Gönderen Konu: Flaşlar hakkında..  (Okunma sayısı 4954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
Flaşlar hakkında..
« : 26 Ekim, 2013, 12:13:24 »
Arkadaşlar herkese merhaba.

Sorum; neredeyse hiç bilgim olmayan flaşlar üzerine.

nasıl oluyor da bazı flaşlar 900-1000 lira gibi rakamlara satılıyor. bu flaşlar ne iş yapıyor.
o paraya ufak çaplı bir stüdyo kurulamaz mı?
flaşlar konusunda hiç bilgim yok. pentax uyumlu flaş nedir? ikinci el flaş alırken neler dikkat etmemiz lazım?

aydınlatırsanız çok sevinirim.
# Pentax K-5 #

+ Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC
+ Tamron AF 28-75mm f/2.8 SP XR Di LD Asp. (IF)
+ Pentax  SMC-A 50mm f/1.7
+ Zenit MC Helios-44K-4 58mm f/2
+ Prinzflex 135mm f/2.8 (K)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Flaşlar hakkında..
« Yanıtla #1 : 26 Ekim, 2013, 13:53:52 »
Merhabalar öncelikle...

Flaş bana göre en az lens kadar önemli bir ekipman... Nedenine gelirsek Fotoğraf sanatı ışığa bağlı bir olay ve çoğunluk zamanda ışığa yön vermekte zorlanıyoruz... Hatta kompozisyonumuz ışığa bağlı olarak değişmek zorunda kalıyor... Mesela flaş olmadan ters ışık olan bir ortamda asla fotoğraf çekemezsiniz... En azından çektiğiniz model,nesne vs. karanlıkta kalacak... Onun görünmesi flaşa bağlıdır mesela... Yada yüze düşün istenmeyen gölgeler... Onları yok etmek ancak ve ancak bu tip ışık kaynaklarına bağlı olarak giderilebilir... Bunlar en temel örnekleri... Daha sayamayacağım bir sürü yararı var...

Heryerde ve herzaman söylediğim bir söz var... Flaş candır, can simididir, hayat kurtarır... ;)

Öncelikli sorunuzdan başlayayım o zaman...

900-1000liraya flaşlar var... Evet doğrudur... Fiyat parametresi olarak üst düzey ekipman sınıfına giriyor... Mesela kullanmakta olduğunuz 28-75'ten 1,5 kat daha pahalı ekipmanlar bunlar... İnsana ilk bakışta fazla gelebiliyor ama 1000lira vereyim güneş biraz daha soldan ışık versin veya kenara çekilsin diyemiyoruz :D :D

Işığa yön vermek, fotoğrafa yön vermektir aslında... Kontrolü kendi elinize almaktır...

Flaş ta tam olarak bu işleve yarıyor... Işık yaratmak veya yön vermek...

Fiyatları maalesef donanımlı flaşların pahalı... Aslında bana göre değil, çünkü verdiği etkiyi verebilecek bir lens yok mesela... Ters ışığa karşı gelebilecek bir lens üretilmedi... Veya ışığı az olan yerlerde elinizle florasan tutup gezemezsiniz... Sonuçta temel ihtiyaç "ışık"...

Bütçeye göre 90liradan,300 liradan 600 liradan 1000liradan çeşit çeşit flaşlar bulmanız mümkün... Nasıl 50liraya da 1500liraya da lens bulunması gibi... Keseye bağlı tercihler yapılabilir... Ama sizi temin ederim ki bu fiyatları eder bu ekipman...

Stüdyo ekipmanları konusunda biraz araştırma yaparsanız çok çok çok daha maliyetli olacağını kestirmek zor değil... Kaldı ki ucuza mal etseniz bile sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz şeyler değil... O yüzden stüdyo ışığının mobilitesi yok... Flaşlar o yüzden var...

Biri büyük bir kova su, diğeri ufak su tabancası... :D :D Biraz garip bi örnek oldu ama durum bu :)

Pentax uyumlu flaş demek; Pentax'ın ışık ölçüm sistemine uyumlu flaş demektir... P-TTL denilen bir sistemleri var Pentax bodylerin... Bu sistem aracılığı ile flaş body ile konuşur ve uygun ışık seviyesinde patlar... Bu konuşmayı sağlayan sistemden dolayı uyumluluk kavramı vardır...

Işık ölçüm sistemleri farklı olduğu için farklı markaların E-TTL, i-TTL, P-TTL gibi farklı isimleri vardır...

İkinci el flaşı alırken dikkat etmeniz durumları daha önce bir arkadaşıma yazdığım mesajdan kopyala yapıştır yapıyorum...

"Ben de dün öğlen ikinci el bi flaş aldım Nikon sb-900... Yaptığım kontrolleri yazayım...

Öncelikle hazırda kaliteli ve yüksek kapasiteli şarjlı pil bulundur... Test için ihtiyacın olacak...

>Pillerin yuva içine baktım... Oksitlenme, akma var mı diye...
>Pilleri takıp (flaşı makineye takmadan) test patlaması yaptırdım...
>LCD'de göstergelerde tuşlarda sorun var mı onlara baktım...
>Body'e takıp TTL moda getirdim, objektifin o anki mm'sini, iso ve diyafram değerlerini doğru gösterip göstermediğini karşılaştırdım...
>TTL modunda 5 6 çekim yaptım... Dolu pillerle flaşın yeniden dolum süresine baktım...
>Kafa hareketlerini denedim tek tek... (sola-sağa-yukarı-aşağı-hem sol hem yukarı vs.)
>Dış görüntüsüne baktım... (özellikle flaşın çaktığı buzlu cam'da sıkıntı olmasın kararma sararma vs.)"

İnşallah yardımcı olabilir... :)
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı akanarya

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #2 : 26 Ekim, 2013, 14:23:23 »
fotoğraf ışıkla yazılır :)

fatih hocam gerisini anlatmış zaten
/Ali, F l i c k r
d610, 24-85vr
Digipod A-2542+Benro B2

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ekim, 2013, 14:55:14 »
teşekkür ederim çok.

ışığın öneminin malum farkındayız.
stüdyo derken zaten abartı manasında dedim. :) 1000 liralık flaş..

peki bu bazı 3. parti firmaların eski gibi (jupiter, helios vs. markalar.) bunlarda durum nedir. manuel gibi birşey midir? p-ttl gibi bilgileri bulunmuyor.

ya da şöyle de bilgisi olanlar için absürd sayılabilecek bir soru ile devam edeyim.

başka marka uyumlu bir flaş aldığımızda - (böyle birşey yapacağımdan değil :) ;

flaş ışık ölçümü almadan standart bi değer de mi patlar,
yoksa flaş a ölçüm bilgisi vs. gitmeyeceği için hiç mi patlamaz.?

(arkadaşlar mazur görün, öğrenmeye çalışıyorum.)
# Pentax K-5 #

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Ekim, 2013, 15:29:35 »
Evet manuel flaş onlar... Üzerinde ayar düğmesi varsa şiddeti ayarlayabiliyorsunuz...

TTL özellikli başka marka otomatik flaşlar ya patlamaz yada tam güç patlar...

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı akanarya

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #5 : 26 Ekim, 2013, 15:38:15 »
eski flaşları kullanmak için çok dikkatli olmak gerekiyor
bazılarının voltaj gücü ve kontak yönleri farklı olduğu için body yi yakma ihtimaliniz de var

bence onlara hiç girmeyin
uygun fiyatlı manuel flaş istiyorsanız yongnuo
ttl özellikli istiyorsanız pentax, metz ve sigma ya bakabilirsiniz
/Ali, F l i c k r
d610, 24-85vr
Digipod A-2542+Benro B2

Çevrimdışı exyuksel

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Ekim, 2013, 16:04:49 »
Yeni bir flaş alacak paranız yoksa gariban işi çözümler(GİÇ)metodunu uygulayın ;D
Malzemeler;
-1 adet tuvalet kağıdı rulosu
-şeffaf beyaz bant
-atıl durumdaki bir cep telefonunun ekranı
Yapılışı;
atıl durumdaki bir cep telefonunun ekranını tuvalet kağıdı rulosunun uç kısmına gelecek şekilde uygun boyutta kesiyoruz,şeffaf beyaz bant ile iyice sarmalayıp yapıştırıyoruz.sonra tuvalet kağıdı rulosunu makinamızın kendi tepe flaşına girecek şekilde hafiften kesiyoruz ve takıyoruz flaşımız hazır.
sonuç;
sonuçlar mükemmel,ışık can dır,can.
bu yöntemi kullanmadan önce çektiğim fotoğraflarla bu yöntemi kullandıktan sonra çektiğim fotoğrafları karşılaştırıp bakıyorum,arada everes dağı kadar fark var.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Ekim, 2013, 16:07:24 »
eski flaşları kullanmak için çok dikkatli olmak gerekiyor
bazılarının voltaj gücü ve kontak yönleri farklı olduğu için body yi yakma ihtimaliniz de var

Ali hocam'a katılıyorum... Eski flaşların voltaj değerleri yeni Dslr'ler için büyük risk taşıyor...
Uygun fiyatlı diye alıp makinesinden olanlar mevcut maalesef :(

bence onlara hiç girmeyin
uygun fiyatlı manuel flaş istiyorsanız yongnuo
ttl özellikli istiyorsanız pentax, metz ve sigma ya bakabilirsiniz

Yukarda yazanlara yine aynen katılıyorum...  ;) ;) ;)

TTL'ler pahalı gelirse manuel Yongnuo...

Bütçe uygunsa Öncelikli Pentax ve Metz...

TTL model almaya karar verirseniz buralardan yazın, bütçenize göre marka-model öneririz...

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Ekim, 2013, 16:08:28 »
Yeni bir flaş alacak paranız yoksa gariban işi çözümler(GİÇ)metodunu uygulayın ;D
Malzemeler;
-şeffaf beyaz bant
Yapılışı;
atıl durumdaki bir cep telefonunun ekranını tuvalet kağıdı rulosunun uç kısmına gelecek şekilde uygun boyutta kesiyoruz,şeffaf beyaz bant ile iyice sarmalayıp yapıştırıyoruz.sonra tuvalet kağıdı rulosunu makinamızın kendi tepe flaşına girecek şekilde hafiften kesiyoruz ve takıyoruz flaşımız hazır.
sonuç;
bu yöntemi kullanmadan önce çektiğim fotoğraflarla bu yöntemi kullandıktan sonra çektiğim fotoğrafları karşılaştırıp bakıyorum,arada everes dağı kadar fark var.

iyiymişşşşş :D :D :D :D

Hocam bi fotoğrafını atar mısınız yaptığınız aparatın, nasıl bişey oldu çok merak ettim :D

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Ekim, 2013, 16:31:58 »
Öneriler için teşekkür ederim.

yongnuo'ları biliyorum. f/p açısından uygun gibi.

diğerleri şu anda ayırabileceğim bütçemin üzerinde.

(Aslında benim niyetim doğa da makro tüp ile flash trigger yardımı ile fotograf çekmek)

makro tüp + flaş. onun için de pahalı bişey olmasına gerek yok.

Malzemeler;
-şeffaf beyaz bant
Yapılışı;
sonuç;

dediğiniz e benzer yöntem daha önce kullanmışlığım var. :) flaş a göre kesilmiş şeffaf plastikler, koli bantları, çorap.. :) "erdem1985" ile diffuser yapacaz diye kendimizi millete güldürüyoduk. halbuki ebay de 1 dolar a satılıyor. ey allahm. :)
# Pentax K-5 #

Fotoğrafta arka ve ön planı birlikte netleme hakkında garip bir soru

Başlatan sadi

Yanıt: 2
Gösterim: 2703
Son İleti 28 Haziran, 2018, 13:19:01
Gönderen: Desperado
Ürün ve Takı Çekimleri Hakkında Bilgi Yardımı

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 8
Gösterim: 4642
Son İleti 30 Temmuz, 2014, 14:25:10
Gönderen: gokhans
Kendi gelin-damat çekimim hakkında yardım

Başlatan marikan

Yanıt: 31
Gösterim: 12132
Son İleti 08 Eylül, 2014, 20:55:58
Gönderen: marikan
SB Fotoğraf hakkında Kişisel Tecrübelerimden Bir Genelleştirme.

Başlatan cbaytan

Yanıt: 2
Gösterim: 3640
Son İleti 27 Ocak, 2012, 11:20:11
Gönderen: vedib
Pan Tekniği Hakkında....

Başlatan umitunaldi

Yanıt: 6
Gösterim: 4295
Son İleti 31 Mayıs, 2015, 15:43:42
Gönderen: umitunaldi