Gönderen Konu: makinemi bozdum perde sorunu  (Okunma sayısı 8956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
makinemi bozdum perde sorunu
« : 05 Haziran, 2014, 19:53:33 »
süpürge ile içindeki tozları sökeyim derken perde yerinden çıktı işlevini yapmıyor ama mekanik sesler gelliyor bir türlü oturtamadım yerine bunu nereye götüreyim hayyam da yada ne şekilde sorunu düzeltebilirim

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: makinemi bozdum perde sorunu
« Yanıtla #1 : 05 Haziran, 2014, 20:14:20 »
Geçmiş olsun öncelikle.Öncelik yetkili servis elbette eğer bir yerlere hasar gelmemişse çok para tutmaz.Bir de son zamanlarda çok duyuyoruz süpürge ile temizlendiğini yanlış bir yol, sık aralıklarla pompa ile hava tutun yeterli süpürge veya hava tabancası işlerine girmeyin.
« Son Düzenleme: 05 Haziran, 2014, 20:15:14 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Haziran, 2014, 20:17:19 »
tahmini ne kadar tutar birde aynı gün içinde yaparlarmı

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Haziran, 2014, 20:18:04 »
Sun servisine gideceksiniz gecmis olsun ,

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,234.0.html

Bir dahaki sefere perdedeki tozlardan kurtulmak icin makianin icine el bombasi atip kuytu bir yere saklanin, kesin sorun cozulur bence :)

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Haziran, 2014, 20:38:18 »
hahaha bu moral bozukluğunda çoook güldüm

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Haziran, 2014, 22:34:41 »
El bombası iyiymiş :) Aynı gün içinde ancak basit birşeyse yapabilirler veya önceden randevu almanız lazım.Duruma göre para bile almayabilirler, hakkı neyse onu istiyorlar çekinmeyin servise gitmeye.

Çevrimdışı Ender Işık

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Haziran, 2014, 14:32:03 »
Sadece pompa ile sensörden sökülen toz yine makinenin içinde kalıyor. Pompa ile birlikte elektrik süpürgesinin de kullanılması yanlış bir yöntem değil. Ama riskli. Günlük hayatımızda yaptığımız bir çok riskli iş gibi.  Ben K100D'min sensörünü bu şekilde defalarca temizledim. Yalnız bayonet yuvasındaki çiziklerden anladığım kadarıyla siz elektrik süpürgesinin ucunu dayamışsınız bayonete. Böyle olunca yanlardan hava akışı kesildiğinden çok güçlü bir vakuma maruz kalmış hassas parçalar. Süpürgenin kesinlikle objektif yuvasına çok yaklaştırılmaması gerekiyor.  Ne kadar mesafede tutulması gerektiği biraz tahmine dayalı bir iş. Biraz hissiyat, biraz el alışkanlığı. Makinenin çekiş gücünü önce elinizle test edip havalanan tozları çekebilecek kadar yakın, makinenin parçalarını çekemeyecek kadar da uzak bir mesafede tutmanız gerekiyor anlayacağınız. Ben son iki senedir K20D ve iki aydır da K30 kullanıyorum. Bu iki makineyi de her açılışta sensörü silkeleme özelliğini çalıştırarak kullanıyorum. Artık onun etkisi midir bilmiyorum ama bu iki makinede bu güne kadar hiç sensörde toz sorunu yaşamadım. Ama olur da bir gün tozlanırsa yine pompa ve elektrik süpürgesi yöntemini uygulayacağım. Sizin başınıza gelen benim de başıma gelemez mi? Gelebilir tabii. O zaman da Sunay ustaya gider 50-100 lira neyse verir yaptırırız. Atla deve değil ya. Canınız sağolsun, sıkmayın canınızı.
« Son Düzenleme: 06 Haziran, 2014, 14:34:14 Gönderen: Ender Işık »

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Haziran, 2014, 15:14:30 »
Süpürge kullanılabilir tabi ama risk almaya değer mi değmez gereksiz yere niye risk alacaksınız ki? Kuvvetli pompanın sökemeyeceği toz yoktur.Benim eski pompam kötüydü değiştirdim sırf bu yüzden.Toz makinenin içinde eğer ters çevirip hava pompalarsanız kolay kolay kalmaz.Elinizde tutmak zor oluyorsa üç ayağa bağlayın ters çevirip öyle tutun.En önemlisi sık sık temizleyin sensörde çok toz olsun olmasın,sık temizlik tozların yapışmasını önler.

Yok ben süpürgesiz yapamıyorun derseniz küçük el süpürgeleri var, ucuz birşey onlardan alın belli mesafeden makineye tutun, makineye kesinlikle yapıştırmayın.

Ama bu işin en garanti yolu yukarıda da dediğim gibi sık temizliktir.

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Haziran, 2014, 18:40:35 »
Sadece pompa ile sensörden sökülen toz yine makinenin içinde kalıyor. Pompa ile birlikte elektrik süpürgesinin de kullanılması yanlış bir yöntem değil. Ama riskli. Günlük hayatımızda yaptığımız bir çok riskli iş gibi.  Ben K100D'min sensörünü bu şekilde defalarca temizledim. Yalnız bayonet yuvasındaki çiziklerden anladığım kadarıyla siz elektrik süpürgesinin ucunu dayamışsınız bayonete. Böyle olunca yanlardan hava akışı kesildiğinden çok güçlü bir vakuma maruz kalmış hassas parçalar. Süpürgenin kesinlikle objektif yuvasına çok yaklaştırılmaması gerekiyor.  Ne kadar mesafede tutulması gerektiği biraz tahmine dayalı bir iş. Biraz hissiyat, biraz el alışkanlığı. Makinenin çekiş gücünü önce elinizle test edip havalanan tozları çekebilecek kadar yakın, makinenin parçalarını çekemeyecek kadar da uzak bir mesafede tutmanız gerekiyor anlayacağınız. Ben son iki senedir K20D ve iki aydır da K30 kullanıyorum. Bu iki makineyi de her açılışta sensörü silkeleme özelliğini çalıştırarak kullanıyorum. Artık onun etkisi midir bilmiyorum ama bu iki makinede bu güne kadar hiç sensörde toz sorunu yaşamadım. Ama olur da bir gün tozlanırsa yine pompa ve elektrik süpürgesi yöntemini uygulayacağım. Sizin başınıza gelen benim de başıma gelemez mi? Gelebilir tabii. O zaman da Sunay ustaya gider 50-100 lira neyse verir yaptırırız. Atla deve değil ya. Canınız sağolsun, sıkmayın canınızı.

çiziğin nedeni süpürge değil hocam lenslerden birisi yapıyor onu ama hangisi çözemedim aynen dediğiniz gibi bugün aradım sunay ustayla konuştuk telefonda ya bu süpürge olayını ki söylüyor internette :) dedi yarın götürecez artık ama yinede canımı sıktı birde pompa ile çıktığını söylüyorsunuz ben bir kere hava tabancası ile yani kompresör ile temizledim o gerçekten söker de hava tabancası o kadar etki ediyorsa fena değil ama onun yerine fön makinesi de kullanılabilir ben bunların çoğunu denedim ama sonuncuda ne yaptıysam tozlar sadece yer değiştirdi birde su samuru tüyünden yapılmış ressam fırçalarının etkili olduğunu bir yerden duymuştum yine :) ama artık deneyemem korkudan :)

ben bu sensör temizleme uzmanı olcam bu makineyle hangi ara tozlanıyor anlamıyorum

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Haziran, 2014, 19:21:41 »
Saka bir yana sensoz temizligi kesinlikle ve kesinlikle kullanici tarafindan yapilmamasi gereken bir seydir.

Supurge makinasi dediginiz sey m2 de 1.5 tonluk basic yaratir. hava tabancasi 50 bara yakin hava ufler ki bir araba lastigi bile 30 bar civarinda siser. Ressam fircasi polyester yada samur dan imal edilir ve bu urunleri sensore surdugunuzde , sensorun ustundeki kimyasal kaplamalara ciddi zarar verir.

Icerdeki tozu en fazla pompa ile ters tutarak asagi dusurmeyi deneyebilirsiniz. daha inatci toz partekulleri icin bu isi servise vermek zorundasiniz. Yoksa sekil A Pozisyon 1 de oldugu gibi makinaniz bu duruma gelir.

Lutfen bu kadar hasas makina ve sensorleri olan elektronik cihazlar uzerinde zihni sinir projelerinizi denemeyin. Sonucta yine siz zararli cikarsiniz.

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Haziran, 2014, 19:28:27 »
Saka bir yana sensoz temizligi kesinlikle ve kesinlikle kullanici tarafindan yapilmamasi gereken bir seydir.

Supurge makinasi dediginiz sey m2 de 1.5 tonluk basic yaratir. hava tabancasi 50 bara yakin hava ufler ki bir araba lastigi bile 30 bar civarinda siser. Ressam fircasi polyester yada samur dan imal edilir ve bu urunleri sensore surdugunuzde , sensorun ustundeki kimyasal kaplamalara ciddi zarar verir.

Icerdeki tozu en fazla pompa ile ters tutarak asagi dusurmeyi deneyebilirsiniz. daha inatci toz partekulleri icin bu isi servise vermek zorundasiniz. Yoksa sekil A Pozisyon 1 de oldugu gibi makinaniz bu duruma gelir.

Lutfen bu kadar hasas makina ve sensorleri olan elektronik cihazlar uzerinde zihni sinir projelerinizi denemeyin. Sonucta yine siz zararli cikarsiniz.

hocam iyi güzel söylüyorsunuz da bakın şimdi sensör tozlnması artık ebnim neredeyse hemen hemen her hafta karşılaştığım bir problem haline geldi ben bunu kesinlikle ama kesinlikle her hafta servise veremem birincisi vaktim yok ikinci ise neredeyse her işini kendi yapan bir insan için basit bir sensör temizliği çok zor olmamalı hani servistekiler bu işi çok özel aman aman bir sistele yaptıklarına aklımda ermiyor pek

bende ilaç sektöründe çalışıyorum optik makineleriğ vardır ilaçiçinden partikül ayıklama cam kırığı flanş çatlağı vs gibi 8 farklı açıdan bakan kamera ve sd sistemler ile bu işi yapar bu makinelerde bildiğimiz pentax marka foto makineleri üzerinde 10-70 gibi tahmin ettiğim lensler vardır (pentaxları görünce gurur duyuyorum :) ) bu makinelerin teknisyeni olduğumdan ben bu sensörü temizleyebilmeliyim psikolojisi ortaya çıkıyor :) ve ben hala çok zor olmadıklarını tahmin ediyorum serviste çalışan birisi varsa forum da desin ki yok gerçekten biz özel ilaçlar veya çok özel bir cihaz ile yapıyoruz filan işte o zaman gerçekten benim yapamayacağıma inanırım

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Haziran, 2014, 19:46:07 »
Alinmadan gucenmeden dosthane ortamda yaziyorum

Boyle bir sektordesiniz , ve evdeki makinanizi supurge makinasi ile temizlemeye kalkiyorsunuz ve servisin aman aman bir sey yapmadigini dusunuyorsunuz. Ama sizin temizleginiz makina pert oldu , servisin temizledigi tum makinalar aktif calisiyor. Sizce bu is te mantik nerde????

Her hafta eger sensorunuz tozlaniyor ise bence sensoru temizlemeyi ogrenmek yerine , makinanizi daha temiz kulannip korumayi deneseniz sizce daha iyi olmazmi? Benim kullandigim Pentaxlarda hic sorun yasamadim. Sonucta evimde oyle Clean Room filan degil.

Acikcasi burda biraz cuvaldizi kendinize batirmanizi oneririm. Oncelikle lutfen kullanma klavuzunu detayli okutyun , orda yazanlarin ciddi bir nedeni var. Supurge makinasi kullanin demiyor ise , belkide bir nedeni vardir  :)

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Haziran, 2014, 20:23:52 »
Alinmadan gucenmeden dosthane ortamda yaziyorum

Boyle bir sektordesiniz , ve evdeki makinanizi supurge makinasi ile temizlemeye kalkiyorsunuz ve servisin aman aman bir sey yapmadigini dusunuyorsunuz. Ama sizin temizleginiz makina pert oldu , servisin temizledigi tum makinalar aktif calisiyor. Sizce bu is te mantik nerde????

Her hafta eger sensorunuz tozlaniyor ise bence sensoru temizlemeyi ogrenmek yerine , makinanizi daha temiz kulannip korumayi deneseniz sizce daha iyi olmazmi? Benim kullandigim Pentaxlarda hic sorun yasamadim. Sonucta evimde oyle Clean Room filan degil.

Acikcasi burda biraz cuvaldizi kendinize batirmanizi oneririm. Oncelikle lutfen kullanma klavuzunu detayli okutyun , orda yazanlarin ciddi bir nedeni var. Supurge makinasi kullanin demiyor ise , belkide bir nedeni vardir  :)

hocam emin olun ki o işi yapmaya kalkışırken perde tamamen aklımdan çıktı tamamen hhemde böyle bir sonuç doğurmaz diye düşünmüştüm düşündüğüm gibi gelişmedi ki bu olabilecek bir şey evet ilaç sektöründeyim çok daha hassas olan fiyatıda 2milyon tl civarı olan bir optik makinesinin altından girip üstünden de çıkıyorumonunla uğraşırken de bazen bir şeyler hatalı yapıp bir yerlerini kırıp yedek parça istemek yada yaptırmak zorunda kalıyoruz

şimdi temiz tutmak demişsinizde hocam bunun bir yolu var sanırım dışarıda değiştirmemek bende bunu düşününce bile zoruma gidiyor ben sokakta canım isteyince 50mm yi takarım canım isteyince 70-200 :) beni yapım bu alamıyorum kendimi bunu yapaktan

çok iyi de kullanma klavuzu okurum

ben bu toz olayına fena taktım

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #13 : 06 Haziran, 2014, 21:20:38 »
Daha önce 5-6 kez yazmıştım.. Sensör temizliği için green clean sensör temizleme çubuklarından alın, başınız ağrımasın..

FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Haziran, 2014, 23:37:43 »
Daha önce 5-6 kez yazmıştım.. Sensör temizliği için green clean sensör temizleme çubuklarından alın, başınız ağrımasın..

Ben halen israrla kesinlike el degmemesi gerektigini hatirlatacagim, Green Clean ve benzeri araclarla yasanmis kazalar ve mefta olmus sensor kazalari konusunda yabanci forumlarda bilgilere ulasabilirsiniz.

Fotograf makinasinda en hasas iki parca zaten perde ve sensor. Buraya da parmaklarimizi sokup kurcalamaya baslar ise sonuclarina katlanmak zorunda kaliriz.

Temiz bir makina icin en temel kurallar.

Makinanizi serviste tumu ile temizletin,
Bundan sonra her zaman sensor bas asagi gelecek bicimde kapali kutu yada cantada saklayin.
Gerekmedikce lensi body den cikarmayin ,
Body kapaklari lensler kadar iyi koruma saglamaz. Fark etmeden cikabilir. Makinayi lens ile saklamak daha iyi sonuc verir.
Lens degistirir iken body her zaman bas asagi bakmali.
Her cekim oncesi ve sonrasi body i asagiya bakacak bicimde tutup bir kac kez pompa yardimi ile hic bir yerine degmeden hava uflemek makinanin tozdan uzak kalmasini saglar.
Asla nefesiniz ile makinaya uflemeyin.
Tozlu ortamlarda , yerde hali olan , yada cok ruzgar olan ortamlarda bodyi acmayin.
Banyo ve mutfaklar diger odalara gore daha az toz barindirir. Bu ortamlar temizlik ve tecizat bakimi icin daha idealdir.

K10D Manuel lens kullanimdaki Garip focus Sorunu

Başlatan zeda3000

Yanıt: 10
Gösterim: 5001
Son İleti 10 Aralık, 2013, 21:18:52
Gönderen: zeda3000
Yeni Nikon D750 ve devam eden yağ toz sorunu

Başlatan gokhans

Yanıt: 15
Gösterim: 10764
Son İleti 20 Ekim, 2014, 23:08:41
Gönderen: mkodalak