Gönderen Konu: Faststone  (Okunma sayısı 3784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Faststone
« : 03 Ağustos, 2011, 15:57:12 »
Arkadaşlar selam,

Uzun yıllar ufak tefek fotoğraf işleme ve bakma programı olarak Irfanview'i kullandıktan sonra Faststone (FS) programını keşfettim, bu küçük sayılabilecek program hayatımı önemli ölçüde  kolaylaştırdı, fotoğrafları organize ederken directory'lere hakim olmada, herşeyi bir anda gözlemede direwctory'leri ve fotoğrafları sağa sola taşımada ve ayrıca Irfaniew'un yapabildiği hemen her şeyi yapmada çok başarılı. Bunun için Faststone Image Viewer programını kullanıyorum. Artık bütün fotoğraflarım D:\ sürücüsünde tek bir directory altında kendine özel sisimleri olan sub-directory'ler altında. Böylece tüm fotoğraf back-up'larımı yapıp fotoğraflarımı güvence altına alırkende büyük kolaylık sağlıyor.

Ayrıca bir süre yine Faststone'un  Photo Resizer programı ayrı bir directory'e topladığınız fotoğraflarınızın tümünü toplu olarak i(bulk) şlemede üstüne yok. Resizer tüm fotoğraflarınız resize edebiliyor, istedğiniz şekilde çerçeve yapabiliyor, ve hatta toplu olarak hepsine istediğiniz gözükürlük oranlarında watermark koymada çok başarılı. Resizer üstelik işlene fotoğrafları sizin belirlediğiniz yeni bir directory'ye atarken orijinallerine dokunmuyor, ama resizer'ı üğrenmek Viewer'dan biraz daha zor. Zor dediysem Viewer gibi anında her şeye hakim olamıyorsunuz o kadar.

Şimdi Faststonu nasıl edineceğiz, program bedava ve isteğe bağlı bir bağış sistemi var ancak paranız yoksa göndermeyebilirsiniz 10-20 dolar, bedava sayılabilir bu yüzden, web adresi ise www.faststone.org. yalnız tek problem faststone web adresi sanırım Türkiyeye açık değil ben hiç bir bilgisayarımdan direkt olarak giremiyorum ancak ilkönce bir proxy'e mesela www.ktunnel.com'a girer, oradan www.faststone.org'a girerseniz Faststone'un bahsettiğim ve daha iki ek programın en son versiyonlarını indirebilirsiniz.

Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin lütfen cevaplamaya çalışırım.

Not: Faststone'un büyükçe bir fotoğrafınıda ekliyorum fotoğrafları nasıl organize ettiğimi görebilesiniz diye.

Çevrimdışı emekli_06

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Faststone
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos, 2011, 01:36:07 »
Bu programı bende kullanıyorum gerçekten çok hoş. Size bir sorum olacak toplu resize nasıl yapılıyor onu beceremedim ben. Tek tek oluyor da bazen toplu yapmak gerekiyor.
Mustafa GÜR

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos, 2011, 01:40:27 »
Faststone'un onun için ayrı bir programı var, "photo resizer", onu kullanmanız lazım, resizer aynı zamanda toplu yeniden isimlendirmede yapar.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos, 2011, 01:48:05 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos, 2011, 01:47:22 »
Görüntüleri ACD see pro ya benziyor denemekte fayda var

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos, 2013, 11:12:15 »
Hangi versiyonuydu bilemedim, Faststone kurdum ve jpg önizlemesi gibi windows'ta tüm raw fotoğraflar gözüküyordu. Raw'a çift tıkladığımda bile jpg gibi anında büyütüyordu bana. Ne olduysa program çalışmamaya başladı. Format sonrasında da aynı versiyonu bulamadım bir daha. :(
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos, 2013, 12:33:36 »
Bu programın hangi versiyonu olduğunu bilmiyorum ama basit bir program olarak evdeki bilgisayarımda zaman zaman kullanırım.

Kullandığım 4 çeşit fotoğraf programından birisidir. Vaz geçemediğim bir programdır.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos, 2013, 14:13:20 »
Fotoğrafları derli toplu göstermesi açısından güzelmiş. Her ne kadar yılların IrfanViewer'cısı olsam da.. ;)

Sanırım Türkçe arayüzü yok.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!