Gönderen Konu: 50mm diyafram sorunu  (Okunma sayısı 4780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
50mm diyafram sorunu
« : 01 Aralık, 2012, 17:17:50 »
m modlu 50mm f:1.4 lensin diyaframı değişmiyor. 1.4'de sabit kaldı. lensi aldığım arkadaş lensi a modlu yapmak için bayonette birşeyler yapmış. ilk aldığımda lens üzerinden değişiyordu diyafram, arada sırada da makine üzerinden değişiyordu, şu anda hiç değişmiyor, exif bilgilerinde diyafram değeri görülüyor.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: 50mm diyafram sorunu
« Yanıtla #1 : 01 Aralık, 2012, 17:26:57 »
bu da bayonetin fotoğrafı

_IGP1507 by KAFKASYALI, on Flickr

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Aralık, 2012, 18:04:54 »
  "SMC Pentax-M 1:1.4 50mm" lensinizin iç tarafındaki mandal yerinden çıkmış olabileceğini tahmin ediyorum. Öncelikle arka dış mandalı tetikleyin eğer hareket etmiyorsa iç mandal manivelası yerinden çıkmiş demektir. Bunun için lensin ön tarafından müdahale etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki linki izlerseniz (3.30) da hareket ettirilen pim yerinden çıkmıştır. "SMC Pentax-M 1:1.4 50mm" lensinizin yapısı linkteki lensin aynısıdır. (3.30) aşamasından sonra vide sökmeyiniz.. fokus ayarını tutturamazsınız. Ön yazı kadranını elinizle bastırarak çevirmeye gayret edin, kozmetik olarak çizilmesi hoş görüntü oluşturmaz. Biraz çevirince çok rahat döner. Objektife fazla vakıf olmadığınız için fazla kurcalamayın, temizliğini yapar yerine takarsınız.

« Son Düzenleme: 01 Aralık, 2012, 18:15:08 Gönderen: vedib »

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 01 Aralık, 2012, 18:45:55 »
lensi takaslamayı düşünürseniz ben takasla talip olabilirim :) optiklerde çizik-kaplamalarda sıkıntı yoksa
ben o yavruyu baştan yaratırım ;D

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Aralık, 2012, 14:04:04 »
hocam, ilginiz için çok teşekkür ederim.
 makine dışındayken lensin diyaframı değişiyor. daha basit bir çözümü olamaz mı acaba.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Aralık, 2012, 14:05:17 »
lensi takaslamayı düşünürseniz ben takasla talip olabilirim :) optiklerde çizik-kaplamalarda sıkıntı yoksa
ben o yavruyu baştan yaratırım ;D
:)) yok hacı saolasın. ama ilgilenirsen 28-80 fa objektif var elimde kullanmadığım

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Aralık, 2012, 14:11:31 »
   Pentax-K sistemde objektif makineye takılı iken diyafram en açık konumda olur. Fotoğraf çekileceği an ayarlamış olduğunuz diyafram değerine gelir ve ve tekrar en açık değere gelir. Ama objektifi makineden çıkardığınızda, hangi diyafram değerinde ise o açıklıkta olur. Objektifiniz arızalı değil, normal hali budur.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Aralık, 2012, 12:46:29 »
   Pentax-K sistemde objektif makineye takılı iken diyafram en açık konumda olur. Fotoğraf çekileceği an ayarlamış olduğunuz diyafram değerine gelir ve ve tekrar en açık değere gelir. Ama objektifi makineden çıkardığınızda, hangi diyafram değerinde ise o açıklıkta olur. Objektifiniz arızalı değil, normal hali budur.

lensi bugün tekrar denerken, söylediğiniz şekilde, tam çekim yapılacak esnada diyaframın kısıldığını farkettim. fakat manuel çekimdeyken oluyor bu. makineden Av moduna aldığımda diyafram 1.4'de sabit kalıyor. diğer manuel lenslerimi Av modda kullanıyorum. bu şekilde bir sıkıntı olmuyor. sadece 50mm'de oluyor. bunun sebebi bayonet üzerinde sonradan yapılan işlemler olabilir mi acaba?

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Aralık, 2012, 13:08:32 »
   Diyafram yapısı manuel olan tüm Pentax-K bayonet ve Pentax-K uyumlu olan objektifler Pentax DSLR gövdelerin "M" çekim modunda doğru çalışır. Pozlama değeri için "yeşil tuş" kullanılır. Kullanıcılar "Av"çekim modunda az ışıklı ortamlarda çekim yaptıklarından doğru çekim yaptıklarını sanıyorlar. Manuel yapıdaki objektif ile Pentax DSLR gövde arasında herhangi bir iletişim olmadığından doğru pozlama yapılması mümkün değildir. Elinizdeki objektifin doğru yerden "A" kontakt yuvası yapılmıştır, "A" kontakt irtibatı ile doğru diyafram yapılabileceğini tahmin ediyorum. Eğer kontakt yuvası irtibatı sağlıyorsa tüm çekim modlarında objektifi kullanabilirsiniz.
   Sonuç; Pentax-M objektifler "M"çekim modunda doğru çalışır ve "yeşil tuş"aracılığıyle pozlama ölçümü yapılır.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 14 Aralık, 2012, 13:07:32 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Aralık, 2012, 14:52:26 »
lensi bugün tekrar denerken, söylediğiniz şekilde, tam çekim yapılacak esnada diyaframın kısıldığını farkettim. fakat manuel çekimdeyken oluyor bu. makineden Av moduna aldığımda diyafram 1.4'de sabit kalıyor. diğer manuel lenslerimi Av modda kullanıyorum. bu şekilde bir sıkıntı olmuyor. sadece 50mm'de oluyor. bunun sebebi bayonet üzerinde sonradan yapılan işlemler olabilir mi acaba?

Manuel objektiflerde yeşil tuş sadece M modunda geçerlidir. :)
« Son Düzenleme: 16 Mart, 2015, 15:19:35 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

SMC PENTAX-A 1.7 50mm aldım. NELER YAPMAM LAZIM

Başlatan msakdogan

Yanıt: 6
Gösterim: 3831
Son İleti 24 Eylül, 2013, 19:21:26