Gönderen Konu: yeni bir k5`ciye tavsiyeler  (Okunma sayısı 5362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
yeni bir k5`ciye tavsiyeler
« : 25 Haziran, 2014, 17:53:22 »
Merhabalar,forumda yeni sayilirim ayni şekilde pentax k5le maceram da yeni başladi.Yeni yeni fırsat buluyorum çekime ve makinemi daha iyi taniyabilmek için biraz araştırmaya adamakilli.2005de sinema tv mezun olduktan sonra manüel pentaxımın arızalanmasıyla ve bambaşka bir kulvarda müzik alaninda yeniden öğrencilik sureci geçirmekle birlikte uzun süre bir kopuş yasadim digital terimler objektifler makineler lensler...koptum.simdi yeniden güncellemeye calisiyorum bilgilerimi..bana ne önerirsiniz???temel düzeyde fotografcilik bilgilerine sahibim aslında sağlam bir atölyeVeya seminer bulabilsem daha detaylı iyi olur diye düşünüyorum.forumda yazip cizilenleri karistirmak da bir alternatif tabi.yardiminiz dokunursa çok sevinirim :))

Çevrimdışı marki

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • PentaxTurk
Ynt: yeni bir k5`ciye tavsiyeler
« Yanıtla #1 : 25 Haziran, 2014, 18:00:30 »
Öncelikle hoşgeldiniz,

Fotoğrafçılığın hangi dalı ile ilgileniyorsunuz daha çok ?
Ona göre daha rahat ve spesifik destekler gelebilir.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Haziran, 2014, 18:09:42 »
İngilizceniz yeterli düzeyde ise B&H'ın youtube kanalını (B and H adı ile geçer) takip edebilirsiniz. Kendi alanlarında tecrübe sahibi fotoğrafçıların seminerlerini yayınlar. Yine youtube içinde adorama ve snapfactory kanalları da yararlıdır.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Haziran, 2014, 20:12:50 »
Hoşbulduk(: yanıtlarıniz için çok teşekkür ederim..belki sokak fotografciligi diyebilirim.ama bu serüven beni nereye sürükler bilmiyorum..ışığa dair daha fazla şey öğrenmek istiyorum.bahsettiğiniz belgeselleri izleyeceğim.fotoğraf eklemek isterim,eleştirilerinizi almak için.

Çevrimdışı sydbarret

• Üye
  • Only a Pentax can beat another...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Haziran, 2014, 21:01:35 »
Aramiza hosgeldiniz, pentax i secerek cok dogru bir tercih yapmissiniz. Hayirlisi diyelim  :)
Pentax K-7 Body+Meike Grip
Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM 
Sigma 70-200mm f/2,8 EX DG APO Macro HSM II
Yongnuo YN560 III
Petrix V3001 Professional Tripod with Ball Head
Lowepro Off Trail 2

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #5 : 25 Haziran, 2014, 21:03:35 »
Bir amatörden tavsiyeler:
Elinizde ne lens varsa onu makinenize takın, sokağa çıkın ve bol bol fotoğraf çekin :). Bu makinenize ısınmanızı sağlar. Eğer genelde AV, tAV ya da M modlarında fotoğraf çekerseniz ışıkla ilgili becerileriniz de gelişecektir.
Kompozisyon için fotoğraf çekmek çok da yeterli değil benim tecrübeme göre. Bol bol güzel fotoğrafları incelemek lazım. Türk hocalardan Sabit Kalfagil'in fotoğraflarını inceleyin.
Saygılar...

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Haziran, 2014, 02:23:48 »
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.. Aslında kompozisyonla ilgili epey okuma araştırma  yaptigimi söyleyebilirim zamaninda,hala da yapmaktayım..sabit kalfagil kitapları da karistirdim çok.John Hedgecoe,Scott Kelby..elbette yeterli sayılmaz..asıl sorunum su ki makineyi yeterince ya karistirmadim ya da yardima ihtiyacim var bunun için biraz karmaşık görünüyor..manüel pentaximla daha basariliydim sanki bu iste en azından kompozisyonlarim icin isiğa ve konuya gore bilinçli secimler yapabiliyordum usteli denemesi beedava degildi o zmnlar:))simdi ise otomatikde takiliyorum sayilir.bunu aşabilrsem ve ışığı daha çok kurcalarsam halleicem sanirim.bir de autofocusda biraz sıkıntı yasiyorum sanki.

Çevrimdışı marki

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • PentaxTurk
« Yanıtla #7 : 26 Haziran, 2014, 08:38:15 »
Madem öyle, öncelikle http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,219.0.html adresinden K-5'in kullanma kılavuzunu indirin ve sabırla okuyun. Bu aşamada öncelikli amacınız makineyi çok iyi tanımak olmalıldır. Hangi menü neredeydi şu ayarı nasıl yapıyordum şeklinde sorular sormadan makine adeta bir parçanız gibi otomatik olarak bütün ayarları kullanabilir hale gelmeniz lazım. Bunun ardından herşey daha da kolaylaşacaktır. Zaten sizde daha önceki tecrübelerinizden bahsetmişsiniz. Onlarında yardımıyla güzel fotoğraflar çıkaracağınıza eminim.

Selamlar.

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Haziran, 2014, 15:29:48 »
Merhaba tekrar,marki bey yardımınizi rica edeceğim bir konu daha var.umarim sıkmadım sorularimla,ikinci el cok temiz durumda bir 50 mm bir lens almayı düşünüyorum.su bayonet adaptör meselesinden de anlamıyorum,manüel yada autofocus olması konusunda kararsizim.ne yapmaliyim sizce?

Çevrimdışı marki

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • PentaxTurk
« Yanıtla #9 : 26 Haziran, 2014, 22:30:54 »
Merhabalar tekrardan,

Benim ismim İkbal bu arada =)

50mm düşünüyorsanız açıkçası filmli makine geçmişiniz olduğundan ve fiyat olarak çok cazip olduğundan size manuel focuslu lensleri öneririm.
Sitemizin diğer yöneticisi bFeel, baha da bir kaç tane 50mm vardı diye hatırlıyorum. Özel mesaj yoluyla bir iletişime geçerseniz size seve seve yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Selamlar.

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Haziran, 2014, 23:23:26 »
:))) çok tesekkur ederim.

Çevrimdışı enis.acar

• Üye
  • Sokak hayvanlarını aç bırakmayın!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Haziran, 2014, 00:29:54 »
Merhaba,
Bütçenizi tam bilmiyorum ama K5'teki focus screen ile manuel netleme yapmak oldukça zor oluyor. En azından ben zorlanıyorum :) Filmli makinelerde daha kolay gibiydi sanki. Eğer mümkünse bir kaç deneme yaptıktan sonra karar verin.

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Haziran, 2014, 01:01:42 »
Evet kaç gündür arastiriyorum daha da epey arastiricam sanirim ben bu lens meselesini.cevremde de kimsede de yok ki danisayim.

Fotoğrafçılık hakkında yeni bir site : Fotograf.info.tr

Başlatan mehmetcoban

Yanıt: 0
Gösterim: 2991
Son İleti 20 Şubat, 2020, 15:12:10
Gönderen: mehmetcoban
Yeni Başlayan ve Amatörlere Faydalı Bir Eklenti !

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 1
Gösterim: 10032
Son İleti 14 Ocak, 2012, 13:04:17
Gönderen: REİS
yeni başlayacağım,tavsiyeleriniz,fikirleriniz nelerdir?

Başlatan tugruldogan

Yanıt: 33
Gösterim: 12536
Son İleti 16 Nisan, 2014, 10:04:57
Gönderen: fatihtekin88
Yeni Başlayanlar İçin 2014 Tavsiyeleri

Başlatan mbbalkan26

Yanıt: 18
Gösterim: 11439
Son İleti 29 Ocak, 2014, 14:12:02
Gönderen: mbbalkan26
Yeni Başlayanlara Rehber Bilgiler