Gönderen Konu: Sıfır K-30 veya İkinci el K-5  (Okunma sayısı 12550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
Ynt: Sıfır K-30 veya İkinci el K-5
« Yanıtla #15 : 02 Şubat, 2014, 21:39:46 »
Sanırım Fiyatları yakın olan makineler arasında seçip yaparken en çok kullandığımız özellik hangisinde iyiyse ona bakmak lazım. Kalite olarak nerdeyse hepsi aynı, kendi eksileri artıları var.

Çevrimdışı alikaytan

• Üye
  • Bazı kayboluşlar sadece geçicidir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Şubat, 2014, 22:00:25 »
Sanırım Fiyatları yakın olan makineler arasında seçip yaparken en çok kullandığımız özellik hangisinde iyiyse ona bakmak lazım. Kalite olarak nerdeyse hepsi aynı, kendi eksileri artıları var.
Doğru tespit :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Şubat, 2014, 22:23:49 »
işte bak öyle değil, hepsi üç aşağı beş yukarı aynı değil, bir keresinde servise gitmiştim, pentax ın bir modeli epeyce tamir bekliyordu, neden bu modelin çok arıza yaptığını sorduğumda, bu model böyle demişti usta, yani sizin anlayacağınız, arabalar gibi düşünün, Toyota Yaris, Toyota Avensis, belki Yaris daha az yakıyor olabilir, ama bu onu almam için tek kriter değil, bana başka şeyler de lazım öyle değilmi, yol tutuşu, konfor, sağlamlık, güvenlik vs.
siz önce neye ihtiyacınız var bunu belirleyin,
sonra bütçenizi belirleyin
sonra sizin için vazgeçilmez olanları işaretleyin, yağmura dayanıklılık, kasa sağlamlığı, ikinci el piyasası, fiyatı vs.
ondan sonra emin olun siz bizden daha iyi bulacaksınız hangi makinayı almanız gerektiğini
bence sizin daha kafanızda çok soru var, yani şu an sorduklarınızı cevaplasak bile ardından yüzlerce soru gelecek,
bence önce şu forumları biraz karıştırın, iyice bir okuyun, emin olun herşey daha net olacak
en başta garanti konusu sizin kafanızın bir yerinde duruyor, buna şöyle bir cevap yazayım, bu forumdakilerin yüzde 99 unun kullandığı makina garantili değildir, kolay kolay bir şey de olmaz merak etme

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Şubat, 2014, 22:28:05 »
bak sana fikir vermesi açısından şöyle bir örnek de vereyim, şu an Pentax ya da başka bir markanın gövdesini almam için sadece istemem yeterli (Rabbime şükürler olsun) ama ben pentax ın en üst seri makinalarından K-5 IIs i bile iki kez kullanmış biri olarak şu an çok da mütevazi bir gövde olan K-7 ve K10D kullanıyorum, bu kadar üstünde düşünmeye değecek bir konu değil, al bir tane bas tetiğe, önemli olan lens, o konuya sanırım daha sonra geleceğiz :)

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Şubat, 2014, 22:29:37 »
işte bak öyle değil, hepsi üç aşağı beş yukarı aynı değil, bir keresinde servise gitmiştim, pentax ın bir modeli epeyce tamir bekliyordu, neden bu modelin çok arıza yaptığını sorduğumda, bu model böyle demişti usta, yani sizin anlayacağınız, arabalar gibi düşünün, Toyota Yaris, Toyota Avensis, belki Yaris daha az yakıyor olabilir, ama bu onu almam için tek kriter değil, bana başka şeyler de lazım öyle değilmi, yol tutuşu, konfor, sağlamlık, güvenlik vs.
siz önce neye ihtiyacınız var bunu belirleyin,
sonra bütçenizi belirleyin
sonra sizin için vazgeçilmez olanları işaretleyin, yağmura dayanıklılık, kasa sağlamlığı, ikinci el piyasası, fiyatı vs.
ondan sonra emin olun siz bizden daha iyi bulacaksınız hangi makinayı almanız gerektiğini
bence sizin daha kafanızda çok soru var, yani şu an sorduklarınızı cevaplasak bile ardından yüzlerce soru gelecek,
bence önce şu forumları biraz karıştırın, iyice bir okuyun, emin olun herşey daha net olacak
en başta garanti konusu sizin kafanızın bir yerinde duruyor, buna şöyle bir cevap yazayım, bu forumdakilerin yüzde 99 unun kullandığı makina garantili değildir, kolay kolay bir şey de olmaz merak etme
İbrahim abiye sonuna kadar katılıyorum.
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 02 Şubat, 2014, 22:31:44 »
İbrahim abiye sonuna kadar katılıyorum.
ben de sana katılıyorum, Türkiye Garantili K-30 alacağıma, uganda garantili olsun K-5 IIs i tercih ederim, hatta ikinci elini
ama bütün bunlar kisişel tercih meselesi
kimisi sıfır ford fiesta full pakete 45 bin tl verir,
kimisi 45 bin liraya focus un full paketinin ikinci elini alır
ben ikinci tayfadanım :)
« Son Düzenleme: 02 Şubat, 2014, 22:34:42 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #21 : 02 Şubat, 2014, 22:38:18 »
Arkadaş Canon kullanmış Pentax'a geçmek istiyor.
Ben kendisine  k-5'in alt modellerini almasını tavsiye etmiyorum uygun görmüyorum,
K-5 ve üst modellerine kolaylıkla alışabilir, kullanabilir.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #22 : 02 Şubat, 2014, 23:07:41 »
Zaten ikinci el konusuna ikna olmuş durumdayım en son takıldığım notka focus problemleri olup olmadığıydı ama çok büyük bir problem yaratacağına inanmıyorum. Karanlık ortamda odaklanmada bu seviyedeki tüm makineler sorun yaşıyabilir, halledilebilir bir mese elle odaklayarak. Ama Pentax ta ki çekincem lensleri işte, yoksa makineler gerçekten hoş. Marka taraftarı bir insan da değilim o yüzden pentax araştırıyorum işte. :D Sorun lenslerin biraz pahalı olması zor bulunması kendi lenslerinden ziyade başkalarına kaymak zorunda olmam. Marka da burada devreye giriyor, adamlarda seçenek çok, ulaşması kolay. Açıkçası lens performanslarını da bilemiyorum, sistem bildiklerimden çok farklı duruyor objektiflerde. Bu tip şeyler şüpheye düşürüyor beni işte. Ama ikinci el almaya ikna oldum o konuda sorun kalmadı. :P K-5 de karar kıldım eğer pentax alırsam lens olarak diyafram açıklığı çok olan lensler tercihimdir tabi ama pahalı malum o yüzden en azından f1,8 olsun istiyorum 1 tane. 1 Tane de zoom lens mümkünse VR li çok pahalı olmayan bir tane işimi görecektir bir süre. Araştırmaya devam. :P

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Şubat, 2014, 23:11:11 »
ikinci el shutter sayısı fazla olmayan k5 alın derim

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #24 : 02 Şubat, 2014, 23:14:54 »
İnan arıyorum şu an, ayrıca forumda satan göremedim, ben mi bulamadım bilmiyorum, belki doğru yere bakmadım ama denk gelmedi.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Şubat, 2014, 23:24:41 »
bir ara bir sürü vardı, ama şu ara biraz K-5 body satışı yok, yakında olur merak etme, hem bu arada sende iyice okumuş araştırmış olursun, takip et forumu, yakında ilanlar olur, dolar yükselmesiydi çoğu kişi K-3 e geçecekti ve elindeki K-5 i satacaktı, ama dolar fırlayınca onlar da beklemedeler şu an, bu süreci iyi değerlendir, oku bol bol, firmalar pentax gövdelerde SR olduğundan VR li lens üretmiyorlar pentax için aslında bu fiyat için iyi bir şey, bu arada prime lens seviyorsan ve manuel kullanabilirim diyorsam bol miktarda lens bulursun pentax için, bence araştırmaya devam et,
hatta ben kafanı biraz daha karıştırayım
ikinci el K-5 diyelimki 1500 lira
sıfır K-5 IIs diyelimki 2000 lira, hangisini alırsın
ben olsam K-5 IIs alırım, zira IIs hakikaten olmuş bir makinadır.
hatta K-3 kullanan bir dostumun tabirini buraya aktarayım "K-5 den IIs e geçtiğimde vooowww demiştim, IIs den K-3 e geçtiğimde aynı şeyi demedim"

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Şubat, 2014, 23:58:43 »
k3 e bi gecip yinede tadına bakalım hocam

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Şubat, 2014, 00:24:32 »
Bütçe elverirse k5 II yada II s alın.Zira ben ff alacakken bu makine yüzünden vazgeçtim.Tabi finansman sıkıntısıda bunda etken ama ben olsam IIs alır keyfime bakarım.Bu arada ne alırsanız alın iyi lens almazsanız kaliteyi yakalama şansınız yok.Tabii bu işin sadece teknik kısmı birde fotoğraf kısmı var ki ona girmiyorum.

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #28 : 03 Şubat, 2014, 00:29:35 »
İstemek kolay tabi ama malum maddiyat her şeyi mümkün kılmıyor, bekliyeyim biraz daha bakalım neler olacak. IIs hoş tabi, yeni olmasının oldukça da avantajı var. :D Tek olay da makine olmadığı için işte ve lensler de o kadar ucuz olmadığı için fazla yükselemiyorum :D