Gönderen Konu: travener lenslere dikkat  (Okunma sayısı 4211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abcde

• Ziyaretçi
travener lenslere dikkat
« : 19 Temmuz, 2012, 02:28:18 »
Arkadaşlar 1 sene önce Travenar lensle şansız bi olay yaşamıştım aradan 1 sene geçtikten sonra aynı şansız olayı İzmirden bi arkadaşım yaşadı bende bu konu hakkında siteye bi başlık açmak istedim.Pek bulunan kullanılan lensler değil ama herkezin kulağına küpe olsun bigün eline bu lenslerden geçerse asla makinasına takmasın :) En azından ricoh pimini çıkarmadan takmasın.
Pk kr diye geçen lensler ricoh pimi diye bilinen ikinci bir pime sahipler.Yani iki pimleri var.
Bu ikinci pim sayesinde lens pentax bodylerde diyaframı görebildiği gibi ricoh bodylerdede diyaframı görebiliyor.
Bu lensler af bodyler piyasada yokken üretildiği için o dönemlerde sıkıntı yoktu.Günümüzde bu lenslerle sıkıntı olmasının sebebi 2. pimin yani Ricoh piminin makinamızın af motoru çıkıntısı üzerinden geçmesi.
Eminim birçok pentaxçıda bu lenslerden vardır.Bu lenslerden bende çok kullandım Ricoh pimini çıkartmadan bir sürü pk kr lens kullandım.Sadece azcık takarken zorlanırlar.(2. pim makinanızın af motor çıkıntısının üzerinden geçerken)
Ama bu pim bahsettiğim Travenar lenslerde normalinden biraz daha uzunca ve bu yüzden lensi makinaya takarken tam yarı yolda lens kitlenip kalıyor ne geri ne ileri hareket ettirebiliyorsunuz.Olay 1 sene önce benim başıma geldiğinde nazmi ustayı aradım ve durumu anlattım.Anında durumun Ricoh pimden kaynaklandığı ve kaba kuvvet dışında nerdeyse lensi çıkarmanın hiç bir yolu olmadığını bana anlattı.1-2 minik tiyo verdi nasıl çıkaracağıma dair.Hiç bir türlü çıkaramazsan çok meşakatli bi işe girip lensi önden bayonete kadar sökeriz ama bu iş çok sıkıntılı olur dedi.
Gelelim lensi nasıl çıkardığıma :) Arkadaşlar abartmıyorum en sonunda boru anahtarıyla tüm gücümü kullanarak çıkardım.Boru anahtarına girmeden önce 3 saat elle denedim başarısız oldum.Makinama hiç bi zarar gelmemişti bayonette çizilme bile olmamıştı.Aradan 1 sene geçti bugün arkadaşım aradı durumu anlattı kap gel makinayı dedim.Onun lensi benimkine göre daha rahat çıkardık ama yinede baya kuvvet ve ter harcadık.ARKADAŞLAR LÜTFEN TRAVENAR MARKASINI UNUTMAYIN.BU LENSİ ALMAYIN DEMİYORUM PİMİNİ ÇIKARDIKTAN SONRA SORUN YOK AMA PİMİNİ ÇIKARMADAN ASLA TRAVENAR LENSLERİ MAKİNAYA TAKMAYIN.
Ricoh pimini çıkarmak zaten oldukça basit googleda (ricoh pin) (ricoh pin problem) diye aratırsanız onlarca link var.Benim elim yatkın değil diyen ve travenar lens alanda pimi içeri doğru bastırp (bi cam çivisi yardımıyla) japon yapıştırıcısı kullanarak bu sorunu halledebilir.
Benim yazdıklarım sadece travenar markasıyla alakalı yaşadıklarımızla alakalı şeyler.ricoh pimi olan onlarca lens kullandım bu sıkıntıları yaşamadım
« Son Düzenleme: 19 Temmuz, 2012, 02:44:15 Gönderen: abcde »

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Ynt: travener lenslere dikkat
« Yanıtla #1 : 19 Temmuz, 2012, 08:59:18 »
Detaylı bilgilendirme için teşekkürler Güney abi. Umarım böyle lensi kullanacak olan kişiler okumuştur ve bilgi sahibi olmuştur.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Temmuz, 2012, 09:21:01 »
Valla Güney başkan, böyle enteresan lensleri sen bulup getirmezsen ben hayatta göremem :) O yüzden içim rahat. Gene de verdim şukunu. ;D

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz, 2012, 09:28:22 »
Valla Güney başkan, böyle enteresan lensleri sen bulup getirmezsen ben hayatta göremem :) O yüzden içim rahat. Gene de verdim şukunu. ;D

Marka serçimi olmadan özellikle Rıcoh uyumlu "P" diyafram modu olan objektifleri kullanmamak en doğrusu.....

Çevrimdışı soneryen

• Üye
  • I Love Pentax'ın her türlüsü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Temmuz, 2012, 10:39:51 »
Güney kardeşim. Bu çok değerli bilgi için teşekkürler. Eline emeğine sağlık.
Pentax K20D / D-BG2 Battery Grip / Pentax SMC-DA 16-45 mm
Pentax SMC-A 50mm F/1.7 - Pentax SMC-A 50mm F/2.0
Pentax SMC-M 100mm F/2.8 - Pentax SMC-M 100mm F/4.0 Macro - Pentax SMC-M 50mm F/4.0 Macro
Pentax SMC-M 40mm F/2.8
SMC PENTAX-DA 40mm F2.8 Limited - SMC PENTAX-DA 70mm F2.4 Limited
SMC PENTAX-DA 55-300mm F4-5.8 ED
SMC PENTAX-K 200mm F/4.0
SMC PENTAX-M 80-200mm F/4.5
SMC PENTAX-M 75-150mm F/4 - SMC PENTAX-A 35-70mm F/3.5-4.5

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #5 : 19 Temmuz, 2012, 10:53:20 »
Eyvallah abi bilgiler için. Bana bi travener 75-85 mm ayarlasana varsa deneyelim :D
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 19 Temmuz, 2012, 11:48:51 »
     Marka serçimi olmadan özellikle Rıcoh uyumlu "P" diyafram modu olan objektifleri kullanmamak en doğrusu.....
Valla vedi abi haklısın
Bu olayı yaşamak baya sıkıntılı oluyo.Makina çöp olcak diye düşünmüştüm ben başıma geldiğinde.Elime boru anahtarını alıp artık gerekirse lens makinanın bayonetle birlikte çıksın diyerek çevirmeye kadar gitmişti durum.Ama diğer markalarda başıma gelmedi.Bu travenar da sanırım piyasada yok gibi hani makinada kalan lensin örnek fotosunu ekliyeyim dedim google da bulamadım.

muhammet ne yapçan deneyip bunu pek hoş olmuyo yav bu deneyimbak sen benim için biraz şu verdiğim linke kafa yor araştırmanı yap deneme lensleri benden yaparım dersen

http://forum.hardware.fr/hfr/Photonumerique/Objectif/adaptation-objectifs-bagues-sujet_12101_10.htm#t2247543

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #7 : 19 Temmuz, 2012, 12:37:25 »
Panagor'a takacam. 135 çok uçuk. 50'de çok küçük kalıyo. Arada ideal olur. 85 zaten olsa en manyak sonuçları onla alırız. :D
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

Çevrimdışı KAKIRMAN

• Üye
  • L'amore è diverso in italiano
Pentax K-7
|Pentax SMC-DA 18-55mm f/3.5-5.6 WR| |Pentax M-50mm f1.7| |Tamron SP AF90mm F/2.8 Di| |Benro Magnesium Tripod|
http://www.flickr.com/photos/kakirman/

Lens alırken neye dikkat edeceğiz...

Başlatan oenaj

Yanıt: 5
Gösterim: 2370
Son İleti 09 Ekim, 2013, 13:30:10
Gönderen: oenaj