Gönderen Konu: Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)  (Okunma sayısı 15896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogeday

• Üye
    • Profili Görüntüle
Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)
« : 03 Mart, 2014, 00:10:43 »
http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=5438&news=pentax+K-3+Nikon+D600+head+to+head+comparison+Pentax+wins

malumunuz k-3 çıktığı zamanlarda böyle bir karşılaştırma yapılmıştı ve üzerine bir çok şey yazılıp çizilmişti.
Kullanılan ekipman
k-3 /Pentax 55mm f/1.4 ve
d600 /Nikkor 85mm f/1.8

aynı testi ankara ekibi olarak havalar iyi giderse ankarada birlikte yapalım diye bir niyetim var.
Fatih te d600, Serdinçte d700 ve  85mm f1.8, bende k-5 iis ve 55*, bahada k-3 var. Bize de helva yapmak pardon karşılaştırma yapmak düşer diye düşünüyorumm.

FF standartı zaten belli dslr pentax kullanım kolaylığı renkleri vs. herzaman söylenir ff sisteme ne kadar yakınız, ne kadar gerideyiz , canlı canlı ... bize de yaşamak tecrübelerimizi paylaşmak düşer.. bu vesile ile de buluşma, tanışma ,kaynaşa, fot ekipman deneme, fot sohbeti ücretsiz olarak diğer katılımcı ve konuklara bonus olur..
Pentaxturk boyun askısı  ;)

Pentax Sevgisi, çeşitli lens body ıvır zıvır.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)
« Yanıtla #1 : 03 Mart, 2014, 00:19:48 »
K-3'ümle göreve hazırım. :))
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı ogeday

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Mart, 2014, 00:25:17 »
:),
Pentaxturk boyun askısı  ;)

Pentax Sevgisi, çeşitli lens body ıvır zıvır.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Mart, 2014, 00:27:31 »
git-gel 6 saat, pardon 4 saat 40 TL, bakarsınız bende A7 ve Fuji ile gelirim :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Mart, 2014, 00:28:53 »
git-gel 6 saat, pardon 4 saat 40 TL, bakarsınız bende A7 ve Fuji ile gelirim :)

Tabi ki ne güzel olur. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Mart, 2014, 01:03:08 »
Valla ben çok memnun olurum :D Hatta hemen Oktay Abi'ye bu kadar güzel bir teklifte bulunduğu için ayrıca teşekkür edeyim huzurlarınızda :)

Daha önce bu link paylaşılınca da söylemiştim... Bu testleri kaldırın atın... Gerçeği yansıtmaktan çok uzak...

Kimse bana bu fotoğrafın iki farklı makineyle çekilmiş olabileceğini söylemesin...

Kıyas için mekanizmalı tripodlar var... Görmüşsünüzdür bir yerlerde... Çift Dslr taşımak için bir düzenek... Sadece 3-4 derece farkla iki fotoğraf çeker... Onu da dipdibe konduğu zaman makineler böyle bi durum oluşur...  Crop bile yapsanız; derece farkı olacaktır... Sensör aynı noktadan aynı kareyi çekmesi gerekir bu tip iki fotoğrafı oluşturabilmesi için... Ama birbiri içinden fotoğraf çeken body üretilmedi daha :D

Hiç abartısız; tek karenin ışığı açılmış ve keskinliği azaltılmış... Başka izahı olamaz...

O yüzden Oktay Abi'nin de dediği gibi testi biz yaparsak ancak sağlıklı şeyler çıkabilir... (ufak yanılma payları ile)

FF konusunda gerçekten segment farkı belli oluyor... Bunu croplu makineleri kötülemek için yada FF i yüceltmek için söylemiyorum... Asla yanlış anlaşılmasın... Sadece segment farkı olduğunu söylüyorum...

Işık ölçümü daha tutarlı... Sensörün olayı farklı olduğu için 3d efekti çok bariz belli... İso konusunu çok önce çözmüş bir sistem... AF hızı olarak k5'in yakaladığı seviyeyi 6-7 sene evvel yakalamış... Ve ciddi olarak bazen aklımı okuduğunu düşünüyorum af sisteminin...

Ama "Pentax renkleri" diye bir gerçek var... Canon bu renkleri 5dm3 ile bile "bana göre" veremiyor... Ama adam öyle bi raw çıktısı üretiyor ki tabir-i caiz ise "HAMUR" gibi... Herşey olmaya hazır...

Pentax ta uzunca süre sadece JPEG çektim... Çünkü ünlü 14bit renk derinliği JPEG tarafından veriliyor... Sonra baktım WB tutmuyor, ışık ölçüm tutmuyor RAW a geçtim... Bi oynuyorum kareyle ağzı yüzü kayıyor... Renkler abartılaşıyor... vs.

Pentax doğal renkleri çok iyi yansıtan algılayıcılara sahip... Benim bir iki tone mapping işleminde yakalayacağım rengi otomatik veriyor...

Kullanım kolaylığı gerçekten çok doğru... Ben hala ne işi yaradığını bilmediğim 10'larca tuş işe boğuşuyorum... Hatta bugün Serdinç'in D700 ü ile 3 saatte kapadığımız AF asist lambasını 5,5 saatte zor açtık :D Ama öğrenicez bi şekilde...

Konuyu bağlamam gerekirse telafi edilecek her pozitif özellik Pentax'ta bolca mevcut... (renk canlılığı, kullanım kolaylığı, sağlamlık, su geçirmezlik, limited tipi lensler, 14 bit renk derinliği vs)

Ama fotoğrafın temelini oluşturacak telafi edilemeyecek kısımlarda iyi olan FF sensör... (AF hızı, af kararlılığı, iso başarısı, raw esnekliği, 3d metering, odak takibi, başarılı SR sistem, sağlam DR  vs)

Önceki Pentaxturkey forumdaki bizden tecrübe ve bilgi olarak daha üst Abilerimiz teker teker FF'e geçip bize bunu anlatmaya çalıştıklarında hiç mi hiç iyi bakmamıştık duruma... Hatta ayıp bile karşılamıştım ben... Tüm admin ve modlardan bi ara hiç Pentax kullanan yoktu :D Bilenler bu dediğimi çok net hatırlayacaklardır...

Ama FF kullandıkça aslında o gün bize anlatmaya çalıştıkları farkları şu an görmeye başladım...

Lenste SR mi olurmuş dedik, yağmurda çekime nasıl çıkacaksınız dedik güldük, 25 30 sene önceki lensleri kullanabiliyoruz biz dedik, Renklerimiz süper dedik, onu dedik bunu dedik...

Ama demedik ki ışık bu işin sırrı, ölçümü daha doğru alıyor mu???

AF'si hızlı ve kararlı olsa daha çok mu başarı sağlarız demedik... (Serdinç damdan atlayan kediyi havada yakalamış, ben k7 ile önümden orta hızda geçen köpeği çekemedim kaledeki karlı buluşmada seneler evvel :D  )

İsosu başarılı olsa Perde hızından yada gürültüsüz fotodan feragat etmeyiz demedik...

Makine azıcık ele otursa da daha stabil olsa demedik...

Hoş bunları Pentax bile demedikten sonra biz dememişiz çok mu :D

Çok çok hoş bir buluşma olacağını düşünüyorum... En azından Pentax'a gönül vermiş biri olarak gerçek anlamda markadan beklentilerimizi tazeler diye düşünüyorum... Amaç "hangi makine iyi" sorusunun cavabını bulmak değil; "Bir fotoğrafçı olarak bize gerçekten neyin gerektiği" olmalıdır...

Hem de Oktay Abi'yi de marka yerimiz olan mantıcıya götürmek istiyorum :) Buluşmaya gelemediği için bu lezzeti kaçırsın istemem :)

Sürç-ü lisan ettiysek affola :) 
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #6 : 03 Mart, 2014, 01:30:30 »
Burada bana acayip referanslar verilmiş Fatih arafından :D

İşin esprisi bir yana şu anda kullandığım makinadan gercekten gayet memnunum. K5'ten gayet memnundum ama o zamana kadar boyle bir makina elime almamıştım ta ki Fatih'in D600ünü kurcalayana ve bir kaç foto cekene kadar. Adam "D"andik 50mm si ile acayip alan derinlikli fotolar cekiyordu. Oturduk, aynı değerler cektik, gene yok! O gün aklım kurcalanmaya başlamıştı ve şu da var tabi D600 elime tam oturmuştu. Sonra Tamron 70-200 de bulamayınca başlarım bu işe deyip gectik Nikona.

Bu zamana kadar kimse de çok kötü yapmışsın demedi, vardır bunda da bir hikmet diyorum. Gelelim Pentax olayına. Ben eğer 70-200 bulabilseydim K5 ile yoluma devam edecektim ve FF umrumda bile olmayacaktı ki şunu kesinlikle söylüyorum ikinci body olarak bir k5 bile alırdım. MAlum bu aralar bedavaya gidiyor. Her şey nasip.

Şu anda kullandığım D700 ve 85mm f1.8 Oktay abinin de belirttiği gibi. FF faktörü işte tam da burada devreye giriyor. APS-C'de olan neyi arıyorum hemen söyleyeyim: 85mmnin APS-C'deki alanın darlığını, croplu olmasını. Şu anda 85mm bana geniş kalıyor çnkü (85/1.5=56.666) şu anda sanki 56mm de çekim yapıyormuşum gibi geliyor ama o 1.8deki alan derinliği f1.2'ye denk geliyor ve sonuçlarda (en azından benim için) yeterince fazla tatminkar. FF'teki 3D etkisini alabilmek için Brenizer çekiyordum, fotoların bazılarına baktığımda da "Zaten bu Brenizer" gibi olmuş diyorum. (Bu fotolar çoğunlukla başkaların FF le cektikleri oluyor :D )

Kısacası olay FF APS-C yi döver, K3 ne ki D600-700 arasında demek değil. Meraklarımızı giderilm, ben her türlü organizasyona acığım :) Fatih'inde dediği gibi "Bir fotoğrafçı olarak bize gerçekten neyin gerektiği; olmalıdır..." bize ne gerekiyor, elimizdeki alet biz ne istedik de yapmadı (Haldun abimin en cok begendiğim felsefesi) diye düşünmek daha yararlı olacak sanırım.

Oktay abiyle de tanışmak benim için çok sevindirici olacak, hem ben de bu sefer mantı yerim :D

Saygılar.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Mart, 2014, 01:36:17 »
Ben size testin sonucunu şimdiden yazayım...

Buyrun hemen Altta :D

"Elimizdeki alet biz ne istedik de yapmadı"    (Haldun abimin en cok begendiğim felsefesi)

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Mart, 2014, 10:07:35 »
günaydın herkese,

Nikon D600, D3, D700, Canon 5D, 5D Mark II, 1Ds Mark III, Sony a99, RX1

Yukarıda saydığım 3 Markaya ait 7 FF body yi aldım uzuun uzuuuun testler yaptım, kullandım, kurcaladım, sattım,

Pentax ın zaten her body sini en az 3'er tur kullandım :)

sonuç mu ?

"bana Pentax yeter" dedim.

neden ? çünkü kendimi tanıyorum, bana yettiği halde neden daha yüksek ücretler ödeyerek, bana lazım olmadığı halde FF alayım dedim.

ama bütün bunlar aralarındaki kesin-yadsınamaz farkı görmeme engel değil,

bir kere kullandığımız açıların hiçbiri gerçek açı değil APS-C de, mesela serdinç pentax ta 85mm açı için canını verirdi gitti FF de 85mm aldı, ama ona bol geldi eminim, geçenlerde başka bir forumda adam sigma 85mm 1.4 lensini yeni almış satıyordu, ya diyor bu çok geniş, 135mm L alacağım diyordu, işte biz yıllarca APS-C içinde açıları bile gerçek değerlerinden uzak ölçmüşüz hep,

ikincisi, APS-C kullandığımız diyaframların hiçbiri gerçek diyafram değil, sen 35mm 1.4 de fotoğraf çektiğini sanıyorsun, ama aslında sen fotoğrafı 52 derecede ve 2.1 diyaframda çekiyorsun

üçüncüsü, FF kocaman bir sensör demek, bunun içinde bir portre etrafa göre küçük kaldığından POP etkisi ve 3D etkisi inanılmaz boyutta olacaktır

dördüncüsü, örneğin evde akşam aynı fotoğrafı aynı iso ve diyafram değerlerinde çektiğimde Av modunda atıyorum APS-C de 1/30 veriyorsa enstantaneyi fotoğraf normal olarak titriyor, ama aynı değerlerde FF sensör daha fazla ışık aldığından enstantane 1/60 oluveriyor onda, bu da senin SR sistemini otomatikman sensör boyutu ile sağlamış oluveriyor,

beşincisi ..... bu liste böyle uzaaaar gider,

önemli olan bu saydıklarım size lazım mı, ben bana lazım olmadığına karar verdim ve APS-C de kaldım, ha ikisi aynı fiyat olsaydı FF alırdım,

bu demek değil ki yarın ihtiyaç hissetmeyeceğim, elbette uygun fiyatlı bir FF bulursam affetmem, hatta şu ara bir A7 sevdası kaplamadı desem yalan olur

bu tür testlerin fatihin dediği gibi çok bir gerçekliğine inanmıyorum, önemli olan senin yaptığın testler,

eğer dpreview i incelerseniz, olympus OMD EM5 in önünde hiçbir body duramaz, yerle-yeksan etmiş hepsini, evet keskin hem de jilet gibi, ama fotoğraf sadece keskinlik midir, onun verdiği 3D etkisi, alan derinliği nerde kaldı,

crop sensörlerin FF e oranla daha keskin fotoğraf vermeleri çok normal, zira onlar gidiyorlar FF sensörün en göbeğinden (soğanın cücüğü misali) alıyorlar görüntüyü, en torpilli yeri kapmışsın tabii ki keskin olacaksın, ama o duyguyu verebiliyor musun, makinanın yazılımıyla fotoğrafa ha bre müdahale etmeden o iso avantajını sağlayabiliyor musun bana onu söyle

bunu birazda şuna benzetiyorum, bir çocuğun bir olgun insana kafa tutması gibi, olgunluğundandır sesinin çıkmaması haaa. yoksa kodu mu oturtur valla ...

« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 10:10:59 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #9 : 03 Mart, 2014, 10:28:27 »
Ibrahim abi, gayet aciklayici bir sekilde ozetlemissin. Bunun ustune de benim ekliycegm bisey yok. Aynen oyle :)

Serdinc Kaya - TapaTalk

Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Mart, 2014, 11:13:55 »
       Temel yapı itibariyle Tam kare “FF” Full Frame ve Crop Sensörler yüzeysel ebat dışında herhangi bir kalite farkı yoktur. Yüzeysel olarak crop sensörler, Full Frame sensörlerin yarısı ebedındalar. İki crop sensörü yan yana koyduğumuzda bir adet full frame sensörün ebadında olur; 1,5 çarpanlı ebadı köşeden köşeye olan ebedından dolayıdır. Bundan dolayı tam ebat olan Full Frame Tam kare sensörler ve Half Frame Yarım Kare sensörler diye adlandırılırlar. Yakın tarihte değişik ebetlerda üretildiği için crop sensör yani kırpılmış sensör demekle daha doğru bir genel terim oturmuş oldu.
     Sensörler görüntü üretmezler, tamamen bağımsızdır. Objektifın ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntüyü kaydaderler. Bir nevi elektronik film olarak düşünebilirsiniz. Odak düzleminde büyük film veya küçük film yerleştirmekle görüntü kalitesinde değişiklik olmaz. Sadece objektifin ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntünün film ebadı veya sensör ebadı kadar kaydeder. Olay bu kadar basit iken fotoğraf forumlarında geyik muhabbetleri ve yanlış bilgiler almış başını gidiyor.
     Objektifler ve sensörler birbirinden bağimsız çalıştığından 50mm.odak değerinde olan objektif; crop sensörlü gövdelerde 75mm.odak değerinde olmaz. 50mm.objektifin ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntü yine 50mm.odak değerindeki objektifin  ebat ve özelliğinde görüntü oluşur ve sensör ebedı kadar görüntü kaydedilir. Odak düzleminde görüntü hiçbir zaman 75mm.odak değerindeki objektif görüntüsü oluşmaz. Kullanıcıların bunun farkına varmaları gerekir, Sensör hiçbir zaman görüntü büyütme veya zoom görevi yapmaz. Crop sensör daha az bir alanı kaydettiği için büyük görüntü imajı oluşur.
       Bokeh “bulanıklık efekti” oluşumu her ebat sensörde aynıdır. Değişen tek şey aynı kadrajı elde etmek için fotoğraf makinesi ile obje arasındaki mesafedir. Full Frame kadraj daha büyük olduğu için fotoğrafı kaydedilecek objeye daha fazla yaklaşıldığı için arka plan daha bulanık olmaktadır. Bu durumda Full Frame sensör sanki bokeh yönünden daha iyi gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Aynı objektif kullanmak kaydıyla fotoğrafı çekilecek objeye olan mesafe ve diyafram değeri aynı ise Full Frame veya crop sensörün kaydettiği görüntüdeki bokeh “bulanıklık efekti” kalitesi aynıdır.
       Crop sensörler daha net ve keskin görüntü kaydettikleri dolaylı olarak yanlıştır. Bütün marifet kullandığımız objektiftedir. Açık değerli objektifler genelde daha soft görüntü üretirler, bu görüntü 1:1,4 değerinden 1:11 değerine doğru geldikçe görüntüde keskinlik artar, objektiflerin genel karekteristik özelliği olarak ürettikleri görüntütünün orta kısımları daha kararlı ve keskindir. Crop sensörler odak düzlemindeki görüntünün orta kısmını kaydettiklerinden dolayı daha keskin ve net görüntü kaydettikleri rivayetlerini fotoğraf forumlarında gözünüze çarpar.
      Full Frame tam kare sensörler, crop sensörlerden daha fazla ışık aldıkları tamamen yabancı eserlerin Türkçeye yanlış tercümeden kaynaklanmaktadır. Objektifin diyaframını crop faktör değeriyle çarpılması sonucu elde edilen değer tamamen hayal mahsülüdür. Objektiften geçip odak düzleminde oluşan görüntünün diyafram değeri sönsörden bağımsızdır. Odak düzleminde oluşan görüntü sensör ebadına bağlı olarak kararmaz veye aydınlanmaz. Full Frame ile crop sensör  arasında diyafram değeri açısından hiçbir fark yoktur.
     Full Frame “”FF” tam kare sensörler, crop sensörlerden daha net ve kaliteli görüntü ürettikleri gerçek dışıdır. Aynı kadraj oluştuğu durumlarda fotoğraf baskı esnasında full frame görüntü daha az büyütme işlemi yapıldığından daha net veya daha az grenli (noise) oluştuğundan böyle bir yanılgı oluşmaktadır. Full Frame (24X36mm) crop sensörlerden (16X24mm) iki kat daha büyük olduğundan baskı esnasında yarı oranında büyütme yapılmaktadır.  Aynı büyütme oranı ile yapılan baskılarda hiçbir fark yoktur. 
    Fotoğraf forumlarında crop sensörlü gövdelere APS-C denilmektedir. Aslında bu terim oransal bir terimdir. APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) Klasik Kadraj 3:2 oranlı gövdelerin tanımıdır. Full Frame (24X36mm) yine APS-C gövdedir. Maalesef fotoğraf forumlarında yanlışlar doğrunun yerini almaktadır.
   APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) Klasik Kadraj 3:2 oranlı (16X24, 24X36, 10x15, 20x30...gibi)
   APS-P (Advanced Photo System type-Panoramic ) Panoramik Kadraj 3:1 oranlı (10X30, 15X45, 20X60...gibi)
   APS-H (Advanced Photo System type-High Definition ) Yüksek Tanımlı kadraj 16:9 oranlı ( plazma Tv veya yeni bilgisayar ekran boyutlu oran gibi.)

Sensör üreticileri Kodak, Samsung, Sony gibi firmaların tekelinde gibidir. Sensör üreticileri kısıtlıdır. Tüm rakip DSLR üreticileri bu üreticilere bağımlıdır. Üreticiler yazılımları gereği bizim beğendiğimiz veya veya beğenmediğimiz gövde üretirler. Bize hoş gelen veya sempati duyduğumuz markaları almamız doğaldır. Kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda ekipman almamız en doğrusudur. Firmaların reklam tuzağına düşmeyelim.

Türk fotoğraf forumlarında değişik zamanlarda dile getirdiğim ve anlatmaya çalıştığım FF sensör ve crop sensör ile ilgili bilgilerin değerlendirilmeye değer bulmadığı bir gerçek. Fotoğraf makinesi kullanıcıları hala kendi kendilerini aldatıyorlar.   http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,798.0.html

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Mart, 2014, 11:26:16 »
Türk fotoğraf forumlarında değişik zamanlarda dile getirdiğim ve anlatmaya çalıştığım FF sensör ve crop sensör ile ilgili bilgilerin değerlendirilmeye değer bulmadığı bir gerçek. Fotoğraf makinesi kullanıcıları hala kendi kendilerini aldatıyorlar.   http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,798.0.html
vedip abi bir yerinde diyorsun ki crop sensörlerin daha keskin görüntü verdiği yanlış, keskinlik açık diyaframda azalır  f11 e doğru artar, bu yazdığınız benim yazdığım ile aynı değil mi,

örneğin ff bir body de 50mm 1.4 lens ile çektiğimiz fotoğraf hiç keskin değildir, oysa aynı lensi aps-c de kullandığımızda biraz daha keskin olduğunu görürüz, neden, çünkü aps-c de bu diyafram 2.1 tekabül eder, yani diyafram kısıldıkça keskinlik artar, yani aps-c sensörler otomatikman crop faktöründen dolayı hep daha keskindir,

ben böyle olduğunu düşünüyorum, yanlış ise düzeltelim bu bilgiyi
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 11:44:15 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #12 : 03 Mart, 2014, 11:32:14 »
İbrahim abi
Sanırım oradaki keskinlik mesafe kaynaklı.
Demek istediğim eğer aynı mesafeden aynı lens ve ayn diyafram değeri ile fotoğraf çekilirse FF daha büyük bir alanda APS-C daha dar bir alanda aynı keskinlikte fotoğraf verecektir.
Ancak eğer FF makinada APS-C boyutunu yakalamak için objeye yaklaşıyorsa bu sefer net alan derinliği azalacağı için aynı kadrajda daha soft bir görüntü elde edilecektir.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Mart, 2014, 11:33:51 »

Bu başlıkta konuştuğumuz FF sensör - Crop sensör karşılaştırması değil;

FF makine ile Croplu makine karşılaştırmasıdır...

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Mart, 2014, 11:35:23 »
sakın yanlış anlaşılmasın, bizim bildiklerimiz vedip abinin bildiklerinin yanında devede kulak olmaz :)

ancak elime ilk Canon 1 Ds Mark 3 ü alıp vizöründen dünyaya baktığımdaki duygularımı yazayım mı ?

masmavi gökyüzünde bir dolunay olduğunu hayal edin

ona bir tuvaletin penceresinden baktığınızı bir de salonun penceresinden baktığınızı düşünün  :)

işte aradaki fark bana bunu hissettirdi  ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 11:38:40 Gönderen: itasdemir »

Ankara da Pentax satıcısı.

Başlatan Selm

Yanıt: 13
Gösterim: 6644
Son İleti 10 Aralık, 2013, 17:28:34
Gönderen: ugurfoto
Mütevazi Pentax Gezisi

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2324