Gönderen Konu: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...  (Okunma sayısı 24035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
Ynt: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...
« Yanıtla #45 : 08 Mayıs, 2015, 17:20:13 »
Bu tespit de son derece doğru.
Galiba insanımızda biraz fazla hırs var, sıfır üründe de ikinci el üründe de, fotoğraf makinesinde de bulaşık bezinde de aynı durum söz konusu.
Yine ithalatçıya (yani resmi olanına) gelecek olursak, ürün makul fiyatla piyasaya arz edilirse, uyanık vatandaşlar da aynı ürünü aynı makuliyet derecesinden satabilirler (diye düşünüyorum).
Levent beye belki de anlatamadığımız konu şu. Üretici firma zaten uygun fiyatla ürününü satıyor. Yani oraya ingilizce, japonca ya da her ne dilde isterlerse yazı yazıp imzalamanın bir gereği yok. Bizim derdimiz Türkiye'de bu ürünün fahiş fiyatla satılması.
Basit örnek.
Pentax K-3 gövde 
Fotografium 3.799 TL.
B&H 799 USD (799*3 = 2397 TL. %20 vergi = 480 TL.  nakliye 100 USD = 300 TL.) Toplam 3.200 TL.
dikkat edrseniz B&H o fiyattan kâr ediyor, yani ithalatçı kârı diye bir durumu hesaba katmak söz konusu değil. Kaldı ki bu hesap bireysel alımla ilgili. Üstüne üstlük dolar kurunu da abartıp 3 TL. yazdım.

İşte en başında söylediğim yere geri geldik. Sorunun temel sebebide Bu son yaptığınız hesap zaten.

Biraz satıcı ve aracılara yükleniyoruz ama burada pentaxcılarda suçlu en az onlar kadar, piyasada zaten pentax ürünleri çok az haliyle kullanıcısıda az bu yüzden kullanıcılar kimde hangi makina ve ekipman var az çok biliyor ve bir birini tanıyor. Söz gelimi 2. elde satılan bir çok ürüne aşina olduk artık o yüzden kendim çok rastladım burda veya diğer 2. el sitelerinde misal 300 tl ye aldıkları ürünleri 500-600 gibi rakamlara satmaya çalışanlar çok fazla pentaxda hepimizin içinde hep bir çıkar sağlama kar etme duygusu var ne yazık ki pentax kardeşliği pentax dostluğu paylaşımı diye bir ortamı yok pentaxın.

2010 yılından buyana çok ekipman değiştirdim bir çok lens aldım ve hep aldığım fiyatın altına sattım çoğunuda yurt dışından getirdim benim gibi olan çok kişi var görüyorum amaç herkesin aklında olan ekipmanı kullanması ve tekrar bize dönüşünün daha makul olması için böyle olması lazım. Ama ne yazık ki çok rastladım benden 120 tl ye aldığı bir lensi 300 tl ye satanları mesela 840 tl ye pentax kr + pentax 18-135 lensi alan bir arkadaşın şuan pentax kr gövdeyi 750 tl ye pentax 18-135 lensi 750 tl den ayrı ayrı satmaya çalışması gibi dün aldı bu gün 2 katına satmaya çalışıyor.

O yüzden artık resmi satıcılara bir şey diyemiyorum çünkü biz kendimiz normal değiliz. Ben bu güne kadar hiç bir pentax ürününden 1 lira kar ettiğimi hatırlamıyorum çünkü kar etmek için bu zevkle uğraşmıyorum benim karım çektiğim fotoğraflar kullandığım farklı ekipmanlarda edindiğim tecrübe aldığım zevk. Ağırlıklı olarak pentax ve sony kullandım aldığı fiyattan satmak ve denk ekipman ile takas etmek kar amacı gütmemek gibi bir ortam sony kullanıcıları arasında büyük oranda oluşmuş durumda elindeki ekipmanı satarken büyük çoğunluk açıklamalı söylüyor bu isimli arkadaştan bu fiyata aldım aynı fiyattan satıyorum gibi, kullanıcı sayısının artması ve pentaxcılar arsında güven ve dostluğun artması için ticari zihniyet olmadan güzel bir ortamın oluşturulması şart.

Ben dahil görüyorum bir çok arkadaşımız nakit ihtiyacından dolayı ekipmanlarını zararına satmak zorunda kalıyor bu durumda genelde ben ekipmanımı sattığım kişi çok iyi seçmeye çalışırım acaba kullanıcımı yoksa benden 3 e alıp millete 5 e mi satacak diye ama ne yazık ki şuana kadar bakıyorum %50 tutturabilmişim bir çoğu benden almış kar koyarak satmış.

Yazıyı biraz uzatıyorum ama madem bir şeyler istiyoruz o zaman bizlerde pentax için bir şeyler yapalım en azından bir birimize karşı dürüst olalım, her şeyi de devletten beklemeyelim... lütfen

Valla ben buna pek bişi demiyorum. sonuna kadarda hak veriyorum. Misalen yaşadığım bir olayı isim ve model belirtmeden yazmaya çalışayım. Petax XXX model bir makineyi yurtdışından getiren bir arkadaş satmak için çaba gösteriyordu. İstediği fiyat Yurt dışındaki 0 fiyatından oldukça pahalıydı. Kendisi ile görüştüğümde de Ben türkiye fiyatlarını baz almak zorundayım dedi. Hakkıdır birşey demiyorum ama Haklı olunan yön makinenin belirleyici fiyatının Türkiye olması.

Ben de yurt dışında alışveriş yapıyorum, mesleğim gereği hiç değilse ayın 2 haftası yurt dışındayım zaten, o sebeple kimsenin ne beni nede kullanıcıları keriz yerine koymasını kabullenemiyorum. Amerikada 799 USD ya fiyatlar. peki ya Best Buy un cuma günleri yaptığı indirimleri, %20 civarında olan öğrenci indirimlerini biliyorum. Diğer Alışveriş merkezlerinin özel indirimlerini vs. kimse dikkate almıyor. Zararına mı satıyor bu firmalar?? 

ama herşeyden önemlisi. TaxFree imkanı.  Geçenlerde K3 makine Almanyada 980€ ya Mediamarkt da insertteydi. Yanında lens de vardı hatırlamıyorum. Diyeceksiniz ki pahalı ama değil çünkü bunun 208 € luk kısmını zaten Taxfree olarak geri alıyorsunuz ve makine size 772€ ya geliyor. Yani 3 TL den kabul etseniz 2300 Liraya.

İstenildiği zaman olmayacak birşey değil. O anlatılan vergiler vs heryerde var. Üstelik kimi ülkelerde %36 lara yakın vergi uygulanıyor.
Canon 1Dx
Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM
Canon EF 70-200mm F2.8 IS II USM
Canon EF 1.4x II Extender
-----------
Pentax K-X
Pentax DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL
Pentax DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 08 Mayıs, 2015, 18:08:22 »
İran'da patatesin kilosu 50 kuruş. Bizde ise patatesin kilosu 2.5 liranın altına inmezse devlet olaya el koyacakmış. İran'dan kendi olanaklarımızla patates alalım en iyisi. Gerçi zaten patates yetiştiren çiftçimiz 30 kuruşa yetiştiriyordur. Onlar da bizi iyi kazıklıyor ya neyse. Mantık bu olmamalı. Amerika'da ki kırmızı et fiyatlarını karşılaştırmadım daha, et kaçakçılığına teşvik etmiş olurum. :) Yada petrol fiyatları........
« Son Düzenleme: 08 Mayıs, 2015, 18:17:29 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 08 Mayıs, 2015, 18:41:05 »
İran'da patatesin kilosu 50 kuruş. Bizde ise patatesin kilosu 2.5 liranın altına inmezse devlet olaya el koyacakmış. İran'dan kendi olanaklarımızla patates alalım en iyisi. Gerçi zaten patates yetiştiren çiftçimiz 30 kuruşa yetiştiriyordur. Onlar da bizi iyi kazıklıyor ya neyse. Mantık bu olmamalı. Amerika'da ki kırmızı et fiyatlarını karşılaştırmadım daha, et kaçakçılığına teşvik etmiş olurum. :) Yada petrol fiyatları........

Bari alıntı yapsaydın baha patates benzetmesi mesajımdan alay ederken fazla yorulmazdın en azından.  Biz burada alınabilir bulunabilir bir pentax olsun diyoruz sen kalkıp bizimle alay ediyorsun.

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 08 Mayıs, 2015, 18:54:36 »
Bu bizdeki vergiler böyle, o yüzden fiyatlar da böyle durumu ne yazık ki pek inandırıcı olmuyor. Net rakamlarla gelinse belki bir derece ama sonuçta ortada rakipler ve onların uyguladıkları politika var. İlk mesajda Canon için yapılmıştı benzer bir karşılaştırma, şimdi ben de BH Photo ile Fuji karşılaştırması yaptım, bazı ürünler için Tr fiyatları daha bile uygun. Vergi farkı?
X-M1 BH 500 Dolar (1343TL)
X-M1 TR 1299 TL

X-E1 BH 500 Dolar (1343 TL)
X-E1 TR 1349 TL

X-E2 BH 800 Dolar (2149 TL)
X-E2 TR 2179 TL

Fiyatlar yurtdışı seviyelerine inmedikçe yurtdışından alma imkanı olan kimseye makine veya lens satmak pek mümkün olmayacak bence. Bu da aynı kısır döngünün devamına sebep oluyor. Daha az satış, mecburen makine başına daha fazla kar, daha az kullanıcı, daha az ikinci el bulma imkanı... Başka bir başlık daha vardı, orada da benzer şeyleri yazmıştım, Fuji'nin makinelerini çok beğenmesem de burada uyguladıkları politika bence çok mantıklı. Onlar da pazar payı anlamında Canon ve Nikon'un yanından geçemezler ama hem Amerika ile aynı fiyat uygulaması, hem yaptıkları organizasyonlarla bu pazarda yer kapmak için epey çalışıyorlar. Pentax'ın da yapması gereken net olarak budur bence, daha saldırgan bir fiyat politikası ve gerekirse Fuji'nin yaptığı gibi makinelerini tanıtmak için seminerler (öncelik kesin olarak fiyat politikasında, 2000 liraya alabileceğim makineyi bana 3600 liraya satmaya kalkarsan istediğin kadar reklam yap, organizasyon yap ben alacağım varsa onu yurtdışından alırım).

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 08 Mayıs, 2015, 19:37:59 »
Bari alıntı yapsaydın baha patates benzetmesi mesajımdan alay ederken fazla yorulmazdın en azından.  Biz burada alınabilir bulunabilir bir pentax olsun diyoruz sen kalkıp bizimle alay ediyorsun.

Tabi ki dalga söz konusu bile değil abi. Sadece mantık bu kadar kolay olmamalı demeye getiriyorum. Fiyatlardan çok mutlu değilim. Ben de tüketici konumundayım şuan. Fiyatın düşmesi ortak çıkarımıza. :) Ama "X fiyat ürüne vergiyi nakliyeyi ekle, 2.72 ile çarp. Üstü fiyatta kazıklandık." fikrine karşıyım.

Üstüne üstlük, görevine yeni başlamış fikrimize değer verdiğini gösteren yetkiliye "kazıklıyorsunuz" dışında bir şey söylenmemesi, yukarıda karşı olduğum fikre daha da karşı olmamı sağlıyor.

PENTAX K-3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 08 Mayıs, 2015, 19:40:06 »
Lenslerde fiyat farkı pek yok ama gövde fiyatları çok sırıtıyor.Aslında tersi olur genelde gövde ucuz lensler pahalı olur ama biz de ters nedense.Bunun tartışılacak yanı olduğunu zannetmiyorum,gövdeyi ne kadar ucuza satarsan o kadar pazarda pay kaparsın. Gövde fiyatlarını daha makul seviye çekmeden satışların istenen adetlere ulaşacağını ben de zannetmiyorum.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs, 2015, 19:40:55 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #51 : 08 Mayıs, 2015, 19:43:32 »
Tabi ki dalga söz konusu bile değil abi. Sadece mantık bu kadar kolay olmamalı demeye getiriyorum. Fiyatlardan çok mutlu değilim. Ben de tüketici konumundayım şuan. Fiyatın düşmesi ortak çıkarımıza. :) Ama "X fiyat ürüne vergiyi nakliyeyi ekle, 2.72 ile çarp. Üstü fiyatta kazıklandık." fikrine karşıyım.

Üstüne üstlük, görevine yeni başlamış fikrimize değer verdiğini gösteren yetkiliye "kazıklıyorsunuz" dışında bir şey söylenmemesi, yukarıda karşı olduğum fikre daha da karşı olmamı sağlıyor.
Sevgili baha;

Yunanistan'daki vergi oranı yüzde 27
Almanya'daki vergi oranı yüzde 30
Amerika'daki vergi oranı yüzde 6 ile 8 arasinda degisiyor
Istesekte istemesekte bütün bu ülkeler nakliye zaten ödüyorlar ve hemen hepsi aynı ülkelerden ithal ediyor yani amerikada satılan ürün amerika'da üretilmiyor ve tahmin ettiğinden çok daha ağır ithalat vergileri ödüyorlar.

Patates benzetme ne gelince evet sende haklısın ancak patates et gibi ürünler temel tüketim malzemeleri fotoğraf makinası değil. Bizim yüzüne bakmadığımız domatesi almanya'da adetli satın alıyorlar. Amerika'da kırmızı et yeme balık yemeye kalk bak bakalım kilo gram fiyatları ne kadar oluyor. Ancak azıcık bir işletme bilgisi ile emin ol ki durumun anlattığımız kadar basit olduğunu göreceksin. ;)
Canon 1Dx
Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM
Canon EF 70-200mm F2.8 IS II USM
Canon EF 1.4x II Extender
-----------
Pentax K-X
Pentax DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL
Pentax DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 08 Mayıs, 2015, 19:48:54 »
Belkide o yüzden işletme ile iktisat kuramları ortaya çıkmış. :) Ben emeğe saygı diyorum sadece. Teşekkürler.
PENTAX K-3

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 08 Mayıs, 2015, 20:41:33 »
Artık ben hiç bir şey demiyorum 14 yıldır bu işin içindeyim çalıştığım yer vergi dairesi okuduğum bölüm maliye ama ben bu pentax ithalatını çözemedim tüm mevzuata baktım adedi 400 dolara ithal edilen bir fotoğraf makinasından 500 dolar gümrük vergisi alınacak diye bir madde bulamadım bir türlü sonra baktım baktım vietnam kore gibi ülkelerden ithal edilen fotoğraf makinaları gümrük vergisinden muafmış şimdi gelde anlat bunu millete o yüzden artık banane isteyen istediğine istediği fiyata satsın artık insanların hakkını aramaktan idealist olmaktan sıkıldım kim için neyin mücadelesini veriyorum anlamadım gitti.

Bundan sonra temsilci firma 3 e alır 15 e mi satar yoksa tüm ürünler elinde kalır pahalı olduğu için batarmı  tüm pentaxcılar isyan edip pentaxımı bırakır kendilerimi yurt dışından ithal ederler beni ilgilendirmiyor.

Burda gördüğüm tek şey olduğumuz yerde eşinip duruyoruz haklıyı savunmak adına gereksiz yere insanlarla kötü oluyorum o yüzden artık sadece izleyiciyim.

« Son Düzenleme: 08 Mayıs, 2015, 21:58:21 Gönderen: ysf044 »

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 08 Mayıs, 2015, 21:59:16 »
Baha, her kalemi yazdım ya. Daha ne hesabı yapacağız. Kaldı ki yaptığım hesap dükkandan alınan (yani üzerine kâr koyulmuş) perakende fiyat.
Levent bey ise kalkmış, siz yabancıca metin yazın biz imalatçıya söyleyelim diyor. Yahu benim derdim imalatçı değil ithalatçı.
Ha! Ricoh Türkiye'ye diğer ülkelere uyguladığı fiyattan yüksek satıyor ise o zaman iş değişir ama hiç sanmıyorum.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Fearomenkor

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 11 Mayıs, 2015, 21:59:57 »
Alıntı
35mm DA 2.8
ABD 1450 lira (Gümrük ve nakliye hariç)
Türkiye 1150 lira (Puan kazanacaksınız ve taksit imkanı var)

50mm FA 1.4
ABD 1000 lira (Gümrük ve nakliye hariç)
Türkiye 1150 lira (Puan kazanacaksınız ve taksit imkanı var)

Demek ki bazı ürünlerde kazıklıyorlar. :) Ne yazık ki başlıkta ki o "kazıklıyorlar" kısmına katılmıyorum. Forumu takip eden bir yönetim var karşımızda. Bu adamlar da biliyordur 2000 olan ürünün 3000'e satılmayacak olduğunu. Her sektörde fiyat ucuzladıkça daha fazla satılacağını bilmeyen yoktur herhalde. Demek ki bir yerde bir problem var. Nar'da kusur görmüyorum.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 12 Mayıs, 2015, 01:10:20 »
Puan kazanmıyorum. Benim kartım o kart değil.
Taksit dediğiniz şey aldatmacadan ibaret. O 1150 lirayı zaten bloke ediyor.
2000 lira olan ürünün 3000 e satılmayacağını bilen adam imalatçıya yazın demez. Yazmasına yazarım tabii, bunlar bi halt beceremiyor diye, istedikleri bu ise.
Yemişim Pentax'ı. Param olunca başka marka alırım ama bu saatten sonra da kimseye Türkiye'den al demem.
Arslan Türegün

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #57 : 12 Mayıs, 2015, 23:08:13 »
Ricoh'un yerinde olsam Pentax'ın aynasız ve slr'lerin hepsini  tek mount yapardım. Kompact slr de 1/2.3 yerine DSLR de kullanılan sensörü kullanırdım. Aynı sony'nin yaptığı gibi. Canon, Nikon, Sony dslr alıyorsun. İkinci bir hafif aynasız kompact makine almak istiyorsun hayda lens parası çıkıyor sana. 17-50mm f/2.8 var elinde aynasız kompactta kullanamıyorsun. Böyle bir gelişme ikinci bir lens alma zorunluluğu kalkacağı için Pentax'ın satışlarında ciddi bir artış yaptırır.
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı ondert

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 03 Ekim, 2015, 04:31:00 »
baya uzunca tartışılmış yine. ben de bulunduğum yerden, Euro bölgesinden bir örnek vereyim. evime en yakın pentax bayii burası. ufacık şehir merkezinde 2 tane pentax bayii olması bile hoş tabi.

şuradan fiyatlara bakabilirsiniz, dille ilgili açıklama yapmama gerek yok sanırım. sadece yanında "corpo" yazanlar gövde fiyatları;

http://www.limmaginefotocine.it/Listino-Pentax.html

Pentax Yeni FF ve Orta format Macro Lensleri İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Başlatan adr

Yanıt: 2
Gösterim: 6660
Son İleti 17 Ocak, 2013, 21:57:14
Gönderen: Baha
DSLR dünyasının en güçlü iki makinası karşılarştırması. Pentax 645D vs Nikon D3x

Başlatan cbaytan

Yanıt: 15
Gösterim: 16405
Son İleti 21 Ocak, 2013, 12:15:15
Gönderen: Korhan
Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6452
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Ricoh, Pentax fotoğraf makinesi bölümünü satın aldı