Gönderen Konu: ND Filters "Nötr Yoğunluk filtreleri"  (Okunma sayısı 6784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
ND Filters "Nötr Yoğunluk filtreleri"
« : 03 Ağustos, 2013, 10:40:05 »

Aşırı aydınlık ortamlarda ışığın miktarını azaltmak maksatlı olduğu kadar bazı özel kullanım amaçlı olarak “ND” (Neutral Density) Nötr Yoğunluk filtreleri kullanmak görüntüyü istenilen yapıya getirir. Renk beyaz dengesine bir etkisi yoktur. Amaç ışığı daha az geçirmektir.  Bunun dışında özel efekt açısından da kullanılmaktadır. Akarsular, şelaleler, denizler, bulutlar veya motorlu araçlar çekiminde keskinliği yok edip  iz bırakarak daha efektif görüntüler kaydedilir. Çekilen objeyi arka plandan ayırmak için objektifin en açık değerinde fotoğraf çekilmesine yardımcı olur, bu sayede alan derinliği azalacağından öbje ön ve arka plandan ayrılır. Ayrıca “shutter” obtüratör değerinin daha yavaş değerlerin kullanılmasına olanak vererek, hareketli nesnelerin görüntülenmesini engelleyerek bazı manzara fotoğraflarında istenilen etkiyi yaratır. Kullanıcıya yuvarlak filtre yuvasına takılacak şekilde sunulduğu gibi, dörtgen ve tabaka halinde objektif özel ön taşıyıcısına takılabilen tipleri mevcuttur. İşlevsel olarak aşağıdaki çeşitleri mevcuttur.
     1 – Sabit yoğunluklu “ND” filtreler : Bu filtreler sabit yoğunluklu olup X4, X8 vb. değerlerle piyasaya sunulmuştur. Kullanıcıların en çok rağbet ettiği modeldir.
     2 – Değişken yoğunluklu “ND” filtreler : Işığın kırılımından faydalanılarak aynı yapıdaki biri sabit diğeri döner yapıda olan iki filtrenin oluşumuyla dizayn edilmiştir. 90° dönen ön filtreyi çevirerek istenilen yoğunluk elde edilir.
    3 -  Kısmi yoğunluklu “ND” filtreler : Bu filtrelerin bir kısmı ışığı az geçirir. Genelde filtrenin yarısı “ND” diğer yarısı işlevsizdir. Bu filtrelerde amaç fotoğrafı kaydedilen görüntünün üst veya alt tarafının daha koyu renkte kaydedilmesidir. Dramatik bir etki yaratmak için kullanılır.

« Son Düzenleme: 08 Ağustos, 2013, 10:54:19 Gönderen: bFeeL »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: ND Filters "Nötr Yoğunluk filtreleri"
« Yanıtla #1 : 07 Ağustos, 2013, 12:06:33 »

"NDX64" modeli çok yoğun bir filtredir, ayrıca az yoğun ile yarım yoğun "ND" (Neutral Density) Nötr Yoğunluk filtreleri aşağıda görseli olan yapıdadır.

Filtre meraklıları için Hoya filtre sitesini gezmenizi tavsiye ederim      http://www.hoyafilter.com/hoya/      http://www.hoyafilter.com/

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs, 2014, 20:41:12 »
Bilgiler için teşekkürler.

nd filtrelerde polarize filtrelerdeki gibi yansımaları engelleyici bir yapıya sahip midir? buna benzer bir yazı okumuştum sanki bir yerlerde.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ekim, 2014, 16:38:36 »
Bilgiler için teşekkürler.

nd filtrelerde polarize filtrelerdeki gibi yansımaları engelleyici bir yapıya sahip midir? buna benzer bir yazı okumuştum sanki bir yerlerde.

son sorum hakkında herhangi bir bilgisi olan var mı ?

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Ekim, 2014, 16:54:39 »
Ben değil diye biliyorum Murat Abi... CPL ile ND'yi beraber(üst üste) kullanan gördüm çünkü...

Varsa bile belki minimal düzeydedir...
« Son Düzenleme: 27 Ekim, 2014, 16:55:50 Gönderen: fatihtekin88 »
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ekim, 2014, 17:19:20 »
Ben değil diye biliyorum Murat Abi... CPL ile ND'yi beraber(üst üste) kullanan gördüm çünkü...

Varsa bile belki minimal düzeydedir...

üstüste kullanıyorsa yoktur :) ya da polarize'nin 1-2 stopundan faydalanmak istiyodur.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Ekim, 2014, 18:21:01 »

“ND” (Neutral Density) Nötr Yoğunluk filtreleri renk değerlerini değiştirmeden objektife giren ışık miktarın azaltan yapıdadır. ND filtreler yansımaları engelleyici bir özelliği yoktur,

Polarize filtreler belli açılardan gelen ışınları tutarak objektiften girmesini engeller. Örneğin parlayan/yansıyan ışığın açısını ayarlayarak girmesi engellenir, bunun için döner yapıdadır. Filtre kendi ekseni etrafında çevirilerek bu işlem sağlanır. Ayrıca sağlıklı olmasa da aynı özellikte (aynı marka) iki polarize filtre üst üste yerleştirilip belli açılarda daha az ışık girmesi sağlanır. Buradaki teknik aynı açılardaki ışığın bilinçli kırılması sağlayıp objektife daha az ışık girmesi sağlanır.

Aynı özellikte iki polarize filtre kendi eksenleri etrefında döndürülerek az veya çok az ışığın objektiften girmesi sağlanır. Eğer elinizde aynı özellikte iki polarize filtre mevcut ise bu işlemin deneyini basitçe yapabilir ve saydam konumdan karanlık konuma geçtiğini göreceksiniz.

« Son Düzenleme: 27 Ekim, 2014, 18:34:41 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ekim, 2014, 18:57:32 »
Teşekkürler Vedi Hocam bilgiler için. Polarize kullanıyorum yaklaşık 1 yıldır. fotoğrafa gerçekten çok etkisi oluyor. bir heves ebay'dan fade nd filtre aldım. öylece duruyor. sensöre gelen ışığı aynı oranda azaltmıyor. fotoğrafın bazı yerleri karanlık bazı yerleri aydınlık oluyor.

bu vesileyle buradan almayı düşünen arkadaşlara nacizane tavsiyem. fade nd (ayarlanabilir) filtre almamaları. hoş bana Fatih ve Serdinç söylemişlerdi yanaşma diye :) ama tutamamıştım kendimi.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Ekim, 2014, 18:16:59 »
Nisi marka nd filtreler nasil acaba. Alsam beni uzer mi.

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Ekim, 2014, 18:51:05 »
Kullanan bir kaç kişinin yorumunu okudum. Fiyatına göre iyi demişlerdi, ebay'de çok uyguna satılıyor.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Ekim, 2014, 18:52:32 »
dh'de 175 TL'ye var şu anda. fiyat olarak uygun geldi bana.

ASAHI PENTAX EXTENSION TUBE SET K "Macro Uzatma Tüpleri”

Başlatan vedib

Yanıt: 6
Gösterim: 7957
Son İleti 20 Temmuz, 2016, 14:38:12
Gönderen: vedib
Pentax Macro Focus Rail "Macro çekim kızağı"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 5163
Son İleti 30 Mart, 2016, 00:44:50