Gönderen Konu: Sony A7II _ Eski Manuel Lensler + Dijital Fotoğraf Makinesi Birlikteliği İçin  (Okunma sayısı 2736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar11

  • Üye
  • *
  • İleti: 7
    • Profili Görüntüle
  • Şehir: Rize
Merhaba,
   Foruma bir zaman uzak kalmıştım, uzun bir zamandır yapmak istediğim paylaşımların yerinin gelmiş olabileceğini düşündüm. Bu paylaşımda, Sony A7II Fotoğraf Makinem ile ilgili izlenimlerimi paylaşmak isterim. Yabancıların "Review" , bizim "İnceleme" yazılarını okurken, öncelikli olarak aradığım tarafsız ve adaletli olarak yazılmış olmalarıdır. Kendi inceleme yazımı yazarken, benim için önemli olan bu özellikleri en başa yerleştirmeye çalışacağım.

   DSLR Yolculuğu'na Pentax'ın 35mm fotoğraf Makinesi K-1 ile başlamak istemiştim. Fakat, geçen yaz döneminde yurtiçinde bulamadım ve yurtdışından alabilme imkanlarının olmasına rağmen ,fotoğrafın "Özgürlük" olması gerektiği inancıyla, kullanacağım makinenin kendi ülkemde satılması gerektiği ve benim bu kanal ile sahip olmam gerektiği düşüncesi ile bir süre Pentax K-1'e ara vermiş oldum. Pentax K-1'i kendi ülkemde, fiyat olarak Dünya Piyasasının içerisinde -üzerinde değil- bulabilirsem, onun gözü ile de fotoğraflar çekmek isterim.

   K-1 ile yukarıdaki nedenler ile buluşamayınca, eski manuel lensleri yeni dijital fotoğraf makinesinde görmek için, lensleri kullanırken sorun yaşamayacağıma inandığım aynasız bir makina olan Sony A7II almaya karar verdim.

   Aşağıdaki nacizane incelemem, 6 aydır severek kullandığım Sony A7II ile ilgili olacak ve aşağıdaki başlıkları içerecektir:

- Temel Özellikler

- Kullanım

- Artı ve Eksi Yönler


1 - Temel Özellikler

   Sony A7II'nin temel özelliklerine Sony firmasının aşağıdaki linkinden ulaşılabilir:
www.sony.com.tr/electronics/degistirilebilir-lensli-fotograf-makineleri/ilce-7m2-body-kit   

   Şahsen kendim fotoğraf makinesini almadan önce, yurtdışındaki kullanıcıların izlenimlerini okumayı tercih ettim. İlgilenen forumdaşlar için bunlardan 2 tanesini eklemek isterim:
   Gezindiğim yüzlerce sayfa içerisinde, site olarak bağımsız ve adaletli yayınlarına şahsen inandığım IMAGING RESOURCE 'un Sony A7II incelemesi:
www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a7-ii/sony-a7-iiA.HTM

   Yukarıdaki link kadar adaletli olmadığına inansam da -kendisi Sony ürünleri kullanan fotoğrafçı olduğu için- Brian Smith'in yapmış olduğu inceleme linki:
http://briansmith.com/sony-a7ii-hands-on-review/

   Başka kullanıcıların incelemesinden sonra gelelim bendenizin incelemesine, Eski manuel lensler ve Dijital fotoğraf makinesi birlikteliğini görmem amacıyla, benim için önemli olan avantajları ve dezavantajları:
- 35mm Full Frame olması
- 5 Yönlü Titreşim Engellemesi ( 8mm - 1000mm manuel ayarlanabilme )
- Focus Magnifier
- Peaking
- Sağlam gövde ve lens yuvası
- Yüksek çözünürlüklü ekran
- Live View
- Düğme özelleştirebilme , hareketli LCD ekran
- Fiyat

- Sony E-Mount Lenslerin Fiyatları
- Düşük Batarya Ömrü
- Batarya Bilgisi
- Düşük Yararlanılabilir ISO
- Harici Şarj Ünitesi Verilmemesi
- Omuz Askısının Kalite Düşüklüğü


2 - Kullanım

- 35mm Full Frame olması :
   Eski manuel lensleri kullanacaksam, onların özelliklerini en iyi kendi yapıldıkları tarzda bir fotoğraf makinesinde görebilirdim -35mm Full Frame-.

- 5 Yönlü Titreşim Engellemesi ( 8mm - 1000mm manuel ayarlanabilme ) :
   Manuel lensler ile düşük ışık koşullarında -iç mekan, akşam saatleri vb- ISO değerini yükseltmeden çekim yapabilmem için önemli bir özellik, gövdede titreşim azaltma sisteminin olmasıydı. Sony A7II, bunu 5 Yönlü Titreşim Engellemesi ve lensin odak uzaklığına göre manuel seçim yapılmasına olanak vermesi ile oldukça iyi yerine getiriyor.
   Sony, bu özelliğin 4,5 stop yarar sağladığını - kendi 55mm 1,8 lensi ile- söylüyor. Bu durum ile ilgili benim görüşüm, 28-70mm lensi ile iç mekan düşük ışık koşullarında, ISO değerlerini arttırıp görüntüde bozulmaya gitmeden 1/6 enstantane hızında çekim yapabilmem olurdu. 55mm 1,8 lensini almadığım için 4,5 stop faydanın doğruluğu hakkında bir yorum yapamayacağım.
   Yurtdışı bazı forumlarda rastladığım bir sorun ise şuydu: 5 Yönlü sistemi sadece kendi E-mount lensleri ile uygularken, manuel lenslerde 3 yönlü bir sistem uygulaması. Bu sorun benim de kafamı kurcalamıştı. Fakat, mutlu son olarak, Sony A7II'nin manuel lenslerde oldukça iyi bir titreşim engellemesi ortaya çıkardığını gördüm. Öyle ki, 135mm odak uzaklıklı Jupiter 37AM lensim ile, iç mekanda el ile 1/3 enstantane hızında bile çekim yapabildim. Bundan fazlasını istemek, Cennet'e gidip yer beğenmemek olurdu.

- Focus Magnifier ( Büyütme anlamında ) :
   Manuel focus lensler ile uğraşırken, yabancıların "presize focus" , bizim "adamakıllı odaklama" dediğimiz zorluğun üstesinden gelmek için ,özellikle detay çekimlerde, makinede bir büyütme sisteminin olması gerekiyordu. Focus Magnifier, bunu 5,7 x ve 11,4 x olmak üzere iki kademeli olarak sağlıyor.

- Peaking  ( Odaktaki cisimlerin kontrast oranı ) :
   Manuel focus lensler ile çekim yaparken, odağınızdaki cisimlerin kontrast oranlarını görmek içinizi rahatlatıyor. Özellikle, yabancıların "Hyperfocal Distance" dediği gerçekliği, Peaking ile reel dünyada da görmüş oluyoruz.

- Sağlam gövde ve lens yuvası :
   Uzun süreli rahat kullanım ve sık sık değiştirilen bazısı ağır lensler için olmazsa olmazdı.

- Yüksek çözünürlüklü ekran :
   Malum, aynasız sistemlerde vizörden çekim yaparken lazım olan bir özellik. Sony bunu "XGA OLED Tru-Finder" olarak yapmış. Batarya ömrünü, 8 silindirli Amerikan otomobili gibi tüketse de güzel ve ayrıntılı görüntü veriyor.

- Live View :
   Fotoğrafını çekmek istediğim nesnenin veya ortamın, özellikle değişen ışık koşullarına göre gerçek zamanlı olarak bana geri bildirimini vermesi, istediğim ayarlamaları yapmak için oldukça yardımcı oluyor.

- Düğme özelleştirebilme , hareketli LCD ekran :
   Manuel lensler ile çekimlerde, sık sık "Menu" tuşu ile işlem yapmadan istediğiniz özellikleri yüklediğiniz tuşlara dokunmak, hem zaman hem de batarya ömrü açısından yarar sağlıyor.
   Yatay-Düşey (aşağı-yukarı) hareketli LCD ekranı, fotoğraf çekim aşamasında oldukça iyi iş görüyor. Bunun yararını, özellikle gündüz vakti dış çekimlerde görüyoruz.

- Fiyat :
   Sony A7II'nin kendi ülkemdeki fiyatı, yurtdışı piyasasından daha ucuz. Bu durum sevindirici niteliğe sahip.

   Yukarıda bazı özelliklerini anlatmaya çalıştığım Sony A7II'nin daha birçok özelliği bulunuyor: Geliştirilmiş AF Sistemi , XAVC S Formatı -4K yanında sönük kalsa da :) - , Wi-Fi ve NFC Özelliği vs. Artı, benim için Sony'nin fotoğraflarındaki 'pastel renkleri' ve iyi işleyen dynamic range özelliği sayılabilir.


- Sony E-Mount Lenslerin Fiyatları :
   Sony'nin kendi lenslerinin fiyatı, lensi almadan önce 1-2 kez değil, kademeli olarak düşünmek gerektiğini gösteriyor. Lenslerin inceleme yazılarından verdikleri görüntü kaliteleri hakkında fikir almamız içimizi rahatlatsa da, cüzdanımızı düşünmemiz de gerekiyor -özellikle, fotoğraftan para kazanacak bir işimiz yok ve bunu hobi olarak yapıyorsak-.

- Düşük Batarya Ömrü :
   Sony A7II, eski 8 silindirli Amerikan otomobillerinin benzine doymaması misali, batarya gücüne doymuyor. Öğrenci olup biriktirilmiş para ile bir araba alıp, gözümüzün devamlı benzin lambasında olması misali, batarya gücünün ne kadar kaldığını sürekli kontrol etmek zorunda kalıyoruz. Fakat bir süre sonra, bu acıya alışıyoruz :) .

- Batarya Bilgisi :
   Fotoğraf çekimi sonrası, pil makineden çıkarılmazsa bir zaman sonra azalmış olarak onu buluyoruz ( Benim için bu durumun en kötüsü, 3 gün makine içinde unutulan pil için %21 azalmaydı. Fakat yaz aylarında, 1 haftayı geçmiş olarak pil makine içinde kalsa da azalma olmuyordu. Bu durumun ortalamasını bulmaya çalıştım: Sonuç, pili derhal makineden çıkarmak ). Orijinal pil kullanılsa da pili bir zaman sonra tekrar taktığımızda, çoğu zaman kalan güç değerinin düşmüş olduğunu görüyoruz. Sony bunu pilinin üzerindeki "INFO Lithium" yazısına inat yapıyor olmalı.

- Düşük Yararlanılabilir ISO :
   ISO hassasiyeti 50-25600 arasında olmasına rağmen, 24MP için ISO 640 sonrası görüntüde bozulma başlıyor -belki, ben bu konuda ince detaylara önem verdiğim için öyle geliyor olabilir-. ISO 2000 - 25600 değerleri arasında fotoğraflar çektim. Bu fotoğraflar MP değerini düşürünce, baskıdan güzel çıkacak hale gelebiliyor.

- Harici Şarj Ünitesi Verilmemesi :
   Sony A7II alınınca yanında harici bir şarj ünitesi verilmiyor, makine içinden pili şarj etmek gerekiyor. Bunun için, orijinal yeni şarj cihazı edindim. Oysa Sony, A7R serileri ile eski şarj cihazını birlikte veriyor.

- Omuz Askısının Kalite Düşüklüğü :
   Sony gibi bir firmanın, profesyonel seri fotoğraf makinesinin yanında, bu makineye uygun kalitede bir omuz askısı vermesi gerekiyor.


3 - Artı ve Eksi Yönler


Artılar :

- 5 Yönlü Titreşim Engellemesi
- Lense Uygun Adaptörle Her Türden Lensi Kısıntısız Kullanabilme
- Fotoğraflarındaki Canlı Pastel Renkler - bu özellik bana göre :)
- JPEG Kalitesi
- Focus Magnifier ve Peaking
- Dayanıklı Gövde
- Dynamic Range
- Live View , Düğme Özelleştirme , Hareketli LCD Ekran


Eksiler :

- Sony E-Mount Lenslerin Fiyatları
- Düşük Batarya Ömrü
- Batarya Bilgisi
- Düşük Yararlanılabilir ISO
- Harici Şarj Ünitesi Verilmemesi
- Omuz Askısının Kalite Düşüklüğü


Sonuç -Tekrar Alırmıydım?- :
   Fotoğraf Makinesini 6 aydır kullanmamın verdiği bilgi ışığında ,Artıları ve Eksileri de değerlendirerek, Toplam Kategoride düşündüğümde, istediklerimi yapabileceğine inandığım bu fotoğraf makinesini tekrar alabilirdim.


   Bu ilk incelemem burada bitmiş bulunuyor. Zaman ve Yaşam'ın elverdiği ölçüde, manuel lenslerim ile de ilgili inceleme yazıları yazmayı düşünüyorum; bakalım kısmet :)

   Eğer, buraya kadar okumuş bulunuyorsanız :) tüm Forumdaşların objektiflerinin temiz ve açık olmasını temenni ediyorum.
« Son Düzenleme: 10 Aralık, 2016, 16:09:48 Gönderen: Baha »
"Nereye baksan, görecek bir şey vardır."
flickr
https://www.flickr.com/photos/144567319@N03/albums
----
Fotoğraf Makinesi:
- Sony A7II ; -Pentax K-1 -eğer kendi ülkemde, Dünya Piyasası Fiyatlarına uygun alabilirsem

Lensler:
- Carl Zeiss Jena DDR 50mm 2.8 ; - SMC Pentax-A 50mm 2.8 Macro ; - Cosina MC 50mm 1.4 ; - Auto Revuenon MC 50mm 1.4 ; - Vivitar Auto Macro 55mm 2.8 ; - Helios 44-2 58mm 2 ; - Jupiter 9 MC 85mm 2 ; - Jupiter 37 AM 135 mm 3.5 ; - SEL2870 3.5-5.6 ; - Vivitar Series 1 100-500mm

 

İLK FOTOĞRAF MAKİNALARINIZLA ÇEKTİĞİNİZ FOTOĞRAFLAR

Başlatan yussuf1907

Yanıt: 11
Gösterim: 4292
Son İleti 21 Şubat, 2013, 01:07:16
Gönderen: Salim Okumuş
Sony'nin son bombası Cyber-Shot DSC-RX100

Başlatan gokhanakarsu

Yanıt: 6
Gösterim: 5322
Son İleti 07 Şubat, 2013, 15:33:41
Gönderen: Baha
sony A99V fotoğrafları

Başlatan Esperi

Yanıt: 32
Gösterim: 13840
Son İleti 15 Şubat, 2014, 19:17:06
Gönderen: Esperi
Sony NEX serisi

Başlatan vedib

Yanıt: 4
Gösterim: 2792
Son İleti 28 Aralık, 2012, 14:03:23
Gönderen: vedib
Sony Kullanıcıları

Başlatan metalgear

Yanıt: 0
Gösterim: 1156
Son İleti 14 Mart, 2020, 14:27:32
Gönderen: metalgear