.
« Son Düzenleme: 30 Nisan, 2015, 11:43:18 Gönderen: Wakeme »

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Nisan, 2015, 13:30:06 »
Boynumu bükerek söylüyorum ve  Ümit beye katılıyorum :(

k5, 70-200 17-50 10-20 ve 360fgz flaş olan setimi sinirimden dağıtmıştım :(
17-50 yi satmayıp evde bile tutuyorum, bi tane hatıra kalsın diye.
« Son Düzenleme: 30 Nisan, 2015, 13:32:42 Gönderen: Suha »
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #21 : 30 Nisan, 2015, 17:36:45 »
Merhaba,
Söylediklerinizde bir çok konuda hakkınız olduğunu düşünüyorum.

En sonuncu fotoğraf fuarında Nar'ın standına da uğradım ve bir çok gövde ve objektifin fiyatlarının mantıklı bir seviyede olduğunu gördüm. yeni lenslerin çoğunu temin ediyorlardı. Umarım yakın zamanda piyasada çokça bulunur hale gelir.
Makul seviye dediginiz fiyatları yukarida yazdim dostum...

Bu arada baska bir sey aklima geldi. Cagimizin bilgi bankasi google amcaya pentax yazinca distribütörden veya pentax saticilarindan  once Forumumuzun cikmasi bence distribütör yetkililerinin sapkayi onune alip dusunmeleri icin yeterlidir. Model numarasi ile arayinca turkiyedeki saticilardan once yabanci sitelerin cikmasi ise ayrica düşündürücü.
Canon 1Dx
-----------
Pentax K-X

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #22 : 30 Nisan, 2015, 17:40:12 »
Boynumu bükerek söylüyorum ve  Ümit beye katılıyorum :(

k5, 70-200 17-50 10-20 ve 360fgz flaş olan setimi sinirimden dağıtmıştım :(
17-50 yi satmayıp evde bile tutuyorum, bi tane hatıra kalsın diye.
Dostum ben inatlaelimde tutuyorum. Ama artik yedek govde olarak. Ve yeni modeli yine yurt disindan almak uzereyim... sadece model konusunda bir karar asamasindayim.

Ha neden tutuyorsun diye sorarsan nalet makina hem guzel çekiyor,  hemde evladiyelik yahu :)
Canon 1Dx
-----------
Pentax K-X

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 30 Nisan, 2015, 18:00:39 »
Ben de inatla 1 sene dayanmıştım, ama çocuğum büyürken ve kareler kaçarken illallah dedim sonunda. Şuan ne ikincil ne birincil düşünmüyorum bile. He ne olur? SLR modellerinden alır takarım manuel bir lens önüne, öylesine çekerim :)
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı Wakeme

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 30 Nisan, 2015, 18:30:44 »
Makul seviye dediginiz fiyatları yukarida yazdim dostum...

Bu arada baska bir sey aklima geldi. Cagimizin bilgi bankasi google amcaya pentax yazinca distribütörden veya pentax saticilarindan  once Forumumuzun cikmasi bence distribütör yetkililerinin sapkayi onune alip dusunmeleri icin yeterlidir. Model numarasi ile arayinca turkiyedeki saticilardan once yabanci sitelerin cikmasi ise ayrica düşündürücü.

Türkiyenin şartları insanı gerçekten çok kızdırıyor. gereksiz yere her şeye çok para veriyoruz.
benim konuya mesaj yazarken ki hatam ilk sayfayı okumamış olmam, kusura bakmayın karşıtlaştırmanızı şimdi anlıyorum. aynı karşılaştırmayı 5D mark III body için aynı sitelerde yaptığımda gene büyük fiyat farkı çıkıyor.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 30 Nisan, 2015, 18:34:08 »
Gövdleri bilmem ama

35mm f2.4 -480 lira
50mm 1.8- 420 lira.

Çok cazip fiyatlar.

2-3 sene önce lastik almakla 35mm almak arasında tercih yapmak durumunda kalmıştım. Maalesef lastik almıştım.
Yine aynı ikilemde kalacağım gibi görünüyor :)

Çevrimdışı takezo

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 30 Nisan, 2015, 18:55:41 »
pentax türkiye, mazda türkiye gibi aynı..

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 30 Nisan, 2015, 18:57:46 »
Gövdleri bilmem ama

35mm f2.4 -480 lira
50mm 1.8- 420 lira.

Çok cazip fiyatlar.

2-3 sene önce lastik almakla 35mm almak arasında tercih yapmak durumunda kalmıştım. Maalesef lastik almıştım.
Yine aynı ikilemde kalacağım gibi görünüyor :)

35mm'nin çok iyi olduğunu duymuştum ben. Fiyat olarak da gayet iyi duruyor bence de. Fakat 50mm'de niye fiyat böyle? Yani daha doğrusu rakiplerinin 50mm 1.8 lensleri ile arada gerçekten uçurum mu var? Canon'un lensinin plastik olması falan eleştiriliyor baya ama mesela cam kalitesi Pentax'ınkinden çok mu düşük de yarı fiyatına satılıyor? İki lensi de hiç kullanmadım ama başından beri merak etmişimdir.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 30 Nisan, 2015, 19:24:21 »
pentax türkiye, mazda türkiye gibi aynı..

+1
Aracım mazda, makinem pentax.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #29 : 30 Nisan, 2015, 20:40:54 »
35mm'nin çok iyi olduğunu duymuştum ben. Fiyat olarak da gayet iyi duruyor bence de. Fakat 50mm'de niye fiyat böyle? Yani daha doğrusu rakiplerinin 50mm 1.8 lensleri ile arada gerçekten uçurum mu var? Canon'un lensinin plastik olması falan eleştiriliyor baya ama mesela cam kalitesi Pentax'ınkinden çok mu düşük de yarı fiyatına satılıyor? İki lensi de hiç kullanmadım ama başından beri merak etmişimdir.

Optik kalitesini bilemiyeceğim ama SP kaplama varmış. Bildiğim kadarıyla diğerlerinde böyle bir kaplama yok. Eğer diğerleriyle aynı performansta ise Pentax lens daha avantajlı. Canon ile Nikon'un lensleri arada kampanya nedeniyle 250-260 TL lere düşürtüyorlar. Diğer türlü 350 TL civarlarından satılıyor.
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Pentax Yeni FF ve Orta format Macro Lensleri İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Başlatan adr

Yanıt: 2
Gösterim: 6869
Son İleti 17 Ocak, 2013, 21:57:14
Gönderen: Baha
DSLR dünyasının en güçlü iki makinası karşılarştırması. Pentax 645D vs Nikon D3x

Başlatan cbaytan

Yanıt: 15
Gösterim: 16646
Son İleti 21 Ocak, 2013, 12:15:15
Gönderen: Korhan
Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6660
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Ricoh, Pentax fotoğraf makinesi bölümünü satın aldı