Gönderen Konu: Hafıza kartım arızalandı, içindeki fotoğrafları nasıl kurtarabilirim?  (Okunma sayısı 3738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
*** merhaba...
   * 16 GB Toshiba Class 10 SDHC kartımdaki fotoğrafları TV ekranından izlemek amacıyla, kart okuyucu yardımıyla USB kanalı üzerinden TV'ye taktıktan ve 8-10 fotoğraf izledikten sonra arızaya geçti. Hafıza Kartını TV'den çıkarıp fotoğraf makinama takarak konrol ettiğimde (Olmpus OMD-EM5 gövde üzerine) ''kart hatası'' ibaresi çıkmaktadır ve kart üzerine kayıtlı fotoğraflar görülmediği gibi yeni fotoğraf da çekilememektedir. Sözkonusu Hafıza kartını Bilgisayara yine kart okuyucu vasıtasıyla taktığımda ''biçimlendir'' komutu çıkmakta, bu komutu uygularsam fotoğrafların silineceği ikazı çıkmaktadır...  :o
   * Kartı onarma imkanı varmı?
   * ve daha önemlisi, Kartın içinde o gün çekmiş olduğum ve henüz yedekleme imkanını bulamadığım FOTOĞRAFLARI NASIL KUTARABİLİRİM???   :(  :( 
« Son Düzenleme: 20 Temmuz, 2015, 09:10:48 Gönderen: baygünay »
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Çevrimdışı excil

• Üye
  • Piscem natara doces
geçmiş olsun Advanced NTFS Recovery bu program yardımcı olacaktır.
PentaxTürk Kemer :) K-3 Pentax { 40mm DA l 70mm DA Limited  l DA 10-17mm Fisheye l M 50mm 1.7 } Sigma { 105mm Macro } l   BK-777C Ball Head Tripod  Metz 48 AF-1

https://www.flickr.com/photos/117217262@N02/
http://500px.com/gkok2012

[email protected]

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle kartı biçimlendiriyoruz. Maalesef ki biçimlendirmeden olmaz. Ama asla içerisine dosya atmıyoruz. Yada o kartı takıp fotoğraf çekmiyoruz. Silinmiş dosyaların üzerine başka dosyalar yazılırsa kurtaramayız.

Sadece biçimlendiriyoruz ve arama motorlarından kurtarma programlarına bakıyoruz. Mesela ilk olarak excil'in dediği programı deneyebiliriz. Size tavsiyem genel büyük tarama yaptırmanız olur. Saatler sürebilir. Ama daha yapıcıdır. Jpg, mp3 gibi uzantı filtreleriyle tarama yapmayın derim. Silinen dosyalarınızı bulamazsa program, birkaç farklı programla deneyin derim. "Recovery" anahtar kelimesiyle farklı programlar arayabilirsiniz.

Olur da başaramazsanız dert etmeyin. Hafıza kartını asla kullanmamak kaydı ile saklayın. İleride bilgisayarlarla arası iyi olan bir kişiye denk gelirseniz %90 ihtimalle kurtarılabilir fotoğraflar.

Geçmiş olsun.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Öncelikle geçmiş olsun Günay bey, Recuva diye ücretsiz bir program var onunla da deneyebilirsiniz. İsterseniz internet üzerinden uzak bağlantı yöntemiyle de yardımcı olabilirim.

Bu arada usb bellekler için ya da kart okuyuculara takılan hafıza kartlarını pc/tv de kullanırken işiniz bittiğinde kesinlikle doğrudan yerinden çıkartmayın! Çünkü o anda karta bir yazma söz konusu ise kartın dosya yapısı yazma işlemi tamamlanamayıp yarım kalacağı için bozulacaktır. Güvenli çıkart seçeneği ile bağlantı kesilmelidir. SD kartlar için ise yazma kilidinin açılması her halükarda yazmayı engellediğinden çıkartma olmasa bile bilgileriniz güvende olacaktır.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
Bu akıllı tv ler baş belası. Benim de hddnin dosyalama sistemini bozdu . akıllı tv ler yapıyor böyle seyler. Kartta fiziksel bir arıza yok ise recovery yazılımları ile kurtarırsınız. Ama çogu lisans satın  almanızı isteyecektir.ona dikkat edin. Buldugunuz yazılım ile karta bir dosya kaydetmeden veya formatlamadan kurtarma yapmanızı tavsiye ederim.

Tavsiye farklılıkları programların kullanım farklılıklarından kaynaklanıyor.
Advanced system recovery prg tavsiye ederim
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimiçi baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
*** merhaba...
    * CardRecovery proğramı ile bir kurtarma işlemi yaptım, fotoğraf dosyasını bilgisayara indirdim fakat mevcut sistemle fotoğrafları açamıyorum. '' .. CR dosyası'' olarak gözüküyor,bilgisayarda mevcut fotoğraf ile ilgili proğramları (picasa 3, photoscape... vs.) mevcut fotoğraf ile ilgili proğramları tanımıyor. Yalnız Baha beyin açıklamalarında ''kartı biçimlendir'' diyor, ben biçimlendirme işlemini yapmadım tüm fotoğrafları tamamen kaybederim düşüncesiyle. SD karta hiçbir işlem yapmadım şimdiye kadar, şimdi biçimlendirip tekrar CardRecovery ile kurtarmayı denemek düşüncesindeyim. (sanırım ''@ogeday'' ın bir önerisi vardı, yanlışlıkla mesajını sildim, tekrar gönderebilirse önerisini değerlendirmek isterim).
    * yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler...

« Son Düzenleme: 22 Temmuz, 2015, 19:47:10 Gönderen: baygünay »
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Bazen kurtarım yapılmış görünsede içeriği tam kurtaramadığından farklı bir programla aynı işlemleri denemekte fayda var. Tabi bilgisayar normal .CR uzantılı dosyaları açıyor varsayıyorum.

Formatlamak da bir yöntem fakat hiç erişilemeyen medya için kullanılmasını öneririm. Çünkü format atarken veriyi silmeyip sadece FAT (File Allocation Table) ı temizleme yapıyor. Dolaysıyla bilgiler medyada yer almaya devam ediyor. Ancak üzerine bir veri yazılmadığı sürece kurtarma olasılığı mevcuttur.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
mmCARD Recovery  kodu var bende günay abi bulabilirsem özelden yazarım size sakın kartın üzerinde bir işlem yapmayın başka programlarla bu verdiğim program ile deneyin.

Fotoğrafları hem raw hem jpeg kaydetme

Başlatan scorpion81

Yanıt: 5
Gösterim: 2867
Son İleti 04 Mayıs, 2015, 13:51:07
Gönderen: Ozzcob
k10d ile back front focus ayarı nasıl yapılıyor?

Başlatan cumuta

Yanıt: 4
Gösterim: 2974
Son İleti 17 Eylül, 2013, 21:40:01
Gönderen: cumbat
Amerikadan Lens aldırtsam nasıl olur

Başlatan Taxonera

Yanıt: 12
Gösterim: 4365
Son İleti 10 Ağustos, 2014, 21:04:20
Gönderen: aghytn
Siteye Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Başlatan REİS

Yanıt: 8
Gösterim: 4640
Son İleti 03 Aralık, 2011, 20:24:11
Gönderen: Baha
Sigma 28 - 200 Aspherical f 3.8-5.6 nasıl bilirsiniz?

Başlatan alikaytan

Yanıt: 5
Gösterim: 3878
Son İleti 27 Nisan, 2012, 22:33:24
Gönderen: ercan69