Gönderen Konu: Pentax daha çok sokak fotoğrafçılığı veya ornito fotoğrafta mı gelişmiştir?  (Okunma sayısı 15279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Bu başlığın açılmasının sebebi 'Kemal'in aşağıdaki ilanda bu konuda bahsetmesidir.
Arkadaşın ilanını kirletmemek adına tartışmayı buraya taşımayı öneriyorum.
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,5660

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de manzara eklemeliydi ona. Doğru demiş ülkemiz için, stüdyo için ilk anda tercih edilecek bir marka değil. Stüdyo ekipmanları Nikon-Canon için yapılmıştır genelde, pro piyasada çok fazla vardır bunlardan haliyle ödünç veya ikinci el alırsınız,tamir-yedek parça gibi birçok avantajı da mevcut. Pentax hafif,küçük ve dayanıklı ekipmanlar üretiyor haliyle bu gezen,hareket halindeki kişiler için çok daha elverişli. Stüdyo gibi sabit alanlarda ekipmanın ağırlığının çokta önemli olmadığı yerlerde bu avantajı önemsiz kalıyor.

Çekildikten sonra çekilir mi çekilir tabi ama fotoğrafçılıkta da göz önünde olan her işte olduğu gibi popülerlik vardır. Ses getirecek bir iki fotoğrafçı Pentax ile çekimler yapmaya başlasınlar oldukça da kaliteli çeksinler ki çekmemeleri için herhangi bir neden yok işin rengi değişir.

Ama derseniz ki stüdyo için Canon-Nikon en iyisi mi veya Pentax APSCde niye bu alandaki eksikliklerini gidermiyor çünkü bu işten iyi para kazanan veya iyi para kazanmayı düşünenlerin hemen hemen hepsi orta format makineleri kullanıyor. Stüdyo için bunlar daha elverişli bir de portrede ki stüdyoda zaten genel o çekiliyor, çok avantajları var. Özellikle 3D etkisini orta format kadar güzel verebilen makine yok.

« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 10:34:37 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
https://500px.com/LancelotTsai

Pentax kullanıcısının fotoğrafları,,,

Moda çekimleri içinde çok başarılı bence...
Hayrından umutsuzum, getirme bari şerrini,,,

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Fikirlerimi paylaşmak adına ayrı bir ileti yazmaya karar verdim.
Öncelikle ilgili linkte arkadaşımızın bahsettiği doğrudan sepya, SB gibi çekimler tüm makinelerde sadece JPEG için geçerli olup bir çok gövde de ve pentax'ta da digital filtre alanından yapılır.
Şimdi esas soruya gelelim. Bir gövde nasıl ornito, sokak ya da moda çekimlerinde kullanılır.

1. Lens çeşitliliği
Ornito
tele zoom lens ister. WR ister Mümkünse crop sensör ister:
SMC Pentax-DA* 60-250mm F4 ED [IF] SDM
HD Pentax-DA 55-300mm F4-5.8 ED WR
SMC Pentax-FA 100-300mm F4.7-5.8
...
Ayrıca PK mount senelerdir değişmediği için bir çok manuel seçenek de mevcut.

Sokak fotoğraçılığı
Bina için kompak, keskin geniş açı:
HD Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
HD Pentax-DA 21mm F3.2 Limited
Anlık çekim için, Kompak, keskin, hızlı:
HD Pentax-DA 40mm F2.8 Limited
SMC Pentax-DA* 55mm F1.4 SDM
SMC Pentax-FA 31mm F1.8 AL Limited
SMC Pentax-FA 43mm F1.9 Limited

Moda fotoğrafçılığı.
Keskin, düzgün kontrast, renk uyumu, CA'sız, Distorsiyonsuz:
SMC Pentax-FA 43mm F1.9 Limited (Tam kare boyutunda lens odağı. Optik yığılma hiç yoktur)
SMC Pentax-FA 77mm F1.8 Limited

2. Gövde
Ornito
WR ister. Sağlam gövde ister. Tartışamaya mahal yok sanırım.

Sokak
Mümkünse küçük gövde ister ki pentax'ın flanş mesafesi yüzünden en sıkıntılı olduğu kısım.
Ama 43ltd gibi bir canavar varken bence halen alternatiflerinden altta kalmaz

Moda
AA filtresiz çekim ister!!! K5IIS, K3, Nikon D800..
Ayrıca büyük sensör ister. Çünkü büyük sensör daha kısık diyafram ile çekim imkanı sağlar. (Bkz: Diferaksiyon limiti). Bir ara yazarım.

3. Kullanışlılık
Sony kullanıyorum.
Canon kullandım
Olympus kullandım
Pentax kullandım.
Bana göre menu zorluk sıralaması
Olympus > Canon > Sony > Pentax

Yazdığım herşey kendi görüşüm olup tartışmaya eleştirilmeye açıktır. Yanlışımı düzeltirseniz memnun olurum.

Ek not: Hızlıca yazdım zamanla editleyerek düzenleyeceğim yazı formatlarını.
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 12:31:02 Gönderen: halpaslan »

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
https://500px.com/LancelotTsai

Pentax kullanıcısının fotoğrafları,,,

Moda çekimleri içinde çok başarılı bence...
Merhaba

Öncelikle bu moda fotoğrafı çeken arkadaş bence pek başarılı değil. ayrıca moda derken studio fotoğrafçılığını kastediyorum.
siyah beyaz çekim tabi ki sadecejpeg olarak makine kaydederken oluyor. ama pentax ta sadece dijital filtre olarak var. orada da detaylı ince ayar yok. diğer makinelerde mono chrome ayarladıktan sonra kontrast vs. ayar yapıyorsunuz ama pentax ta bulamadım. halpaslan ın dediği de dijital filtredeki ise onu denedim o değil.
ayrıca. basit bir örnek daha para flaş ile çekim yaparken flaşın verdiği ışığın rengine göre body i ayarlamanız gerekiyor. ama bizde sabit flaş modunda çekim için sekme var kaç kelvin renk doygunluğu istediğini ayarlayamıyosun. :(
bu tarz sorunlar sürekli rastlanıyor maalesef. ince ayarlara gelince pentax ta pek yok. hee böyle çekilmez mi çekilir belki. ama aynı görüntüyü orada almayınca ne çektiğini tam göremiyorsun. :(
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
Kemal hocam başarılı mı değil mi ben pek anlamıyorum açıkçası, ne bilim gözüme hoş göründü fotoğrafları, o yüzden o linki vermiştim :)

Ben geçen sene aldım K5 II makineyi ama pek ilgilenemediğimden gövdeyi tam bilmiyorum ne var ne yok diye,,,

Sora sora sizlerden öğreniyorum bende :)

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
Kemal hocam başarılı mı değil mi ben pek anlamıyorum açıkçası, ne bilim gözüme hoş göründü fotoğrafları, o yüzden o linki vermiştim :)

Ben geçen sene aldım K5 II makineyi ama pek ilgilenemediğimden gövdeyi tam bilmiyorum ne var ne yok diye,,,

Sora sora sizlerden öğreniyorum bende :)
Bunlar nasıl :)
https://500px.com/SeanArcher
Benim çektiğim fotolar genel de bu tarza yakın.
veya bu tarz
https://500px.com/photo/75494843/peyton-by-dan-roerick?from=user
yapay ışık ile yaratılan fotolar bunlar. tabi ki PS uygulaması da oldukça fazla. ama bunlarda biraz da öyle ayarlamak lazım ki jpeg olarak fotoğrafı gördüğünüzde yapacağınıza yakın bir görüntü almalısınız. işin aslı bu ayarların daha detayı da en iyi nikon da var. canon da ayrı bir program yapmış bunlar için isterseniz indirip makineye yüklüyorsunuz :)
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
Fikirlerimi paylaşmak adına ayrı bir ileti yazmaya karar verdim.
Öncelikle ilgili linkte arkadaşımızın bahsettiği doğrudan sepya, SB gibi çekimler tüm makinelerde sadece JPEG için geçerli olup bir çok gövde de ve pentax'ta da digital filtre alanından yapılır.
Şimdi esas soruya gelelim. Bir gövde nasıl ornito, sokak ya da moda çekimlerinde kullanılır.

1. Lens çeşitliliği
Ornito
tele zoom lens ister. WR ister Mümkünse crop sensör ister:
SMC Pentax-DA* 60-250mm F4 ED [IF] SDM
HD Pentax-DA 55-300mm F4-5.8 ED WR
SMC Pentax-FA 100-300mm F4.7-5.8
...

Sokak fotoğraçılığı
Bina için kompak, keskin geniş açı:
HD Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
HD Pentax-DA 21mm F3.2 Limited
Anlık çekim için, Kompak, keskin, hızlı:
HD Pentax-DA 40mm F2.8 Limited
SMC Pentax-DA* 55mm F1.4 SDM
SMC Pentax-FA 31mm F1.8 AL Limited
SMC Pentax-FA 43mm F1.9 Limited

Moda fotoğrafçılığı.
Keskinkeskin fotoğraf kusur gösterir çok keskin fotoğrafa gerek yok muş :), düzgün kontrast, renk uyumurenk uzayı daha doğru bir terim. nakine de renk uzayı iyi olmalı. bu bir tek k-3 de en iyi seviyede sanıyorum, CA'sız, Distorsiyonsuz:
SMC Pentax-FA 43mm F1.9 Limited (Tam kare boyutunda lens odağı. Optik yığılma hiç yoktur)
SMC Pentax-FA 77mm F1.8 Limited

2. Gövde
Ornito
WR ister. Sağlam gövde ister. Tartışamaya mahal yok sanırım.

Sokak
Mümkünse küçük gövde ister ki pentax'ın flanş mesafesi yüzünden en sıkıntılı olduğu kısım.
Ama 43ltd gibi bir canavar varken bence halen alternatiflerinden altta kalmaz

Moda
AA filtresiz çekim ister!!! K5IIS, K3, Nikon D800..
Ayrıca büyük sensör ister. Çünkü büyük sensör daha kısık diyafram ile çekim imkanı sağlar. (Bkz: Diferaksiyon limiti). Bir ara yazarım.

3. Kullanışlılık
Sony kullanıyorum.
Canon kullandım
Olympus kullandım
Pentax kullandım.
Bana göre menu zorluk sıralaması
Olympus > Canon > Sony > Pentax

Yazdığım herşey kendi görüşüm olup tartışmaya eleştirilmeye açıktır. Yanlışımı düzeltirseniz memnun olurum.

Ek not: Hızlıca yazdım zamanla editleyerek düzenleyeceğim yazı formatlarını.
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 12:34:37 Gönderen: kemal »
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
Bunlar nasıl :)
https://500px.com/SeanArcher
Benim çektiğim fotolar genel de bu tarza yakın.
veya bu tarz
https://500px.com/photo/75494843/peyton-by-dan-roerick?from=user
yapay ışık ile yaratılan fotolar bunlar. tabi ki PS uygulaması da oldukça fazla. ama bunlarda biraz da öyle ayarlamak lazım ki jpeg olarak fotoğrafı gördüğünüzde yapacağınıza yakın bir görüntü almalısınız. işin aslı bu ayarların daha detayı da en iyi nikon da var. canon da ayrı bir program yapmış bunlar için isterseniz indirip makineye yüklüyorsunuz :)

Fotoğraflar jilet gibi valla ,,,
Adamlar nasıl çekiyo bunları yaa,,, Acaip netler... Özellikle ilk verdiğin linktekiler...
Memurluğu bırakıp fotoğraf dükkanı açası geliyor insanın :D

Çevrimdışı CemDeniz

• Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba

Öncelikle bu moda fotoğrafı çeken arkadaş bence pek başarılı değil. ayrıca moda derken studio fotoğrafçılığını kastediyorum.
siyah beyaz çekim tabi ki sadecejpeg olarak makine kaydederken oluyor. ama pentax ta sadece dijital filtre olarak var. orada da detaylı ince ayar yok. diğer makinelerde mono chrome ayarladıktan sonra kontrast vs. ayar yapıyorsunuz ama pentax ta bulamadım. halpaslan ın dediği de dijital filtredeki ise onu denedim o değil.
ayrıca. basit bir örnek daha para flaş ile çekim yaparken flaşın verdiği ışığın rengine göre body i ayarlamanız gerekiyor. ama bizde sabit flaş modunda çekim için sekme var kaç kelvin renk doygunluğu istediğini ayarlayamıyosun. :(
bu tarz sorunlar sürekli rastlanıyor maalesef. ince ayarlara gelince pentax ta pek yok. hee böyle çekilmez mi çekilir belki. ama aynı görüntüyü orada almayınca ne çektiğini tam göremiyorsun. :(

Abi neden flaş modunda çekim yapıyorsun anlayamadım?
Çok stüdyoya girmedim pentax makinemle o yüzden bir yorum yapamıyorum. Ama d4 ile bir seri çekim yaptım ve o makinenin alanı olmadığıma eminim :D
Yarın veya öbür gün K3 ile biraz stüdyoda işim olacak. Sonuçları burada paylaşırım.
Cem Deniz ARSLAN

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Orası öyle Canonda da Nikonda da ama dediğim gibi bu stüdyo işi apayrı bir dünya, çok ciddi bütçeler istiyor ileri seviyede yapabilmek için ayrıca tabi ekipte lazım mutlaka incelemişsindir, o işi yapacaksan da orta format ile yapacaksın bana sorarsan.

Hayırlısı olsun diyelim ama bence mevcut ekipmanlarda daha zirveyi görmemiştin, biraz hızlı girdin stüdyo işinin ekipmanına inşallah başarılı olursun, daha iyi yerlerde görürüz seni, buraları terk etme :)
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
Orası öyle Canonda da Nikonda da ama dediğim gibi bu stüdyo işi apayrı bir dünya, çok ciddi bütçeler istiyor ileri seviyede yapabilmek için ayrıca tabi ekipte lazım mutlaka incelemişsindir, o işi yapacaksan da orta format ile yapacaksın bana sorarsan.

Hayırlısı olsun diyelim ama bence mevcut ekipmanlarda daha zirveyi görmemiştin, biraz hızlı girdin stüdyo işinin ekipmanına inşallah başarılı olursun, daha iyi yerlerde görürüz seni, buraları terk etme :)
yok buralardayız. 2. body i sonra yine pentax tan alırım duramam :)
valla stüdyo fotoğrafçılığı benim hedefimde hep vardı zaten. zavkli bir iş ışığı yönlendirebilmek. bunu dış mekana da uygulamaya başlayınca daha da güzel sonuçlar alacağıma inanıyorum. orta format tabi ki lazım bu işte. ama şimdilik bütçe yetmez :) FF de iş görür sanıyorum ;)
ekipmanı mı seviyorum ama örneğin stüdyo da pentax ın tetikleyicisi para flaşlar için 8000/1 enst. çalışacak bulmak oldukça zor.
hayırlısı bakalım
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Orta format konusunda selman'a katılıyorum. Özellikle lensten tam anlamda verim almak isteniyorsa sensörün büyümesi gerek...
daha sonra yeni konu açacağım diferaksiyon için. Burada özet geçeyim.
APS-C sensörlü bir gövde'de f/8'den kısık diyafram artık çözünürlüğe etki eder.
FF sensörlü bie gövde'de f/16
Ortaformat f/32
hızlıca göz atmak için (Bkz: http://www.kenrockwell.com/tech/diffraction.htm)

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
Birde mümkün olduğunca prime lens kullanılmalı. 50mm de (FF body kullanıyorsan) bozulmalar fazla olduğundan. en az 85mm kullanılmalı. tabi ki bu portre çekimleri için geçerli. butbol takımı çekecekseniz bu 85mm ile mümkün değil. o zaman 35mm e başvurmalısınız. ama 35mm in altı sıkıntılı. en iyi sonuç ise 135mm ve üstünde oluyor. o yüzden moda çekimlerinde 70-200 2.8 biçilmiş kaftan :)
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
oldukça güzel bir sohbet oluyor. takipteyiz.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Farklı marka objektiflerin Pentax'la Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Başlatan mbbalkan26

Yanıt: 9
Gösterim: 8408
Son İleti 23 Şubat, 2015, 00:23:18
Gönderen: Baha
Manuel lenslerimizi pentax dslr de kullanmak için yapılması gerekenler

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 33
Gösterim: 31489
Son İleti 15 Eylül, 2014, 11:16:36
Gönderen: gsezen
Kullanılmış pentax dslr alırken nelere bakılmalı?

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 2
Gösterim: 11297
Son İleti 13 Aralık, 2011, 14:03:21
Gönderen: JoRDaN
Pentax Uyumlu Lens Kısaltmaları

Başlatan REİS

Yanıt: 11
Gösterim: 18481
Son İleti 30 Haziran, 2014, 09:13:35
Gönderen: vedib
PENTAX MOUNT BAYONET ÇEŞİTLERİ