Gönderen Konu: P modu - Program - Line - Cizgisi  (Okunma sayısı 3234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
P modu - Program - Line - Cizgisi
« : 24 Nisan, 2016, 13:00:01 »
Bu ozellik konusundaki acemiligim,  fotograf cekimini mahvetti.

Ufakligin 23 nisan gosterisini cekiyordum. Diger cocuklari da cekmem konusunda rica geldi.

Cekime basladim. Hava bir acip,bir kapaninca makineyi P moduna aldim. Program Cizgisi ayari "normal" seciliydi.

Makine cocuklarin hareketlerini selale olarak algilayip, f degerini 20 uzerine, enstantene yi ise 1/25 lere cekince bizim cogu fotograf akarsu kivaminda cikti.

Uyarayim da kimse boyle bir hata yapmasin.
« Son Düzenleme: 24 Nisan, 2016, 15:59:24 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: P modu - Program - Line - Cizgisi
« Yanıtla #1 : 24 Nisan, 2016, 16:23:57 »
Bu ozellik konusundaki acemiligim,  fotograf cekimini mahvetti.

Ufakligin 23 nisan gosterisini cekiyordum. Diger cocuklari da cekmem konusunda rica geldi.

Cekime basladim. Hava bir acip,bir kapaninca makineyi P moduna aldim. Program Cizgisi ayari "normal" seciliydi.

Makine cocuklarin hareketlerini selale olarak algilayip, f degerini 20 uzerine, enstantene yi ise 1/25 lere cekince bizim cogu fotograf akarsu kivaminda cikti.

Uyarayim da kimse boyle bir hata yapmasin.

Geçmiş olsun. :( P modundayken her şeyi makineye hiç bırakmadım. Mesela beni kurtaracak minimum diyaframı P modundayken seçtim ve gerisine karışmadım. Yada 20 enstantane altına kıyamet kopsada (:))) inmesini istemediğimde 20 enstantaneye aldım, diyafram kaç olursa olsun makineye bıraktım.

Yada ISO 400-1600 arasında en düşük olabilme kombinasyonunu sun bana dedim. P modu en olanağı yüksek mod ama işte neler yapabildiği konusunda biraz deneme yapmak gerek.

Neredeyse P modu dışında kullanmıyorum.
« Son Düzenleme: 24 Nisan, 2016, 16:24:53 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: P modu - Program - Line - Cizgisi
« Yanıtla #2 : 27 Nisan, 2016, 09:39:39 »
Fotoğraf makinelerinde en kolay ve ideal çekim modu "P" modudur. Diyafram, enstantane ve ISO değerlerine müdahale ettiğinizde pozlama değerlerinden biri azalırken diğeri yükselerek ideal pozlama yapılmış olur.

Genelde çoğu kullanıcı "P" çekim modunu bilinçli olarak tercih eder. Ben çoğu zaman Pentax DSLR gövdede "P" çekim modunu tercih ederim.