Gönderen Konu: pentax dslr için bakaç camı arıyorum. pentax 0076570 L7  (Okunma sayısı 3249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
pentax 0076570 L7 parça nolu bakaç camı arıyorum. Elimde yüzeyi deforme olduğu için puslu gösteren tertemiz bir k100d var. bu akrilik merceği, polimer cilası ile cilalayıp kurtarmayı deneyeceğim ancak yenisini alabilsem şahane olurdu. Bunu pentax kanada 12 dolar civarına satmış aynı durumda olan bir müşterisine. bu parçayı nereden temin ederim? çiziksiz ve pürüzsüz bir çıkma parça da işimi görür. pentax ist, pentax k200, pentax k r vs hepsinde aynıymış bu parça.

bir bilgiye göre pentamirror olan tüm pentax dslr lerde hala aynı akrilik cam parça kullanılıyor.

http://www.pentaxforums.com/forums/114-maintenance-repair-articles/102950-ist-blurry-viewfinder-repair-replacement.html

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: pentax dslr için bakaç camı arıyorum. pentax 0076570 L7
« Yanıtla #1 : 13 Şubat, 2016, 19:42:57 »
Necatibey caddesinde Ankara Han'ında Erhan usta var fotoğraf makinesi tamircisi.Ona bir uğra istersen birşeyler uydurabilir,Ayrıca hesaplı kaliteli çalışır.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Şubat, 2016, 22:34:44 »
erhan ustanın yeri hangi katta?

bir tane pentax ist dl buldum aldım vizörü daha iyiydi. onu cilalyıp yerine taktım görüş elde ettim. ancak hala biraz flu. sanki içi buğu olmuş gibi. anlaşılan plastik vizörlü eski makinelerde zaman içinde o parçaların yüzeyleri okside oluyor. el sürünce bile parlaklığı gidiyor.

makineleri sökünce birşey denedim. merak ettiğim bir durumda zaten. dioptri ayarını yaptığımız ayar düğmesi vizör içindeki bir merceği ileri geri kaydırıyor. toplam 3 mercekten oluşuyor bakaç. aslında dioptrik ayar merceği ışık kaybına neden oluyor! bakaç modülünü sökünce gövdenin içine baktım ve normalde gördüğümüzün yarısı boyutunda görüntüyü doğru şekilde görebildim. ancak bu makineye 10 cm kadar mesafede durunca mümkün oldu. demekki bakaç aynı zamanda odak noktasını makineye doğru yaklaştırıyor.

aklıma telekoplardaki barlow merceklerini kullanmak geldi. ne yazıkki elimde uygun bir barlow merceği yok. bunlar görüntüyü büyütmeye yarıyor. 3x büyüten bir merceğim olsa bunu adapte edebilsem ne şahane olurdu. zaten dioptri ayarını barlowun üzerinden yapabiliyorsunuz ki hiç yapılmasa da olur.

yada başka bir aps c makineden sökülü bakacı yerine adapte edebilirim. elinde bozuk makinesi olan varmı?

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Şubat, 2016, 22:56:31 »
Erhan usta 1.katta,girişin üst katı sola dön sağa dön orda,ufacık bir dükkanı var,k100d nin vizör bildiğim kadarıyla yüzde 78 di,yani vizöre gelen görüntüyü biraz kücültüyordu yüzde 22 kadar.Erhan ustada eski slr ler oldugu için belki bi çözüm bulabilir ama,öyle veya böyle vizörden kadraj yapacak kadar bir görüntü elde ediyorsan ugraşmaya değmez derim(manuel lens kullanmıyorsan)

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Şubat, 2016, 23:25:11 »
sürekli birşeyler tamir ediyorum. heryer takım taklavat. ancak saçma sapan bir mühendislik hatası nedeniyle birşeyler elimde kalınca acaip sinir oluyorum. asahi gibi bir firma nasıl olur da giriş seviyesi bile olsa, dış etkenlere maruz kalan bakaç camını akrilikten yapar! oysaki yıllların me super inde cam vizör var ve sapasağlam. akrilik malzeme çizildikçe toz zerrecikeleri tarafından, kaplamalı yüzey havadaki oksijeni çiziklerden akrilik malzemeye gerçirir oluyor. böyle oluncada plastik yüzey aynı araba farları gibi flulaşmaya başlıyor. UV ışık ta etkiliyordur mutlaka.  k100d deki orijinal merceğin iç yüzeyide bozulmuştu. ist dl den söktüğümde iç yüzey sağlamdı, dış yüzeyi parmağımla su altına parlatarak, bu sayede görüş elde ettim. AF lens ile tabiki problem yok. Makinadan dışarısı görünüyor. Aydınlık ise yazılar okunuyor. Tipik eskimiş vizör halinde şu anda. Ama yine MF lenslerimi kullanamam.

parçanın kodu belli. Kanada fiyatı 16 kanada doları. parçayı bulsam posta masrafına katlanıp alırım zaten. gövdeyi sökmesi k100d vs de çok basittir. şu anda dek çeşitli nedenlerle önceki k100d super imi sökmüştüm. k100d ve ist dl ds vs de aynı.

ayrıca parça k x, k30 vs de de aynıymış. temizlerken dikkat. çizmeyin bastırmayın!

illa bana yeni nesil bir pentax aldıracak bu durum.

« Son Düzenleme: 13 Şubat, 2016, 23:26:19 Gönderen: dgncsk »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Şubat, 2016, 00:51:16 »
Bir şeyler tamir etmek bence harika bir hobi. :) Bence bu iş için en iyi çözüm Sunay usta. Ne zaman gitsem yedek parça amacıyla duran bozuk cihazlar görüyorum. Mutlaka bozuk bir gövdenin parçası elinizdeki gövdeye uyumludur. Temiz ikinci el olduktan sonra gene o yedek parçaya sıcak bakarsınız sanıyorum. Dilerseniz telefonu verebilirim.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Şubat, 2016, 01:01:10 »
Memnun olurum.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Şubat, 2016, 21:10:58 »
sunay usta da malzeme yokmuş. hayyam pasajına gidince aklıma gelirse bir bakayım dedi. sağlosun ilgilendi en azından. diğer yetkili servise sordum biz dönelim dediler aramadılar. pentax USA ile chat yaptım biz satış yapamayız deniz aşırı şekilde, pentax ingiltere yapar dediler, onlara her yerden email ve mesajlar attım kimse ilgilenmedi.

bana bir firmayı ne büyük yapar derseniz ben size müşteri ilişkileri ve satış sonrasi hizmet derim.
buna uyacak bir firma varsa bu kesinlikle pentax değil. ne alacağımın hiçbir önemi yok sonuçta ilienilmemiş oluyor.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Şubat, 2016, 21:32:34 »
sunay usta da malzeme yokmuş. hayyam pasajına gidince aklıma gelirse bir bakayım dedi. sağlosun ilgilendi en azından. diğer yetkili servise sordum biz dönelim dediler aramadılar. pentax USA ile chat yaptım biz satış yapamayız deniz aşırı şekilde, pentax ingiltere yapar dediler, onlara her yerden email ve mesajlar attım kimse ilgilenmedi.

bana bir firmayı ne büyük yapar derseniz ben size müşteri ilişkileri ve satış sonrasi hizmet derim.
buna uyacak bir firma varsa bu kesinlikle pentax değil. ne alacağımın hiçbir önemi yok sonuçta ilienilmemiş oluyor.

A'dan Z'e haklısınız. Kaldı ki bu daha basit bir problem. Daha kompleks durumlarda ne yapılacak? Yada ticari anlamda kullanıyorsanız gövdeyi ve acil tamir ettirmek istersek ne yapacağız? Ne iyi kolay bozulmuyorlar ve garantili ise birebir değişim alıyor(du). Şuan hala devam ediyor mu bu garanti stratejileri bilemiyorum. Fakat iyi halde dahi ürünün garantisi bittiğinde çöpe atılmasını gerektirmiyor. Teknik servis ağı gelişmeli ki bu da Nar Teknoloji'nin görevi. :(
« Son Düzenleme: 16 Şubat, 2016, 22:36:46 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

28-80 mm Pentax lens mi? sigma 28-80mm macro lens mi?

Başlatan cronos10

Yanıt: 13
Gösterim: 6406
Son İleti 19 Ekim, 2012, 23:17:48
Gönderen: ercan69
pentax k10d ve k20d arasında kaldım kullanım amacım portre ve manzara çekimi

Başlatan hs1409yb

Yanıt: 13
Gösterim: 6509
Son İleti 30 Mart, 2015, 19:37:23
Gönderen: hs1409yb
Pentax Yetkili Servisi >>>> Sun Dijital ve Özgür Foto Teknik

Başlatan Baha

Yanıt: 80
Gösterim: 63272
Son İleti 05 Nisan, 2018, 20:49:35
Gönderen: fgpinarli
Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7880
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk
Pentax x70 Fotograf makinemi Bilgisayarda Görüntü almak istiyorum.

Başlatan seymen

Yanıt: 3
Gösterim: 1943
Son İleti 01 Mart, 2019, 11:16:00
Gönderen: Baha