Gönderen Konu: k-5 ile ilk panorama denemem  (Okunma sayısı 4700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nightvision

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
k-5 ile ilk panorama denemem
« : 13 Ağustos, 2013, 22:47:55 »
Panoramik fotoğraflar her zaman ilgimi çekmiştir . Üzerine pek çok araştırma yapmadan tamamen deneme yanılma yöntemiyle önceden Nikon-D5100 ile çektiğim panoramalar oldu . 2 gün önce çektiğim panorama hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum , elbette eksik olan şeyler olacaktır , bunu dile getirmeniz farkında olmamı sağlayıp yapıcı olacaktır . Teşekkürler
http://www.flickr.com/photos/99253513@N07/9488458328/#
« Son Düzenleme: 15 Ağustos, 2013, 13:48:06 Gönderen: bFeeL »

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: k-5 ile ilk panorama denemem
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos, 2013, 23:41:16 »
Hoş olmuş, tebrikler.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos, 2013, 00:10:41 »
  Değişik bir çalışma..... devamını bekleriz.

Çevrimdışı tasomaniax

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos, 2013, 09:19:39 »
ufuk cizgisindeki egrilik dikkatimi cekti
bunu k5 te bulunan su terazisi ekrani ile cekim oncesinde; yada photoshopta cekim sonrasinda duzeltebilirsin:
http://www.bascek.com/2427/ps-ile-ufuk-cizgisi-duzeltme/
PentaxK5 PentaxD-bg2grip Pentax100-2.8macro Tamron17-50-2.8 Tamron70-200-2.8 Sigma150-500-5-6.3 Sigma50-1.4 SigmaEm140dg-Macroflash Manfrotto190xprob-468mgrc2
www.flickr.com/mehmetbilalcakmak

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos, 2013, 19:48:11 »
Ufuk çizgisini düzeltmenin kolay yolu. Filtre altında bulunan "lens correction" kullanmak. Ancak bu durumda fotoğraf kesilip biçileceği için bazı ögelerden feragat etmek gerekir.

Ekteki panoramaya bakacak olursak; ufuk çizgisini düelttiğimizde (ki sorun tamamen orada değil, kullanılan lens nedeniyle de eğilme var) dalgakıranın sağ tarafında eğilmenin devam ettiğini görebiliriz. Bunun yanısıra, dağın üst tarafı ve (bana göre fotoğrafa tat katan) soldaki kırmızı gömlekli balıkçı da görünmez olacaktır.

Lens nedeni ile eğilip bükülen fotoğrafları düzeltmek için (yine kesme kırpma problemi olan) bir başka araç daha var. Yine filtre altında bulunan "adaptive wide angle". Kullanımı biraz daha zor olsa da, açı bazında düzeltmeler yaparak "lens correction"a oranla daha sağlıklı sonuç alınabilir.

Nightvision adlı üyemizin (özür, isim yazmadığı için kullanıcı adı ile hitap ettim) fotoğrafını her iki metodla düzeltip burada yayınlıyorum ki anlattıklarım daha rahat anlaşılabilsin.

Lens Correction ile düzeltme

Adaptive Wide Angle ile düzeltme

Bence, oradaki balıkçıdan ve dağın tepesinden ötürü fotoğrafın orijinali daha güzel.

Panorama çekmeye çalışırken çoğunlukla 50 - 70 mm arası lens kullanmaya özen gösteriyorum. Bu şekilde lens kaynaklı eğilmelerin önüne bir nebze olsun geçebiliyorum.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Nightvision

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Ağustos, 2013, 04:37:58 »
Teşekkür ederim büyük ihtimal yamukluk acemiliğime geldi , fotoğrafların geçişini düz yapamadım heralde birleştirirken bu eğrilik oluştu . Bu arada adım Mehmet öneriler ve gösterdiğiniz örnekler için teşekkür ederim :)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #6 : 16 Ağustos, 2013, 09:47:16 »
Merhaba Mehmet, foruma hos geldin ve gelir gelmez guzel ornekleri bizlerle paylasman sevindirici.
Kadrajda egrilik, yamukluk....Dert etme! DUNYA da YUVARLAK ona bakarsan ;) . Light room veya turevlerini kullaniyorsan bir iki hareketle bu tip durumlari duzeltirsin.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos, 2013, 13:33:29 Gönderen: nordlys »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ağustos, 2013, 11:55:58 »
Merhaba Mehmet, foruma hos geldin ve gelir gelmez guzel ornekleri bizlerle paylasman sevindirici.
Kadrajda egrilik, yamukluk....Dert etme! DUNYA da YUVARLAK ona bakarsan ;) . Light room veya turevlerini kullaniyorsan bir iki hareketle bu tip durumlari duzeltirsin.

Ehehe yamuk olsun ya, düzenleme imkanı varken dert değil bunlar evet. :)

Yalnız tonlamalar bana bir garip geldi. Çekerken güneş kapanmışta açılmış mı ne? Panorama olarak teknik bir şey yok. Panorama'yı tek fotoğraf olarak düşünerek kompozisyonlamalı. Mesela bu sadece bir deneysel bakış olmuş. Daha nokta atışı yapmalı. Yani "şurayı şuradan çekeyim de şurası gözüksün" gibi.. 4-5-6 yada 7 parça fotoğraf. Her kaç adetle yapılıyorsa, raw çekmeli. Raw'dan jpg'e çevirirken aynı değerlerle müdahale yapılmalı. Ve birleştirilmeli. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Nightvision

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos, 2013, 00:40:57 »
Teşekkürler :) Daha bir çok çalışmamı paylaşmak istiyorum , CS5'te düzeltme ile ilgili bir tutorial izlemiştim ama yamukluk benim geçişleri iyi yapamamamdan kaynaklanıyor :) Bir dahaki sefere hepsini raw çekeceğim , bu arada "tasomaniax" çekim öncesi k-5'teki su terazisini kullanabileceğimi söyledi , böyle bir özellik olduğunu bile bilmiyordum , bu özelliği nasıl kullanabilirim acaba ?

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos, 2013, 03:12:41 »
LCD Ekran açıkken yani Diyafram ISO  falan gözükürken, 2 veya 3 kere tam emin değilim INFO tuşuna bastığın anda Silah dürbünü gibi yani terazi çıkacaktır. Onu tekrar INFO tuşuna basaraktan giderebilirsin. Tekrar eski LCD Ekran görüntüsüne dönmek için de kullanabilirsin INFO tuşunu.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos, 2013, 09:18:09 »
Su terazisi deyince farklı bir algı ve beklenti olabilir. O yüzden hem lcd ekranda görünebilen hem de vizorde/bakaç (bendeki K-30 da öyle) yatay ve dikey sapmayı gösteren bir gösterge var. Vizorden bakarken gövdeyi sağa sola yatırarak farkedebiirsiniz. Aynı şekilde INFO ekranını terazi olarak (elektronik seviye) olarak ayarlayınca daha büyükçe olarak gövdenin düz olup olmadığını elektronik olarak görebilirsiniz. Telefonlardaki g-sensörün aynısının tıpkısı.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

İlk denemem eleştirilerinizi bekliyorum

Başlatan burakbaran

Yanıt: 4
Gösterim: 2801
Son İleti 18 Mayıs, 2012, 15:38:02
Gönderen: soneryen
Portre denemem.

Başlatan Selim

Yanıt: 6
Gösterim: 3679
Son İleti 13 Eylül, 2011, 18:06:58
Gönderen: HaypurTiryading