Gönderen Konu: PentaxTürk Tanışıyor  (Okunma sayısı 129804 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nick

• Üye
  • **
  • Sinan
    • Profili Görüntüle
Ynt: PentaxTürk Tanışıyor
« Yanıtla #45 : 18 Ağustos, 2011, 02:28:49 »
Herkese merhaba,

Ercan abiye hasleten selamlar :)

Çevrimdışı Limited31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 18 Ağustos, 2011, 10:40:37 »
bu nick nerden çıktı be umut abi hoşlaşmadım hoş geldin :)

İsmail kardeşim nikimi değiştirdim nasıl beğendinmi :)

Çevrimdışı ikarahal

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 20 Ağustos, 2011, 09:35:52 »

Merhaba

1973 İstanbul dogumluyum. O yıldan bu yana kadıkoyde ikamet ediyorum. Evliyim ve bir kız cocugum var.

Lise yıllarında elektronik dunyasına karsı merak basladı. Ses frekansına ilgimden dolayı bu yönde calısmalar yapmaya basladım. Bir cok amfi, preamfi, speaker kabinleri gibi DIY calısmalarım oldu. Teknik konuda bana bu calısmalar cok sey ögretti. Zamanlada hifi muzik sistemlerine gecis yaptım. Ardından Bilisim teknolojileri dünyasıyla tanıstım ve 1992 yılından itibaren bu sektorde calısmaya basladım. Elektronik konusundaki merakım ve teknik tarafımın agır basması bilisim sektorunde beni donanım agırlıklı calısmaya yöneltti. Yıllardır bu sektorde teknik servis konusunda gorevlerde bulundum. Son yıllarda ise pcb duzeyinde onarım isleri yapmaktayım.

Fotografla tanısmam ise 2003 yıllında oldu. O zamanlar dijital fotograf makinaları satısları hız kazanmaya baslamıstı ve bizim sektorde orite marka 3.1 mp lik cok favoriydi. Bende bu kameradan aldım ve fotograf dunyasına adım attım. Bu cihazla cektigim fotografları anında gormem, printerda cıktı alabilmem, video cekebilmesi beni cok heyecanlandırmıstı. Teknik detaylara merakımdan dolayıda fotograf makinalarına gittikce dahada odaklanmaya basladım. Sonradan daha kaliteli kompakt makinalar almaya basladım ve beni Dslr like dunyasına goturdu. Like makinalarla artık fotografcılık terimlerinede hakim olmaya, internetten surekli dokuman lar indirip bilgi sahibi olmaya basladım. Fotografcılıgın sanatsal kısmından cok teknik kısmına agırlık veriyordum.
Bir akrabamdaki canon dslr yi gorup incelemeye basladım ve kompaktlar like lar ile asama asama gittigim icin muthis gelmisti. Yonetimi, hızı, alan derinligi, foto kalitesi bambaskaydı. Fotograf dunyası beni iyice kusatınca D-SLR makinalara bulasmanın zamanı geldigine karar verdim cunku bu gelip gecici bir durum degildi. Artık body ler objektifler filtreler tripotlar vs vs yatırım yapabilirdim. O zamanlarda PENTAX K10D haberleri heryerde vardı. Bolca ödüller alması altyapısının sınıfından cok otede olması buna ragmen fiyatının uygun olması gibi durumlar Pentax markasına yoneltti. İlk  D-SLR makinam arastırmalarım sonucunda PENTAX K100D Super olmustu. Cunku bu model K10D nin bazı ozellikleri ile donatılmıs ve fiyatıda cok uygundu. Ardındanda K10D aldım baska marka modelleri tanısamda K10D den ayrılamadım. K100D Super ile birlikte fotografcılık konusunda kursa gitmeye sanatsal yonleri konusundada kendimi gelistirmeye karar verdim. 7 aylık bir temel egitim aldım. Fotografcılıgın tarininden, kendi camera obscuramızı yapmaya, studyo fotografcılıgından karanlık odaya kadar bir cok temel egitim aldım. O sıralarda bolca kitap, dokuman, dergi alıyor kendimi gelistiriyordum. Temel egitimden sonrada proje bazlı daha ileri seviye egitim aldım. Sonraki zamanda tamamlayıcı olarakta PS kursuna gittim. Elime ekipman gectikce kendi testlerimi yapıp internet ortamında paylasmaya basladım. Bu paylasımlarlada bir cok yeni sey ogrendim ve halada ogrenmeye devam ediyorum.

Hobilerimden biride hiend muzik sistemleridir. Zamanla fotografcılık hobisi daha agır bastı. Fakat hiend sistemleri bırakmadım. Aynı anda iki hobi zor oluyor. Eskisi gibi olmasada canlı tutmaya calısıyorum.

Burda seviyeli güzel paylasımlarda bulunacagımıza, güzel dostluklar kazanacagımıza inanıyorum.

Isıgınız bol olsun.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos, 2011, 09:39:21 Gönderen: ikarahal »
Pentax K10D, Batery Grip, Tamron 17-50, Tamron 90 mm macro, Tamron 70-200, Sigma 10-20, Pentax 50mm f:1.7 FA, Kenko 1.5 Af TC, Digipod A-2542, Digipod-BH-55 Ball Head, Canon ixus 100IS

Çevrimdışı ibrahim42

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 20 Ağustos, 2011, 11:19:02 »
Merhaba arkadaslar,
Öncelikle bu siteyi kuranlara tesekkür etmek istiyorum.
Ben Ibrahim, 40 yasindayim, sitedeki genel üyelere göre yasli sayilirim,
Almanya da yasiyorum. Epeydir fotografciliga merakim vardi ama bir türlü
vakit ayiramadim.
Gecen sene bir Pentax kx aldim, ve gayet memnunum.
Pentax i secmemdeki en büyük etkenlerden birisi sayin; ADR ve onun güzel
fotograflari olmustur.
Bende vakit buldukca amatör fotograflarimi sizlerle paylasmak istiyorum, herkese simdiden
tesekkürler.

Çevrimdışı adr

• Üye
  • http://ahmetderici.blogspot.com/
    • Profili Görüntüle
    • ahmetderici (adr) yildiz
« Yanıtla #49 : 20 Ağustos, 2011, 14:27:30 »
ibrahim (ikarahal)  ve İbrahim42 aramıza hoşgeldiniz arkadaşlar.

İkarahal arkadaşımızı donanımhaberden de tanıyoruz, kendisi yakın dostumdur.
Donanım ekipman konusunda bilgilidir ayrıca kendisi sitemizdeki
''Pentax Objektifler ve Aksesuarları'' bölümünde moderatör olarak bulunmaktadır.

İbrahim42 Pentax konusunda size bir nebze olsun fotoğraflarımız ve bu konudaki
bilgi paylaşımlarımız ile katkıda bulunabildiysek ne mutlu. Tekrar aramıza hoşgeldiniz.
Fotoğraf paylaşımlarınızı ve konulara katılımınızı bekliyoruz.
New Jersey

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 21 Ağustos, 2011, 01:32:02 »
Yeni gelen arkadaşlar hepiniz hoşgeldiniz....

Çevrimdışı ibrahim42

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 21 Ağustos, 2011, 03:34:35 »
Iyi dilekleriniz icin tesekkürler, hos bulduk arkadaslar.

Çevrimdışı ryanodin

• Üye
  • her zaman pentax
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 22 Ağustos, 2011, 12:51:53 »
ikarahal ve İbrahim42 aramıza hoşgeldiniz...
Sony Nex-5n + 18-55mm
Rollei SL35 + 50mm f:1.8 MF + pentax MZ-7
Pentax 43mm limo ve 100 WR macro

Çevrimdışı ghost22

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 23 Ağustos, 2011, 00:28:43 »
13 yaşında tanıştım fotoğraf ile, ilk makinem babamın karaköy'den aldığı rus yapımı bir fotoğraf makinesi, 12 pozluk sb film kullanan bir makineydi, o yıllarda flash yoktu zaten, arada bir ampul flash alıp takardık tek çekimlik, akşamları fotoğraf çekmek nerdeeee hayaldi bizler için, daha sonra muhtelif makineler ile adım adım yukarı çıktım merdivenleri, en son (şimdi rahmetli olan) saydığım sevdiğim bir fotoğrafçı abimizin yardımları ile slr makinelerle tanıştım (sahip olamadım sadece tanıştım) ve emanet alarak kullanmaya başladım. Nihayet okul hayatı bitip te iş hayatı başlayınca yavaş yavaş hayallerimi gerçekleştirmeye başladım, ilk slr mi aldım, digitaller çıkmaya başlayınca  ilk çıkan digital makinelerle hobimi devam ettirdim, dslr ler geldi gitti, ama hepsinde bir eksiklik vardı adını koyamadığım, mutlu etmediler beni, yıllar önce bir arkadaşımda gördüğüm pentax analog slr yi hiç unutamamıştım, İnternette pentax pentax ararken birden dh pentax topiklerine rastladım veeee artık bende bir pentax sahibi oldum.

Şimdiki kuşaklara imreniyorum, en azından bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmediler, yaşamadılar, teknolojinin içinde teknoloji ile birlikte ilerliyorlar. Amaaaa bizlerde körüklü makinelerle başladık bu işlere, lubitel nedir, nasıl kullanılır,  karakalem nedir biliriz, karanlık oda nedir biliriz, fotoğrafçılığın temelini, zorluklarını biliriz, bir pan çekimi için yağmur altında saatlerce ıslak toprakta yatıp aman poz ziyan etmeyelim adam gibi çekelim diye kıvranıp hasta olduğumuzu biliriz, onlarda bize imrenmeliler değilmi,?

Adım Bora, 1967 İstanbul doğumlu olmama rağmen, babamın işi nedeniyle Edirne'ye geldik yıllar önce, uzun yıllardır da burada yaşayınca artık Edirne'li oldum diyorum. Edirne'de akrabam olmamasına rağmen kendi küçük yüreği büyük bu şehir bana kucak açtı, bağrına bastı, kendinden ayırmadı, İstanbul'a geri dönmeyi hiç düşündürmedi. Ama aradan geçen yıllar ve bu küçük şehrin işsizlik sorunu maalesef buradan göç ettirdi beni, şimdi nerede iş varsa ben oradayım, Edirne’ye sadece tatillerimde, yada kendime ayırmaya çalıştığım küçük kaçamak zamanlarımda, dinlenmek ve kendimi revize etmek için geliyorum, geldiğim zamanda  uzun bir müddet gitmek bilmiyorum.

Bilgisayar mühendisiyim, voip (ucuz telefon görüşmesi), sabit telefonlara sesli reklam mesajları, başlıklı sms ve başlıklı sms reklamı, özel yazılım işleri, webdesign v.b. ile uğraşıyorum. İşlerim bazen aşırı yoğunlaşınca dünyadan elimi ayağı çekip tamamen işime adıyorum kendimi, sonra beynimdeki yorgunluğu ortadan kaldırmak için birazcık boş vakit bulduğumda fotoğrafa başlıyorum yeniden. Ve bazen diyorum ortalıkta sinirle dolaşan insanlara, keşke sizlerde hayata bizler gibi vizörden bakıp, bambaşka dünyalar görererek sakinleşmeyi öğrenseniz.

Hepinizin ışığı ve renkleri bol olsun.
Sevgiyle kalın.
Elimde kalan son lens, sonra elveda Pentax

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #54 : 23 Ağustos, 2011, 01:00:59 »
9 yaşında tanıştım bende fotograf ile. O zaman babam Kodak Cx6330 almıştı. Dijital'in pahalı olduğu yıllar denebilir. Gözümüz gibi bakardık makineye. Hala tertemiz durur. Yaklaşık 4 sene sonra hayatımıza Fujifilm A900 girdi. Tabi kodaktan sonra çağ atlamış gibiydik.  :) Ben nedense hiç sevmedim. Babam Fujiyi ben kodağı kullandım. Taki 2010'un sonlarına doğru fotograf ile ilgili terimleri araştırıp öğrenmem, az çok teknik bilgi almama kadar. Kodakda günümüz kriterlerince yetersiz kalınca Fujiyi kurcalamaya öğrenmeye başladık. Şimdi Dslr'a adım atmaya hazır hissediyorum kendimi. Uzun ve meşakkatli bir yol fotografçılık. İlk vizörü, zoom'u Kodakla tattık. Hala Kodağı çok severim. Renkleri Fujiden daha iyidir, Af'si daha sessizdir.  :D

Aslen Kayseriliyim, ikametim Ankara. Adım Muhammet. Yaşım 17. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum bu sene. Bakalım kısmet olursa, iyi bir yeri kazanırsak, okuyup meslek sahibi olursak, kendi makinemi kendim alabilirsem ne mutlu bana. Hobi olarak geliştirmek, boş vakitlerde sıkıntı atmak, ekipman manyağı olmamak adına güzel fotografçılık.

Hobilerim arasında akvaryum, ses sistemleri ve bilgisyarda var.

Işığınız hiç kesilmesin. Objektifinize toz kaçmasın.  :D
Saygılarımla.
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

Çevrimdışı ghost22

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 23 Ağustos, 2011, 01:15:10 »
@HaypurTiryading gençlik yıllarımda bende ses sistemleri ile uğraşmıştım, ama aradaki fark o zamanlar türkiye stereo nedir bilmiyordu :-) ben ilk ses sistemimi kendim yapmıştım, karaköyden malzemeleri alarak, ve yurtdışı kaynaklı lafayet dergisi abonesiydim, hey gidi yıllar hey, istanbul'daki şirketime bir deniz akvaryumu yaptık arkadaşlarla, harika bir hobi hele birde abartırsan çok daha harika oluyor, resmen bir laboratuar kurduk ofise :-) ofisten ayrılırken alamadım tabi, bıraktım arkadaşlara.

Bu arada bir ara kodak z710 kullandım, renk kalitesi güzeldi ama sana tek bir tavsiyem var, yeme, içme, ne yaparsan yap, bir slr al, ama en ucuz body isds, ama en pahallı body k5,  mutlaka bir an önce dslr geç. Ne  demek istediğimi ozaman anlayacaksın. Ucuz body al lens yatırımı yap, zamanla body satılır, daha büyüklerine geçilir.

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #56 : 23 Ağustos, 2011, 01:22:48 »
Stereocu Audiophile'iz az çok bizde. Plak, Makara Teyp, Cd, Kaset hepsi var. Lambalı, transistörlü. Full Range, Mid Range... :)
Kx arıyorum bu aralar. Yüksek isoda kullanıcam. Ortamlarım hep loş oluyor. Işıktan endişe etmesem K100D Super alıcam.
Pentax K10D

Çevrimdışı ghost22

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 23 Ağustos, 2011, 01:29:29 »
fotoğraflarımı yüksek iso da çekeceğime uzun çekimi tercih ederim, hatta yılların tecrübesi ile gece çekimlerinde düşük isoda tripod kullanmadan titretmeden çekebilme yeteneğine sahip oldum. imkanın varsa kullanacağın ortamda k100d super ile deneme çekimleri yap, k-x iso başarısı mükemmel ama yanılmıyorsam eğer bir akü yok kalem pil ile çalışıyor, küçük, üst bilgi ekranı yok, vizörde netleme noktalarını göremiyorsun gibi dezavantajları da var, bir makineyi  sadece iso performansına bakarak alma, diğer bütün özelliklerinide incele derim ben. Bu arada k-x çiler sakın alınmasın, amacım makineyi küçümsemek değil, ilk makinesine sahip olacak birine objektif yaklaşmaya çalıştırmaktır, bir k-x parasına daha farklı seçenekler de olabileceğini hatırlatmaktır.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos, 2011, 01:31:45 Gönderen: ghost22 »

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #58 : 23 Ağustos, 2011, 01:32:58 »
Sürekli yüksek iso derken hani gece çekimlerinde bende iso 100 uzun pozlama tercih ediyorum ama yürüyüşe falan çıkıldımı yada flaş kullanılmadımı iso lazım oluyor. Bilgi ekranı K-x'in Lcd'sinde gözüküyor. Af noktaları vizorde yok ama focus yapınca ses bildirimi var sanırsam. Yıllardır Af'nin nereye yaptığını göstermeyen makinalar kullandım. Sorun olacağını zannetmiyorum.

Hala aklımın bir köşesinde K100DS ve K10D duruyor. Temiz K100DS bulsam onuda tercih ederim. Yıllanmış makineler olduğu için kozmetik sıkıntı oluyor.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos, 2011, 01:34:48 Gönderen: HaypurTiryading »
Pentax K10D

Çevrimdışı ghost22

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 23 Ağustos, 2011, 01:40:50 »
af noktası benim en büyük yardımcım, karşılaştığımızda ne demek istediğimi makine üzerinde gösteririm o zaman daha iyi anlayacaksın, bende yıllarca af noktası olmayan makine kullandım ama insan bir kere alıştımı işte en büyük lüksü oluyor. Özellikle alan derinliğinde af noktasının önemi büyük.

Temiz k10D ler piyasada var, hatta k10d satan arkadaşlar ikinci makine olarak tekrar k10d almaya başladılar, k10d sensör olarak diğer makinelerden çok farklı, mesela ben yıllardır kullanıyorum ve yeni bir body almak istersem satmayı düşünmüyorum, elimde bulunsun. Özellikle uzmanlara hitap eden bir makine, ben uzman değilim diye düşünme inan ilk 100 fotoğraftan sonra çok şey değişiyor, birde kullanım kitabını tam olarak bitirdikten sonra çektiğin fotoğraflara bakarak hayatımda hiç fotoğraf çekmemişim diyebileceğin bir makine.

PentaxTürk İletişim Alanı

Başlatan Baha

Yanıt: 1
Gösterim: 15208
Son İleti 26 Şubat, 2015, 14:52:28
Gönderen: Baha
PentaxTurk'e yeni kan :)

Başlatan ilbey666

Yanıt: 15
Gösterim: 7159
Son İleti 18 Aralık, 2011, 02:09:37