Gönderen Konu: Su geçirmez mont ve bot tavsiyesi  (Okunma sayısı 51922 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Su geçirmez mont ve bot tavsiyesi
« Yanıtla #15 : 25 Ekim, 2014, 23:25:22 »
Arkadaşların dediği gibi bu iş bütçe işi, kaliteli ve özellikli ürünlerin fiyatları ucuz değil. Örneğin içlik var  ucuz piyasa fiyatına içlik var 150 TL gibi fiyatlara ama o 150 TLlik içlikte sadece kaliteli kumaş olma özelliği yok erken kuruma,kendi kendini temizleme nano teknoloji var.Terlediğiniz zaman leş gibi kokmuyor, terlediğiniz zaman çabuk kuruyor kullanmaya devam ediyorsunuz gibi.

Yanlış ekipman seçimi gezinizin hüsran ile sonuçlanmasına sebep olur eğer kamp türü bir gezi ise hayati tehlikeye bile sebep olur, özellikle ayakkabının su alması durumu. Sorularınızı cevaplarsam,

Bot alırken satıcıya bunu karda kullanacağınız ve tamamen su geçirmez olmasını istediğinizi mutlaka söyleyin. Botlarda suya dayanıklı ve su geçirmez olması ayrı iki özelliktir.Çoğu zaman karıştırılır,suya dayanıklılar daha düşük fiyatlı olduğu için biraz da akıl çeler.Kar sürekli su olduğundan ayakkabı kesinlikle su geçirmez olmalıdır. Colombia outdry olarak adlandırıyor bu ayakkabıların.Bu tür ayakkabılar genelde 300 TL ve üstündedir. Outdry özelliğinin yanı sıra -45 derecelere kadar ayağı sıcak tutabilme özelliği olan ayakkabılarda var, Kartepede çok ihtiyaç olmaz ama Ardahan gibi yerlerde faydasını görürsünüz. En önemli kıyafet bottur, o yüzden bütçeden kesinlikle kısılmaması lazım.

Mont çıkarılabilir çift katmanlı olanını tercih edin, kesinlikle rüzgar geçirmediğinin teyidi alın.( Eğer o mont ile motor kullanılabiliyorsa rüzgar almıyordur,satıcılar bilirler). Hafiflik,termal gibi ek özellikleri fiyatları arttırır ama çoğunlukla birçok bilindik markanın montu sizin ihtiyacınız görür. Fiyat olarak bu tür montlar 400-500 TL hatta daha fazladır.Uygun fiyatlı olarak Karrimor tavsiye edebilirim ama onun da 350 TL den daha düşük olduğunu zannetmem.

Tabi bunun yanında yine su geçirmez kışlık pantolon ( 200 TL civarı), polar sweat ( 100-200 TL),termal içlik (50-100 TL), iyi bir tozluk ki bu da çok önemli yoksa ayakkabıya kar girer ucuzuna kaçmayın bunu da alırken ( 100-150 TL), elbette kaliteli bir eldiven,bere,çorap ( 200 TL diyelim) şeklinde tamamlamak lazım.

1000 tl harcamadan bu savaşı kazanmam imkansız yani  ;D ;D

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 25 Ekim, 2014, 23:32:25 »
Bu ürün nasıl fikir lütfen.5000 mm su basıncına dayanıklıdır diyor ama inanmalımıyım.
http://www.tchibo.com.tr/3ue-1-arada-mevsimlik-mont-erkek-p400055200.html

Çevrimdışı baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Ekim, 2014, 23:44:43 »
*** selam arkadaşlar...
    * Çok yararlı bilgiler... lütfen sohbete/bilgi alışverişine bu açık kanaldan devam edin(özele dönmeyin).
    * teşekkürler şimdiden.
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 26 Ekim, 2014, 00:32:30 »
Bu ürün nasıl fikir lütfen.5000 mm su basıncına dayanıklıdır diyor ama inanmalımıyım.
http://www.tchibo.com.tr/3ue-1-arada-mevsimlik-mont-erkek-p400055200.html
hocam burda kastedilen şey yüzeyin su taneciklerini geçirmeyecek kadar sık dokulu ama nefes alacak kadar rahat olduğunu söylüyor (en yalın böyle açıklayabildim kusura bakmayın)bu mont aslında istenilen özellikleri karşılıyor gibi.yani doğa sporlarında birinci kural lahana gibi kat kat giyinmenizdir.yani az az çıkartabilmeli yada tersini yapabilmelisiniz.ama kalitesini bu şekilde anlamak zor.http://www.atlaskamp.com/columbia-eager-air-3-in1-erkek-parka-wm7077/    bence bu ürünü inceleyin.ayakabıda seçtiğiniz modellerde bir anlamda eski inşaatçı çizmelerine benzer yüzeyler olan botlar vardır.su ve kar geçirmez derler ama çokda sağlıklı değildirler dikkat edin.http://www.boyner.com.tr/urun/merrel-outdoor-ayakkabi-1191714-516469196-100037338-817.html   buda benim kullandığım bir model ve memnunum.bir inceleyin derim saygılar
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 26 Ekim, 2014, 00:49:42 »
hocam burda kastedilen şey yüzeyin su taneciklerini geçirmeyecek kadar sık dokulu ama nefes alacak kadar rahat olduğunu söylüyor (en yalın böyle açıklayabildim kusura bakmayın)bu mont aslında istenilen özellikleri karşılıyor gibi.yani doğa sporlarında birinci kural lahana gibi kat kat giyinmenizdir.yani az az çıkartabilmeli yada tersini yapabilmelisiniz.ama kalitesini bu şekilde anlamak zor.http://www.atlaskamp.com/columbia-eager-air-3-in1-erkek-parka-wm7077/    bence bu ürünü inceleyin.ayakabıda seçtiğiniz modellerde bir anlamda eski inşaatçı çizmelerine benzer yüzeyler olan botlar vardır.su ve kar geçirmez derler ama çokda sağlıklı değildirler dikkat edin.http://www.boyner.com.tr/urun/merrel-outdoor-ayakkabi-1191714-516469196-100037338-817.html   buda benim kullandığım bir model ve memnunum.bir inceleyin derim saygılar
Bu ayakkabı karda kışta sıkıntı çıkarmıyor diyorsunuz değil mi hadun bey.

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 26 Ekim, 2014, 00:54:09 »
Haldun bey verdiğiniz linkteki montla bu mont arasında nasıl bir fark vardır.
http://www.atlaskamp.com/columbia-watertight-rain-erkek-jacket-rm2135/

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 26 Ekim, 2014, 00:57:13 »
bu su geçirmez vibram tabanlı çok güzel bir ayakkbı.ben kullandım çok memnunum.karda  saatlerce giydim(tam kar ayakkabısı olmasada çok uzun süre su almaz emin olun)  hatta  suda beklettiğim ayakkbılardan biride budur :) sadece unutmayın bir numara büyük alın.botlarda bu önemli bir ayrıntıdır.montu iyi inceleyeyim size yazayım
« Son Düzenleme: 26 Ekim, 2014, 00:59:22 Gönderen: haldun31 »

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 26 Ekim, 2014, 01:10:31 »
hocam ikinci gönderdiğiniz bizim muşamba tabir ettiğimiz naylon yüzeyli ve içinde ek bir polar yok.benim gönderidiğim kayak vb. sporlarda  kullanılan bir mont.yaka kısımlarına bakıncada anlarsınız.teknik özellikleri aynı gibi gözüksede materyallari çok farklı.yabancı sitelerde bakınca çok net anlaşılıyor..ikisi(mont ve ayakkabı) toplamda sizin bütçeyi biraz aşar ama daha ucuza risk alırsınız.

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 26 Ekim, 2014, 01:21:14 »
hocam ikinci gönderdiğiniz bizim muşamba tabir ettiğimiz naylon yüzeyli ve içinde ek bir polar yok.benim gönderidiğim kayak vb. sporlarda  kullanılan bir mont.yaka kısımlarına bakıncada anlarsınız.teknik özellikleri aynı gibi gözüksede materyallari çok farklı.yabancı sitelerde bakınca çok net anlaşılıyor..ikisi(mont ve ayakkabı) toplamda sizin bütçeyi biraz aşar ama daha ucuza risk alırsınız.
Sizi çok iyi anlıyorum ve söylediklerinizide çok iyi algılamış durumdayım aslında ama şu sıralar hem bunlara ihtiyacım var hemde masraflar dağları aşmış durumda  :) :) :) :) bakalım ne yapıcaz?

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 26 Ekim, 2014, 11:12:10 »
hocam bende sizi çok iyi anlıyorum .ama ne yaparsınızki pentax sever sayısı az başınıza birşey gelmesin diye uyarmak istedim :) şaka bir yana kendinize dikkat edin.saygılarımla

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Ekim, 2014, 11:59:53 »
hocam bende sizi çok iyi anlıyorum .ama ne yaparsınızki pentax sever sayısı az başınıza birşey gelmesin diye uyarmak istedim :) şaka bir yana kendinize dikkat edin.saygılarımla
Bütçeyi zorlamaya çalışıyorum.Merrelin başka bir ayakkabısını bayağı beğendim.
http://www.atlaskamp.com/merrell-chameleon-thermo-6-w-p-synthc-j87017/
Siz ne dersiniz?
Birde merak ettiğim başka bir şey gore-tex haricindeki malzemelere su geçirmezlik konusunda %100 güvenebilir miyiz?
Güvenebilirsek hangi malzemeler olduğu konusunda bilginiz var mı?

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 26 Ekim, 2014, 12:59:14 »
hocam water prof sadece su geçirmez  ama havada alamaz .goratex su geçirmez hava alır bir astar türüdür.yani muşamba derken kabaca bunu anlatmaya çalıştım.yani yüzey nefes almaz ama suda geçirmez.ayakkabılar arasındaki en büyük fark bu.

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 26 Ekim, 2014, 13:02:25 »
hocam water prof sadece su geçirmez  ama havada alamaz .goratex su geçirmez hava alır bir astar türüdür.yani muşamba derken kabaca bunu anlatmaya çalıştım.yani yüzey nefes almaz ama suda geçirmez.ayakkabılar arasındaki en büyük fark bu.
Biraz araştırdım söylediğiniz konuda gore-tex ile rekabet edebilen event kumaştan bahsediliyor.Event tavsiye eder misiniz?

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 26 Ekim, 2014, 13:20:57 »
.eventi sadece  vaude kullanır türkiyede .tavsiye ederim tabiki  çünkü poliüretan kullanılmadan  yani vucut terini suya çevirmeden dışarı atabilen nerdeyse benim bildiğim tek ürün.teknik bir konu ama kısaca şöyle diyeyim.hava vücuda girer  ve geri çıkmadan önce gorada tekrar suya döner ve dışa atılır.bu poliüretan katmanda gerçekleşir.event bu işi bitiren bir teknolojik üründür yani suya dönmeyi bitirmiştir.   siz goratexe odaklanın  derim.
« Son Düzenleme: 26 Ekim, 2014, 14:14:43 Gönderen: haldun31 »

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 26 Ekim, 2014, 14:58:22 »
.eventi sadece  vaude kullanır türkiyede .tavsiye ederim tabiki  çünkü poliüretan kullanılmadan  yani vucut terini suya çevirmeden dışarı atabilen nerdeyse benim bildiğim tek ürün.teknik bir konu ama kısaca şöyle diyeyim.hava vücuda girer  ve geri çıkmadan önce gorada tekrar suya döner ve dışa atılır.bu poliüretan katmanda gerçekleşir.event bu işi bitiren bir teknolojik üründür yani suya dönmeyi bitirmiştir.   siz goratexe odaklanın  derim.
Hocam; Bir yanlışlık olmasın bak bu markada event kullanıyor  :) (Ben hala biraz daha ucuz arayışında olup sizi sinir ediyorum farkındayım  ;D)
http://www.atlaskamp.com/karrimor-erkek-trekking-bot-ksb-peak-event/

Müzik dinlemek için Hoparlör tavsiyesi

Başlatan gokhanakarsu

Yanıt: 22
Gösterim: 14334
Son İleti 09 Eylül, 2012, 20:57:17
Gönderen: Baha
İngilizce Kursu Tavsiyesi

Başlatan spacebox

Yanıt: 22
Gösterim: 15461
Son İleti 10 Aralık, 2016, 13:49:23