Gönderen Konu: En sonunda yine birlikteyiz Pentax'ım ;) K7 me kavuştum...;)  (Okunma sayısı 6292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle

Arkadaşlar merhaba,
 Öncelikle az önce üye olduğumu belirtmeliyim pentaxturk'e.Aslında üye olmadan da arada bir göz attığım bir yerdi ama şimdiden sonra inşallah sık sık buradayım.
 7-8 ay önce CANON EOS 1100D aldım kit olarak.18-55mm ve 75-300 lensleriyle birlikte 1500TL verdim(Teknosa turuncu indirim günlerinde alındı.)
 Ama armızda Canon'un bu giriş seviyesini kullanan arkadaşlar beni mazur görsünler,aylar süren deneyimim sonucundaa diyebilirim ki,Canon Eos 1100D tam bir hayalkırıklığı yaratmıştı bende.İlk olarak kit içeriğinde bulunan lenslerin hiçbiri,özellikle 18-55mm olanında IS ,yani titreme giderme sistemi yoktu.Alırken de dikkat etmemişim,tam manasıyla şok oldum kutuyu açınca.O kadar para alacaksın ama dandik bir IS lens bile olmayacaak kutuda.İşe bakın.Herneyse bu o kadar da önemli değil diğer anlatacaklarımın yanında.Netlemede adeta kabızlık nöbeti geçiriyor alet,çok yavaş bir netlemesi vardı,belki de objektifindendir,bilemiyorum ama en azından yarı profesyonel çekim düşünen biri olarak fotograf kalitesinden hiç memnun kalmadım.Aslında ilk SLR filmli profesyonel makinem bir Pentax'tı.Reklam ve pazarlamanın etkisiyle Canon alayım dedim ve o günden itibaren inanın tam bir işkence oldu.Bu arada yanlış anlaşılmasın,Canon'un tabii ki büyük bir marka değeri var ve çok kaliteli ürünleri de olabilir,hiçbir sözüm yok ama benim eleştirdiğim sadece EOS 1100D modeli.O kalitede bir makine için fahiş bir fiyata satılıyor bence.Fiyatı ve kalitesi orantısız ve DSLR bir makine için de çok düşük kalitede fotograflar verdi.En azından benim için uygun olmadı bir türlü.Sonrasında benim için 1 hafta sürecek bir işkence süreci başladı.Canon EOS 550D alayım dedim ama elimdekinin yerine gelecek kadar kaliteli olmadığını farketmem uzun sürmedi.Belki saçma ve naif gelebilir size ancak Nikon markasına da oldum olası ısınamamıştım.Gene de önyargısız bir şekilde Nikon'un modellerine bakmaya baaşladım.Özellikle D3200 modeli...Çok yüksek bir megapixel değeri ama bir sürü dez avantajı var bu modelin;en önemlisi gövdede Auto-Focus yok.Motorlu kaba lensleri alacaksın ve sadece belirli bir grup lense mahkumsun,en azından auto-focus ile...Daha burada uzun uzun anlatma gereği duymadığım birkaç negatif özelliği daha farkettim.Tabii ki tüm bunların sonunda kafam karışık bir halde bir hafta kadar nette gezindim durdum.Aslında dediğim gibi ilk filmli SLR makinem bir Pentax'tı,ve çok da memnundum.İşte reklam ve pazarlamanın ne menem birşey olduğunun ispatı,hiç aklımdan Pentax almak geçmedi,sanırım nette de son derece az görmemin etkisiyle...Ve en sonunda dedim ki,eski dosttan düşman olmaz,ve araştırmaya giriştim ve çok temiz bir Pentax K7 buldum ve hiç düşünmeden aldım.Hatta sadece body idi,aynı gün internetten ilk aradığım kişiden de 18-55 bir lens alarak operasyonu tamamladım.Hemen ilk pozları çektim,ve inanın tam manasıyla memnun ve mesut oldum.,Renk kalitesi,netlik,cotrast,yahu işte benim makinem...;)İyi ki varsın Pentax...;) (Yazı çok mu duygusal oldu ne?;) olsun,içimden gelenleri yazdım.Herkese en iyi dileklerimi sunuyorum...;)
"İnsan gördüğüne inanır,inandığını da görür."
Pentax K50
Pentax HD -DA 16-85mm F3.5-5.6ED DC WR

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: En sonunda yine birlikteyiz Pentax'ım ;) K7 me kavuştum...;)
« Yanıtla #1 : 24 Ocak, 2013, 18:11:08 »
   Pentaxtürk ailesine hoşgeldiniz, hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle herşey gönlünüzce olsun...

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ocak, 2013, 18:13:57 »
Çok teşekkür ediyorum vedib beyfendi,(özür diliyorum tam isminizi bilmediğimden nick'inizle hitap ettim.)
Pentax K50

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #3 : 24 Ocak, 2013, 23:01:08 »
Hoşgeldiniz kardeş, pentaxınız hayırlı olsun güzel bir gövde almışsınız.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ocak, 2013, 23:18:21 »
K-7 pentax kullanıcılarından hakkettiği değeri görmese de,biraz olsun dışlanmış olsa da bir K-7 kullanıcısı olarak başarılı bir gövde olduğunu söyleyebilirim...Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın...
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ocak, 2013, 23:49:49 »
MC 145 ve aylak adam çok teşekkür ederim.Kafama birşey takıldı,acaba neden K7 pek tutulmadı Pentax kullanıcıları arasında? K5 ile aman aman bir farkını görmediğimden K5 yerine K7 aldım.Bundan sonra beni Full Frame bir makine paklar ancak;) Yalnız az önce kafama takılan sorunun belki de cevabı yüksek ISO'larda oluşan noise olabilir mi?Bugün yanılmıyorsam 800 ISO'daydı (yanılabilirim) bizim oğlanın fotografını çektim.Çok noise var gibi geldi,gerçi ISO otomatikteydi,belki ISO değeri daha da yüksekti,ama neyse.Çok düşük ışıkta çekim yapan biri değilim,yapsam da tripod kullanarak 800 ü geçmemeyi planlıyorum.Acaba gene noise yüksek olur mu?Fikir ve önerileriniz benim için değerlidir.Cevap yazacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
Pentax K50

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #6 : 25 Ocak, 2013, 08:25:02 »
MC 145 ve aylak adam çok teşekkür ederim.Kafama birşey takıldı,acaba neden K7 pek tutulmadı Pentax kullanıcıları arasında? K5 ile aman aman bir farkını görmediğimden K5 yerine K7 aldım.Bundan sonra beni Full Frame bir makine paklar ancak;) Yalnız az önce kafama takılan sorunun belki de cevabı yüksek ISO'larda oluşan noise olabilir mi?Bugün yanılmıyorsam 800 ISO'daydı (yanılabilirim) bizim oğlanın fotografını çektim.Çok noise var gibi geldi,gerçi ISO otomatikteydi,belki ISO değeri daha da yüksekti,ama neyse.Çok düşük ışıkta çekim yapan biri değilim,yapsam da tripod kullanarak 800 ü geçmemeyi planlıyorum.Acaba gene noise yüksek olur mu?Fikir ve önerileriniz benim için değerlidir.Cevap yazacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

ben k-7 yi kullanmadığım için hakkında tam değerlendirme yapamam, yalnız internetten araştırmalarımda k-7 ile çok can alıcı fotoğraflar çekilmiş olduğunu gördüm.

Mesela : Pentax k-7 + 18-55 en zayıf lensimiz le çekilmiş harika fotoğraflar var verdiğim linkte.

http://www.pentaxphotogallery.com/photos/gallery/query?camera=54&lens=40

Ayrıca bir not daha belirteyim.

Bu Pentaxturk web sitemizin admini.

bFeeL

Şu anda bu gövdeyi kullanmaktadır 40.000 civarında fotoğraf çekmiş.

Açtığınız konuyu kendisi gördüğünde size tatminkar cevab verecektir.

Makinenizi iyi iyi tanıyın en iyi fotoğrafları çekmeye bakın. Kesinlikle iyi bir gövde diyebilirim.

K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı El Barto!

• Üye
  • *
  • Ladashnikov.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ocak, 2013, 12:39:14 »
Pentax iyidir, sizi uzmeyecegine eminim. Buradaki cogu buyugumun, arkadasimin aksine ben; 4 yildir Canon kullanicisiyim. Pentax'in, Canon'a gore cok avantaji var (Benimki aliskanlik meselesi).

Bu sitede bilmediklerinizi ogrenebilir, ogrendiginizi gelistirebilirsiniz hic kuskunuz olmasin. Bu arada 18-55'ten baska heyecanlar ararsaniz manual lenslere yonelin derim :-)

Tekrar hosgeldiniz, gule gule kullanin :-)
Ekipman; Canon EOS 450D + Canon EF 28-90mm F:4-5.6 II + Canon EF 50mm F:1.8 II

Zenit 12XP + Super Albinar 28mm F:2.8 + Helios 58mm F:2

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Ocak, 2013, 13:38:27 »
Hoş geldiniz, ışığınız bol olsun  ve K7 nizi güle güle kullanın.
İyi bir makina aldığınıza eminim, bende de K7'nin yaşlı ablası K20 var, bazı konularda anlaşmazlığa düşsek de, fotoşopun arabuluculuğu ile mutlu mesut yaşıyoruz :)
ISO konusunda pek yorum yapamayacağım. K20D o konuda biraz nazlı ve ben de ona ayak uydurup en fazla 200 kullanıyorum. Yüksek ISO ile çekim yaparsam da fotoşop ile abuk subuk hale getirip "sanat" fotoğrafı adı altında saklıyorum :))
Kim ne derse desin bizim makinelerde yüksek iso gürültü yapıyor (800 de dahil). Mümkün olduğunca düşük ISO, tripod, kablo deklanşör ve gerekiyorsa aydınlatma kullanın. Ya da benim gibi yapıp "vermeyince mabut neylesin Mahmut" deyip o kareyi çekmeyiverin :). Eğer haber fotoğrafı çekiyor veya "paparazzi"lik yapıyorsanız, fotoğraftaki gürültünün çok önemi yok. Haber değeri daha önemli ;).
Arslan Türegün

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Ocak, 2013, 14:06:59 »
Her yeni üye mutluluk verici. Mehmet bey aramıza hoşgeldiniz. :)

Özellikle Canon ve Nikon'da gözlemledim bunu: "Giriş seviyesi, düşük bütçe, amatör yaklaşım" tarzı bakıldığında hakikaten çok kötü markalar. Verdikleri kit 18-55mm'ler zaten objektif değiller. Bence evde salonumuza, ofiste masamıza koyulabilecek biblolar onlar. ;D Aynı şekilde dslr gövde kalitelerini de hiç beğenmiyorum. Yiğidi öldür hakkını yeme derler; mesela Canon'da 5dMarkII 5dMarkIII 7D gövdeleri kalite kokuyor ki zaten piyasayı kalkındıran modeller. Bunlara dil uzatmak zor ancak fiyatlarına bakınca gene biraz ürküyor insan. :) Aynı örnek Nikon'da da verilebilir..

Gelelim Pentax'a. Şuan piyasadaki en düşük segment modeli K-r desek (ki bu gövde stokları bitecek bugün yarın, resmi en alt segment K-30)  1300 TL fiyatında ve 1100D ile aynı statüde satışta. Ben aynı statüye ne yazıkki koyamıyorum, dağlar kadar kalite farkı var. Popülerlik meselesi.... Hevesle kaç öğrenci günde Canon'un alt segment modellerini alıyordur; haberleri yokki K-r'den. Tavsiye etsen de yani duymadıkları bilmedikleri bir marka. Bende onların yerinde olsam marka güvenilirliği deyip Canon'u tercih ederdim belkide. :(

3 yıl önce K-7 kullanmaya başladım. Bu zamana kadar 43bin civarı çekime ulaştı güzel gövdem. :) Gün ışığında K-5 ile hiç bir farkı olmasa da yedek gövde ihtiyacımdan K-5 modelini satın aldım. Düşük ışık çekimlerinde K-5, K-7 ile farkını hissettiriyor biraz ancak açıkçası K-7'yi satıp K-5 modeline geçmek hala çok mantıklı gelmiyor bana. Ucuza bulunur, gövde yenilenmek istenir felan K-7 satılıp K-5'e geçilebilir. IIs gövdesini bekledim aslında ama Türkiye'ye gelişi 1 ay daha rötar yapınca K-5'e karar kıldım. :) K7 K5 ikilisiyle devam..

K-7 hakikaten gövde yapısı olarak benim gözümde eşsiz bir gövde (K7 K5 K5ii K5iis hepsi birebir aynı). Elinize aldığınızda tüm diğer gövdelerden sıyrılır bir imajı var. Ortalama boyutların altında ama oturuyor ele işte gayet hoş. :) Tuşları, menüleri gayet kolay. Çok özelliği var. Amatör kişileri korkutabilir. Yada BU ÜRÜN BOZUK dedirtebilir ama bu kişinin amatörlüğünden kaynaklı bir şey olur. Çekim kalitesi de tatminkar. Düşük ışıkta af kararsızlığı oluyor K-7'de ama kontrast renkleri seçerek af yapıldığında o kararsızlıkta kalmıyor (af kararsızlığı yapıyor k5, diyenlere itafen). Iso konusunda şuan bizleri üzüyor olsa da piyasaya sürüldüğü zaman birkaç gövde dışında gayette iyi durumdaydı. Sonuçta K-7 detay kaybı yapmadan görüntü üretmeyi hedefleyen, doygun ışık kullanıcılarına hitap eden bir gövde.

Özel ayarlar menüsünde (Menüde tuşuna basıldığında C harfli bölge) 3. sayfa 19. madde "YÜKSEK ISO PARAZİT AZALTIMI" kısmından YÜKSEK seçeneğini seçersek iso1600'a kadar gayet rahat çalışabilirsiniz. Ha birde düşük ışık ama ortamın her yerinde yakın değer ışığa sahip çekimlerde 18-55mm lens ile pozlama +0,3 yada +0,5 yaparsak 1600 iso'da bile K-7'den çok memnun kalacaksınızdır.

Yeniden hoşgeldiniz, hayırlı olsun. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Ocak, 2013, 19:29:39 »
Cevap yazan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Ben K7 mi aldığım gün göndermiştim o mesajı ancak makineyi aldığım kişi elindeki K5 i de satmaya karar verince K7 mi gönderdim.Bugün K5 kargoya verildi.İnşallah yarın  elime geçecek.Yarın birkaç çekimden sonra yine burada yazıp izlenimlerimi paylaşacağım.İnşallah memnun kalırım.Her türlü görüşünüzü de çok merak ediyorum.Herkese bol ışıklar;)
Pentax K50

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Ocak, 2013, 20:09:19 »
hayırlı olsun güle güle kullan kardeşim benimki biraz gç oldu ama

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Ocak, 2013, 09:16:26 »
Cevap yazan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Ben K7 mi aldığım gün göndermiştim o mesajı ancak makineyi aldığım kişi elindeki K5 i de satmaya karar verince K7 mi gönderdim.Bugün K5 kargoya verildi.İnşallah yarın  elime geçecek.Yarın birkaç çekimden sonra yine burada yazıp izlenimlerimi paylaşacağım.İnşallah memnun kalırım.Her türlü görüşünüzü de çok merak ediyorum.Herkese bol ışıklar;)

Pentax K-7 ile Pentax K-5 gövde kardeş gövdelerdir. Teknolojik gelişim olarak Pentax K-7 gövdenin üst versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Tereddütsüz Pentax K-5 herkesin tavsiye etmekte olduğu bir gövde.....
     Pentax K-5 gövdeniz hayırlı olsun; çok memnun olacağınızı tahmın ediyorum...
« Son Düzenleme: 30 Ocak, 2013, 10:07:22 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Ocak, 2013, 21:30:58 »
Arkadaşlar tekrar merhaba,
K 5 ile çektiğim 2 fotografı atıyorum.
1.Fotograf (Oyuncak kamyon) 800 ISO değeriyle çekildi.
Objektif:smc PENTAX-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL II
F 7.1 Poz Süresi:1/8"
2.Fotograf (Oyuncak Bebekler)
F 5.6 Poz Süresi :1/15"
K 7 ISO 800 değerinde bile noise vermeye başlamıştı.O sebepten K 5 e geçtim.İnşallah hayırlısı olur.Fotograflarda küçültme dışında hiçbir işlem yapmadım.Yorumlarınızı duymak isterim.Teşekkürler.
Pentax K50

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #14 : 01 Şubat, 2013, 06:21:57 »
Arkadaşlar tekrar merhaba,
K 5 ile çektiğim 2 fotografı atıyorum.
1.Fotograf (Oyuncak kamyon) 800 ISO değeriyle çekildi.
F 7.1 Poz Süresi:1/8"
2.Fotograf (Oyuncak Bebekler)
F 5.6 Poz Süresi :1/15"
K 7 ISO 800 değerinde bile noise vermeye başlamıştı.O sebepten K 5 e geçtim.İnşallah hayırlısı olur.Fotograflarda küçültme dışında hiçbir işlem yapmadım.Yorumlarınızı duymak isterim.Teşekkürler.

happyprince öncelikle hoşgeldiniz foruma. :) K-7 eski makinem. K5 te şu anda ki makinem. K-5 zaten iso konusunda kendini kanıtladı bence. K-7'e göre bariz sonuçlar gösteriyor. Makineyi ilerleyen zamanlardan kullandığınız zamanda göreceksiniz. Ben K-7 kullanırken iso 800 ün üstüne çıkmaya korkuyordum. Ha gene çok abartı olmuyordu ama ben green'i falan sevmiyorum o yüzden çıkmıyordum. :)
« Son Düzenleme: 01 Şubat, 2013, 06:28:09 Gönderen: JoRDaN »
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12758
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4479
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6094
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2241
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax K-5 IIS aldım lens seçimi için yardım.

Başlatan mremre

Yanıt: 17
Gösterim: 8904
Son İleti 09 Aralık, 2013, 15:31:05
Gönderen: mremre