Gönderen Konu: Pentax'ın En Büyük Farkı. Pazarlama Sefaleti  (Okunma sayısı 8044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax'ın En Büyük Farkı. Pazarlama Sefaleti
« Yanıtla #15 : 01 Haziran, 2016, 21:24:15 »
  Yukarıda yazılanların hepsini okuyunca aklıma bundan epeyce zaman evvel izlediğim ve japon mafyasının anlatıldığı bir belgesel geldi... Orada anlatılanlardan yola çıkarak ben de Pentax hakkında birkaç şey söylemek isterim...
  İzlediğim belgeselde Tokyo'nun merkezinde büyük iş makinelerinin bir yerden bir yere naklinin bile yakuza kontrolünde olduğu; bunun tabandan tepeye doğru çok planlı, toplumsal altyapısı olan teşkilatlarla yürütüldüğü; kimin hangi sektöre gireceği ve ne kadar rekabet edeceğinin bile bu örgütlerin tepe yapılanmaları tarafından belirlendiği anlatılıyordu.
  Ezcümle olay şu idi: Japonya mafya örgütlenmelerini milli menfaatleri doğrultusunda birer teknoloji ve sanayi devlerine çevirmişti. Ya da teknoloji ve sanayi devleri mafyalaşmıştı. Teknolojik ve ekonomik gelişim modeli olarak Japonya bunu seçmişti...
  Ekonomi eğitimi almadım ama büyük firmaların başka firmalarla rekabet yapmak için kontrol markaları oluşturdukları, bu kontrol markaları üzerinden ana markanın itibarı düşürülmeden ve ürünlerinde indirim yapılmadan başka firmalarla rekabet ettiklerini okumuştum. Şimdi yukarıda anlattıklarımdan sonra size şunu sormak isterim:
  O belgeselde anlatılanlar dikkate alındığında Pentax markası, (böyle ürünler üretecek ülkeleri ve şirketleri kontrol amaçlı üretilen) Canon ve Nikon için bir piyasa kontrol markası mıdır? Dijital FF makina için bu kadar birikimi olan bir firma diğer firmaların selameti için tepede alınan kararlar doğrultusunda üretim, rekabet ve reklam çalışmalarına ayar mı çekilmektedir? Sigma ve tamron lenslerle reklam yapması ya da bu firmaların lensleri ile reklam yapmaya mecbur edilmesi de aklıma bunları getiriyor...
  Ve son bir şey: Tüm abuk subuk işlerine rağmen Pentax'ı da, Japonları da seviyorum... Türkiye'den bakınca göremediğimiz şeyler olmalı.
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax'ın En Büyük Farkı. Pazarlama Sefaleti
« Yanıtla #16 : 01 Haziran, 2016, 22:20:11 »
Sadi bir ekonomist olarak söyleyeyim bu konuyu basitçe sana..
1-Canon ve Nikon tüm dünya fotoğraf makinesi lens ve aksesuarlarına hakim olan 2 firma.Bunun adı iktisatta duapol piyasadır.Her ne kadar rekabet kanunları gereği bir çok ülkede yasaklansa da bu iki firma dirsek teması halinde çalışır fiyat özellik gibi şeyleri gizli toplantılarla kararlaştırırlar.Aralarında gizli ama devamlı iletişim halinde bir rekabet vardır.
2-Pentax diye bir firma yok artık Ricoh diye dünya devi bir baskı firması var.Ricohta pentaxın ölü toprağını kazıyıp piyasaya bir yer kapma peşinde,zaman zaman çokta iyi işler yapıyor ancak bu iki devi yakalaması imkansız.
3-Full Frame le doğru bir yol tutturabilirlerse önü açılır Pentaxın.Ama full frame makine üretim sadece 4 tane zoom lensle olayı kapatırlarsa yine pentax karalar bağlar.

Kısacası önümüzde bekleyip görmemiz gereken en az 2 sene var Pentax için..

Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?

Başlatan PENTAX

Yanıt: 79
Gösterim: 40934
Son İleti 23 Şubat, 2021, 18:39:10
Gönderen: Lupara
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4197
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3186
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Neden Pentax? Kolay Soru, Kısa Cevap.