Gönderen Konu: Kıymetli ve Kıdemli Pentax Aile Üyelerinden Akıl İstiyorum  (Okunma sayısı 760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erhanrtan

• Üye
  • *
Herkese merhaba, öncelikle kendimden bahsedeyim. Çocuk yaşlarımda fotoğrafa ilgisi olmayan bir bireydim lakin üniversitede hiç beklemediğim, hayalini bile kurmayı çabalamadığım iyi insanlara denk geldim. Kendisi en kıymetli hocalarımdan biridir. Aslına bakacak olursanız akıl hocam, kanımdan olmayan bir abim oldu. Şahsi düşüncem şudur ki, fotoğrafçılık konusunda kendisini epey bir doldurmuş bir birey. Gel zaman git zaman derken fotoğrafçılık adına derin sohbetlerde bulunduk. Sadece nesnelere değil hayata bakış açımı da değiştirdi. Biraz sapıkça gelebilir ama karşımda biriyle konuşurken, elimde kamera olmasa bile doğru açıdan bakmaya çabalar oldum ::) Kendisi ile sohbet ettikçe daha çok ilgim arttı. Kafamda kendi ekipmanımı kurma planları doğmaya başladı. Yine bir gün ateşli bir şekilde "hocam ben böyle bir ekipman düzmeye karar verdim sizin fikriniz nedir?" diye sorduktan hemen sonra "hemen acele etme! Önce şu kamerayı al ve kendini pişirmeye başla, acemiliğini at" dedi. Kendisine ait olan ve rafa kaldırdığı Pentax K7 model kamerasını bana verdi. Normalde böyle bir durum ile karşılaştığımda teklifi geri çevirirdim lakin bu sefer öyle yapmadım ve havada kaptım.

İlk zamanlar sizlerin de tahmin edebileceği gibi elimden düşmez oldu. Doğru açıyı, anı, ışığı yakalamaya çalışırken o kadar çok hata yaptım, o kadar çok kendime küfür ettim ki sizle anlatamam. Sonrasında fotoğraf okumanın anlamı daha da büyüdü. Kendimce yakaladığım karelerin büyük birçoğu hiçbir anlam içermiyordu. Neyse, bilinçsizce kendi ekipmanımı kurmuş olsaydım belki pişman olur yarı yolda bırakırdım. Gerçekten pişmek gerekiyormuş. Şu an bile birçok terim ve teknik eksikliğimin olduğunu biliyorum ancak ilgim bir hayli büyük. Elimde olan Pentax K7 modelin 52k çekimi mevcut. Yanlış hatırlamıyorsam 29-31k arasında iken gövde elime geçti. Artık kendi gövdemi belirleme zamanım geldiği düşünüyorum ve hocamın kamerasını geri iade etmek istiyorum. İade sebebim şu; belki benim gibi hevesli bir birey benim geçtiğim yollardan geçmek ister, hocamın kapısını çalacak. O zaman bana emanet ettiği gövdeyi ona emanet etsin isterim. O kişide acemiliğini atar. Babadan oğula geçermişçesine bir çok kişinin emeklemesine yardımcı olur diye düşünüyorum.

Evet artık sebeb-i ziyaret sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk etapta bir gövdeye ihtiyacım var. ff gövdeler günümüzde bir hayli pahalı. Bütçe konusunda en üst limitim 12bin olarak belirledim. Ben orman mühendisiyim dolayısıyla değişik hava durumlarına ve arazide dayanıklı bir gövde olsun isterim ki Pentax bu konuda baba görevi görüyor. Aklımdan geçen gövde Pentax K70. Sizce bu gövde nasıl? gibi soruları sormak anlamsız geliyor. Çünkü sizin beklentinizle benim beklentim farklı olabilir. Daha mantıklı soru sormak gerekirse.

Bu gövdenin kusurları ve avantajları nelerdir?
Pentax K70 için manevi yardımda bulunabilir misiniz? Örneğin bir tanışınız olabilir ve piyasa değerine göre daha uygun alabileceğim bir imkân bulabilirim gibi
Elinizde Pentax K70 bir makine olsaydı ne zaman sonra gövde değişikliğine giderdiniz?
Konuyu daha da irdelemek, derinleştirmek için sizlerde soru sorabilirsiniz. Benim ilk düşündüğüm şey kullanıcı yorum nedir? Oluyor. “Bunu modeli alacağını şu modeli düşün” diyecek olursanız kıyaslama tarzında bir cevap vermenizi rica ederim. 
« Son Düzenleme: 31 Aralık, 2021, 21:26:07 Gönderen: erhanrtan »

Çevrimiçi ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kıymetli ve Kıdemli Pentax Aile Üyelerinden Akıl İstiyorum
« Yanıtla #1 : 01 Ocak, 2022, 12:02:01 »
k5 k5 2 s k3 bakın hocam

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #2 : 03 Ocak, 2022, 19:36:54 »
bu iş öyle bir şey ki,
ne hasta derdini doktora tam anlatabiliyor, ne de doktor hastayı tam olarak anlayabiliyor.
Çok iyi fotoğraf çekmeyi öğrenmiş olsanız, makineleri iyi tanımış olsanız, ne istediğinizi ne almak istediğinizi
kendiniz belirleyebilirsiniz. Sorduğumuza göre hala tam olarak öğrendiğimize emin değiliz.
12bin liraya ikinci el ürünlerden bir çanta dolusu ekipman alınabilir.
Yukarıda arkadaş bir kaç öneride bulunmuş zaten. K5, K5-2, K5 2-S, K3, K3 2 hangisini alabilirseniz alın yanına iyi lensler almanız gerekecek.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı fipar

• Site Destekçisi
  • Üye
« Yanıtla #3 : 03 Ocak, 2022, 23:29:00 »
Ben, acizane şöyle bir tavsiyede bulunsam?
Yukarıda zaten arkadaşlar "önce iyi lens" tavsiyesinde bulunmuş.
Bu aşamada mesela sahibinden sitesinde hala satılık olduğunu gördüğüm Pentax'ı efsane lensi star serisi 50-135'i alsan...
Yanına yine pentax star serisi 16-50 lensi ilave etsen...
Bunu bulamazsan hiç olmazsa tamron veya sigma 17-50 olsa...
Gövden varsın K-7 olarak kalsın (ki benim çok sevdiğim bir gövdedir)
Olmadı, K-5, K-5II, K-5IIS, K-50 ,KS-1, KS-2 filan alsan ileride...
İyi olmaz mı?
K-1/K10/K5-IIs/KP/K7/K100
77ltd-43 ltd-35 macro ltd-20-40 ltd-15 ltd
D FA 24-70mm f/2.8ED SDM WR/16-50 Star/50-135 Star 50mm macro/100mm macro

Pentax Dsrl makinalarda Double Exposure yani üst üste pozlama yapiliyor mu?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 1218
Son İleti 03 Nisan, 2020, 01:00:45
Gönderen: ismetcayir
Pentax K20D Çektiğim Fotoğraflar Sisli Gibi Canlı Değil

Başlatan fatihyvg

Yanıt: 2
Gösterim: 729
Son İleti 12 Şubat, 2023, 20:36:59
Gönderen: fatihyvg
Pentax K7 body, full kutu ıcerıgıyle ne kadar eder ?

Başlatan previlla

Yanıt: 8
Gösterim: 4694
Son İleti 07 Eylül, 2013, 22:11:35
Gönderen: itasdemir
Pentax K1 Mark 2 icin genis aci lens tavsiye edermisiniz!!!

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 3
Gösterim: 1531
Son İleti 03 Nisan, 2020, 02:37:45
Gönderen: vedib
Pentax K20D Hafıza/Tarih Pili ve Teker Sertliği

Başlatan Fırat

Yanıt: 4
Gösterim: 938
Son İleti 03 Eylül, 2021, 11:14:51
Gönderen: Fırat