Gönderen Konu: Pentax şirketinin hataları.  (Okunma sayısı 17621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax şirketinin hataları.
« Yanıtla #30 : 29 Kasım, 2014, 12:30:31 »
İnsanların derdi olmuş pentax olaya bak :)

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #31 : 29 Kasım, 2014, 12:52:18 »
Pentax ın AR-GE si cebe koyacak boyutta Ltd lensleri ile üstün kalite * lensleridir.
Bahsi geçen AR-GE ler zamanında Samsung ile devam edilebilseydi olurdu. Rakipleri nikon-Mitsubishi bırakın fotoğraf makinesi gemi bile yapıyor. Canon ve sony Hakeza öyle.
Pentaxın gücü kendi lensleri.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 29 Kasım, 2014, 13:22:28 »
Yerinde ve güzel bir tespit.  Atın kabahatı arpaya bulması gibi bir şey!  ;)
+1
Edit:
Bu söz beni kendimden geçirdi.
« Son Düzenleme: 29 Kasım, 2014, 14:16:38 Gönderen: gokhans »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 29 Kasım, 2014, 13:55:49 »
Konu yine kişiselleşti... Yahu bi başlığa bakın, rica edicem... ;D

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 29 Kasım, 2014, 14:17:18 »
Değiştirim madem   :o
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 29 Kasım, 2014, 14:23:28 »
Toparlasak, daha önce de yazdım,hala da aynı kanıdayım, Pentax'ın en büyük hatası tüketim toplumuna hitap eden çalışmalar yapmaması. Aynı lensin A dan başlayarak Z ye uzanan bir sürü versiyonunu yapacaksın, yeter mi  yetmez kırmızı,yeşil,sarı vs diye devam eden bir de halkalar da yapacaksın yeter mi yetmez aynı lensin f 3.5 ten başlatarak f1.2 ye kadar olan versiyonları da üreteceksin yeter mi yetmez ama benden bu kadar gerisini siz doldurun.

Reklam ( Fuji Film sanırım yapılabilecek en kaliteli reklamı yaptı), teknoloji ( Sony'nin Alfa ve Nex makineleri kadar teknolojik olanı yoktur sanırım),  FF ( yine Sony en yeni nesilini yaptı) peki sonuç? Şimdi aynısı da Pentax yapsın? Niye batsın da birileri göbek atsın diye mi?

Şu anlaşılmasın, Canon ve Nikon başarısız mı? Asla. Makineleri kötü mi? Asla. Ticari kullanıcı için özellikle en avantajlı mı? Evet.

Pentax FF yapmalı mı? Yapmalı elbette, sonuçta kullanılabilecek lensleri var özellikle eski lensler ile kullanmak isteyen kullanıcılar da olacak ki biri de ben eski lensler için isteyenlerden.70-200 f2.8 gibi lens açıklarını kapatmalı mı? Kapatmalı tabi. Ülkemizdeki satış ve servis işini düzene koymalı mı? Koymalı tabi. Ama bunlar süreç isteyen şeyler. Olunca da kimse akın akın Pentax'a gelmeyecek, biraz belki kullanıcı sayısı artar işte.

Ama lütfen 3-5 bin çekim yapıp, yaaaa artık bu bana yetmiyor FF ye geçeceğim diyenler Pentax'a FF yapsa bile geri gelmesin. Fotoğraf piyasasında o kadar çok ukala insan var ki onlar o dev gibi, bir çuval para ile makinelerini alıp bilindik markalarda hava atmaya devam etsinler. Biz burada memnunuz. Daha yeni takip ettiğim bir iki grupta yine saçma sapan ego ayrılmaları çıktı, fotoğraf çalma, grupta liderlik vs vs işte yine.

Not: Bu forumda, eski Pentaxçılarda dahil böyle birisi yok, kimse alınmasın o yüzden.

« Son Düzenleme: 29 Kasım, 2014, 14:28:49 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 29 Kasım, 2014, 14:34:48 »
Değiştirim madem   :o

Senin yazdıklarınla ilgili değildi Gökhan hocam...

"Buyrun 50 mm makro lens ve K5IIs ile çekilmiş çiçek resimleri, tesadüf değil bu arkadaşın birçok böyle fotoğrafı var, ne zaman çekeceğini bildiği gibi işlemesini de biliyor. "

Konu Pentaxla güzel fotoğraf çekilmez vs değil; sadece Pentax'ın şirket politikaları :D Mevzu bu yani ;)
Kişiselleştirmeye gerek yok bunu anlatmaya çalışıyorum...

Kullanıcı düzeyinde zaten defalarca tartışıldı... Şirket politikalarına kısıtlı düşüncelerimizle tartışmak...

Yoksa geri kalanı tercih meselesi...

Biz niye Galatasaray'ı tutuyoruz bunu tartışmıyoruz... Yönetim Prandelli'yi niye başa geçirmişti'yi konuşuyoruz  ;D

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 29 Kasım, 2014, 14:41:55 »
Senin yazdıklarınla ilgili değildi Gökhan hocam...

"Buyrun 50 mm makro lens ve K5IIs ile çekilmiş çiçek resimleri, tesadüf değil bu arkadaşın birçok böyle fotoğrafı var, ne zaman çekeceğini bildiği gibi işlemesini de biliyor. "

Konu Pentaxla güzel fotoğraf çekilmez vs değil; sadece Pentax'ın şirket politikaları :D Mevzu bu yani ;)
Kişiselleştirmeye gerek yok bunu anlatmaya çalışıyorum...

Kullanıcı düzeyinde zaten defalarca tartışıldı... Şirket politikalarına kısıtlı düşüncelerimizle tartışmak...

Biz niye Galatasaray'ı tutuyoruz bunu tartışmıyoruz... Yönetim Prandelli'yi niye başa geçirmişti'yi konuşuyoruz  ;D

Prandelli deyip beni niye darlandırdın yine :'(  . Pentax, Galatasaray, Fener veya sevdiğimiz şeyler bizi sevdiğimize pişman etmeleriyle meşhurdur zati
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 29 Kasım, 2014, 14:44:40 »
Sef için yazılmış bir yazı, siz neresindesiniz konunun ben mi kaçırdım :)

Sef;
D4 içinse kimse keyfi kullanım için almıyor. Profesyonel kullanımlardan dolayı alıp ona göre zorlu şartlarda çekim yapıyorlar.

Ben de o yukarıdaki kelimeyi yazdım buna karşılık. Amatörde alıp zorlu şartlarda istediği gibi kullanıyor. Eğer bu çekilebiliyorsa kimsenin de o zaman o ekipmandan başkasını almaması lazım demek. Ama D4 nasıl ki profesyonel haricinde kişilerde alıyorsa ki , bu ekipmanda alınıyor.

Kişiselleştirme lafını da yakıştıramadım bu arada, hele ki başka arkadaşa yazdığım bir yazı da. Kaldı ki size yazsam bile yine kişisel olmazdı. Bundan sonra yazdığım hiçbir yazı size yazılmış olmayacak emin olun. Kişisel tartışmalar en çok ben sevmem.
« Son Düzenleme: 29 Kasım, 2014, 14:45:26 Gönderen: selman »

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 29 Kasım, 2014, 14:46:36 »
Prandelli deyip beni niye darlandırdın yine :'(  . Pentax, Galatasaray, Fener veya sevdiğimiz şeyler bizi sevdiğimize pişman etmeleriyle meşhurdur zati

İşte biz o yüzden renklere aşığız ya...  ;)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 29 Kasım, 2014, 14:49:33 »
Sef için yazılmış bir yazı, siz neresindesiniz konunun ben mi kaçırdım :)

Sef;
D4 içinse kimse keyfi kullanım için almıyor. Profesyonel kullanımlardan dolayı alıp ona göre zorlu şartlarda çekim yapıyorlar.

Ben de o yukarıdaki kelimeyi yazdım buna karşılık. Amatörde alıp zorlu şartlarda istediği gibi kullanıyor. Eğer bu çekilebiliyorsa kimsenin de o zaman o ekipmandan başkasını almaması lazım demek. Ama D4 nasıl ki profesyonel haricinde kişilerde alıyorsa ki , bu ekipmanda alınıyor.

Kişiselleştirme lafını da yakıştıramadım bu arada, hele ki başka arkadaşa yazdığım bir yazı da. Kaldı ki size yazsam bile yine kişisel olmazdı. Bundan sonra yazdığım hiçbir yazı size yazılmış olmayacak emin olun. Kişisel tartışmalar en çok ben sevmem.

Kişiselleştirme kelimesini yanlış anlamışsınız... Anlatmaya çalıştığımı tekrar etmek gerekirse;

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 29 Kasım, 2014, 14:53:24 »
O zaman OK. Ben de zannetim kişisel laf mı attım birilerine diye :D
« Son Düzenleme: 29 Kasım, 2014, 14:56:22 Gönderen: selman »

Çevrimdışı sef

• Üye
« Yanıtla #42 : 29 Kasım, 2014, 21:04:17 »
Valla konuyu yine pentax ve diğerlerine nasıl getirdiniz çözemedim. Ama benim bahsettiğim profesyonel işler öyle 3-5 binlik değil, belki 50bin belki dahası.. Meslek gereği reklama ilgiliyim, reklamın nasıl yapılması ve dönüşünün nasıl olacağını iyi görebilirim. Ki diğer markalar babalar gibi de reklam yapıyorlar. Bir tv kanalı ya da bir müsabakada bolca onların adı geçiyorsa bu reklamdır. Dahası viral reklama nasıl yatırım yapılır bunu diğer firmalara paşalar gibi öğretiyorlar.

Ha bana gelen yazıya cevap vermem gerekiyorsa, D4 keyfi kullanan sayısı ile profesyonel anlamda kullanan sayısı göz önüne alın derim.
Zaten kimse burda başkasının iyi çekip çekmemesine bir şey demiyor. Her makineyle her zaman çok iyi kareler yakalanabilir. Yeter ki o pozu yakalayacak bir şey olsun.

Ki burda pentax'ın hatasının niye kabullenilmediğini de çözemiyorum. Dünya firmalar için reklam - pazarlama ikilisi üzerine kuruludur. Pentax bu konuda çok başarılı olsa zaten diğer firmalar tarafından alınıp satılmazdı, tek başına yürür giderdi.
Örnek verirsem K-50 için Türkiye piyasası kaçınılmaz fırsattı. Gençlik o renkleri görüp direkt renkleri için bile alırdı. Lakin şuan baktığımızda kaç liselinin ya da üniversitelinin elinde görebiliyoruz? Ne yazık ki bu kadar başarılı işler yapabilmesine rağmen kabul etmeliyiz ki reklamda adamlar kötü.

Temel gaye Galatasaray'ın başarısı  ;) 8) 8)  ;D
Canon 6D
Canon EF 24-105mm f/4L IS USM

Pentax K-5 (ex)
Pentax 16-45mm (ex)
Pentax 540 fgz (Samsung) (ex)

..:||| Sef'in Spesiyali |||:..

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 29 Kasım, 2014, 22:02:50 »

Ki burda pentax'ın hatasının niye kabullenilmediğini de çözemiyorum. Dünya firmalar için reklam - pazarlama ikilisi üzerine kuruludur. Pentax bu konuda çok başarılı olsa zaten diğer firmalar tarafından alınıp satılmazdı, tek başına yürür giderdi.

Olay burada kilitlendi, o örnekler bunun için verildi. Bu size göre hata peki Pentax'a göre hata mı? İşte bunu irdeliyoruz. Benim bildiğim kadarı ile zararda bir firma değil, kar ediyor alınıp  satılması için illa zarar etmeniz gerekmiyor ki çoğu zaman kar eden şirketler satılır, alımların birçok nedenleri vardır bildiğiniz üzere.

Ben Fuji ve Sony örneklerini verdim bu yüzden. ( reklam ve yeni ürünler çıkarma, bunun karşılığını alıp almama)

D4 örneği de ürün çeşitliliğine verildi. D4 kullanıcı sayısı az çünkü pahalı ucuzladığı zaman onu almak isteyecek kullanıcılar işine yarasın veya yaramasın. Nasıl ki 2010 öncesi D serisi APSC Nikonda çok kullanılıyordu neden çünkü FF çok pahalı idi, şimdi herkesin elinde görmeye başladık. Buradan demek istediğim, hobi fotoğrafçılarında bilinçli ve sadık bir kullanıcı kitlesi yok çoğunlukla parayı bulduğu an ihtiyacı olsun olmasın bir başka ürünü alıyor. Bunu da FF ve birçok teknolojik ürün çıkartan Sony ile örnek verdim.

Forum da, kelimelerle saatlerce tartışabileceğiniz konuyu burada iki üç satıra sığdırmaya çalışıyorsunuz, bazı noktaları biliniyor veya anlaşılıyor diye atlayarak yazıyorum. Merak etmeyin yaşım ve piyasa tecrübem uzun süredir var, körü körüne marka savunan birisi de değilim, kaldı ki ben yaygınlaşmasını da zaten istemiyorum o da ayrı bir konu.

Bir de hatırlatma yapayım, Pentax çok büyük bir şirket değil 1500-2000 arası çalışanı olan küçük bir şirket. Sony,Fuji,Nikon vs Pentax'ın yanında dev şirketler. Yorumlarken buna dikkat etmenizi rica ediyorum. Siz diyorsunuz mahalle bakkalına abi büyü aç bir tane 1000 mt karelik dükkan, reklam,stok, sür piyasaya yürü be abi diyorsunuz. Tamam açarsın belki ama finansal olarak yürütebilir misiniz? Reklam, satış güzel yorumlar yapıyorsunuz ama bunun stoğu var, kredisi var,şirketinizi mali olarak çevirme var vs vs. Ailemiz ticaret ile de uğraşır, bu büyüyelim tartışmalarının sürekli içinde yetiştim ki hala da tartışılır, büyüyüp sonra batan çok esnaf gördüm. Mevcut hali ile kalsa bir şekilde devam ederdi ama büyümeyi seçti battı, tabi batmayanlar da var ama çok kırılganlar hala. Büyümek hele ki pazarda çok güçlü rakipleriniz varsa sandığınız kadar kolay birşey değildir.Ben zararına ürün satan mağazalar biliyorum yanına rakibi açıldığında bitirmek için.Mali gücünüz varsa da bitirirsiniz de ( bunun bir benzeri fotoğrafçılık dünyasında 50mm lens savaşlarında yaşandı da). Konu uzadıkça uzuyor, toplantıda karşılaşırsak ben anlatırım derdimi  :)
« Son Düzenleme: 29 Kasım, 2014, 22:40:14 Gönderen: selman »

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 29 Kasım, 2014, 22:09:55 »
İşte biz o yüzden renklere aşığız ya...  ;)
Takımlar renk cümbüşü, haliyle Pentax'la asgari müşterek renkler oluyor. :)

Pentax kullanıcıları olarak elimizdeki 20-30 senelik bayonetleri (mount) kullanma zenginliğini görmemezlikten gelmemeliyiz! Yok beş sene önceki lensler uymaz deyip ürün çeşitliliği daralsaydı daha da kötüydü. İyi ve kötü diye evrensel bir kavram yoktur. Birine göre iyi olan bir başkasına kötü gelebilir. O yüzden Pentax bu haliyle bir politika güdüyor. Bize sorarak ürün üretmiyor ki. Biz de bir A makinesi üretsek kendi dünya görüşümüze, piyasa verilerine göre üretiriz. Ama sonuçta piyasada tercih edilmesi için kendimizce sebepler öne çıkarmak isteriz. Pentax'da bunu yapıyor bence. Koştuğu kulvarda kendine göre bir yelpaze oluşturmuş, bilgi ve birikimiye onu korumaya çalışıyor. Şahsen hep forumda da dile getirildiği gibi ben farklı olmaktan yanayım. Canikonlarla aynı seviyede olacaksam neden Pentax'da ısrar edeyim ki? Farklı olmak özeldir ve de güzeldir. ;) Amaç elimizdeki ekipmanla en güzelini nasıl yakalarız olmalı. Tek bir 18-55mm kit lensle bile neler yapılabiliyor araştırmak ve deneyimlemek uç noktalarda eksiklerimizi daha görünmez hale getirecektir. Işığınız bol, yolunuz aydınlık olsun.  :)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?

Başlatan PENTAX

Yanıt: 79
Gösterim: 40818
Son İleti 23 Şubat, 2021, 18:39:10
Gönderen: Lupara
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4194
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3179
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
nikon d5200 veya pentax k5 alacak kararsız