Gönderen Konu: Pentax daha çok sokak fotoğrafçılığı veya ornito fotoğrafta mı gelişmiştir?  (Okunma sayısı 15491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
Abi neden flaş modunda çekim yapıyorsun anlayamadım?
Çok stüdyoya girmedim pentax makinemle o yüzden bir yorum yapamıyorum. Ama d4 ile bir seri çekim yaptım ve o makinenin alanı olmadığıma eminim :D
Yarın veya öbür gün K3 ile biraz stüdyoda işim olacak. Sonuçları burada paylaşırım.
Cem selam
WB ı flaş moduna ayarlamadan çekim yapamam. ama Flaş modu yeterli değil. 5600K e ayarlayabilmem gerekiyor. para flaşlarda renk tutarlılığı değişebiliyor. mesela bazı para flaşlar +-200K sapma yaşarken bazıları +-50 veriyor. bu lensin kalitesine göre değişiyor. ama kullanağın güce göre Para flşaın verdiği renk değişeceğinden senin de makinenden çok sarı veya mavi çıkmaması için Kelvin değerini ayarlaman gerekiyor. ama bu ayar Pentax ta gördüğüm kadarıyla yok. bulamadım demiyorum çünkü oldukça fazla karıştırdım :(
çekimlerini büyük bir merak ile bekliyorum. gerçekten yapay ışık ile farklı fotoğraflar yaratmak ta ayrı bir zevk. ;)
Tek ışık ile yapılabilen ışıklardan. (lowkey)
https://500px.com/photo/90247789/dancer-by-kemal-yaz%C4%B1c%C4%B1?from=user_library
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
2006 yılından önce küçük otomatik motorlu bakçek negatif poz ( film şeridi) takılan bir makine ile
ara ara da olsa çok sayıda çok fotoğraf çekmiştim. Özellikle bu tür bir makinem ile Askerde fotoğraf çekme ile para kazanıp harçlığımı karşıladım.
Ancak askerden döndükten sonra makinemi bir kenara atmıştım çünkü fotoğrafçı değildim ve bu konu da hiç de teknik bilgim yoktu. fIJICA MF ile bak çek fotoğraf çekiyordum yıl 1985- 1987 dönemin de. 2005 yılına kadar elime makine almadım desem yalan olmaz. 2005li yıllarda dijital fotoğraf makineleri patlaması olunca bende ki fotoğraf merakı kıvılcım alıp alevlendi. İlk olarak 2. el Canon a300 dijital kompak aldım. Bir yıl sonra Canon a400 ile yeniledim. Daha sonra Olympus sp500 almıştım ama gerek fotoğraf çekme merakına sardığım heves ve işi tam olarak bilmediğimden hep kusuru maknelere bağlayarak sürekli yeni makine alma arayışlarına girdim. Böylece sırasıyla, Canon a300, CANON A400, oLYMPUS SP500 bunlar kompak makineydi,, 2006 yılında Pentax k100d, 2yıl sonra k-x, kısa bir süre sonra k10d ve biraz aradan sonra K-5'e ulaşmış oldum ama şu anda k-3 rüyalarıma girmeye başladı. Tüm bu süreç içersinde aldıklarım değeri fiyatına pahalı pahalı takas veya 2. el olarak sattıklarım hep yok parasına heba ettim. Ve bir sürü lensler denedim. Geldiğim noktada tabiki iyi tecrübelerim oldu ama teknolojiyi böyle kazıklar yiye yiye öğrendiğimi farkettim. Başka şaresi de varmı bilmiyorum. Bu kadar internet yazılarına videolara görsellere ve çekilmiş fotoğraflar izlememe ve 15000 civarında SLR makine ile fotoğraf çekmeme rağmen hala öğrenemedim öğrenemedim. Bu sihirli makineyi anlamak çözmek zor. Çözersen zaten fotoğraf çekme merakın da sonlanır bir nevi hayat bitmiş gibi bişey olur bence.
2006 yılında ilk SLR makinem PENTAX K100D yi aldığımda hiç fotoğraf çekmedim ve 1 ay gibi bir süre makine dolapta durdu ve aldığıma pişman olmuştum, çünkü kompak makinelerin akıllı hazır menüleri ile otomatik çekim yapmaya alışmıştım.
Makine dolapta yatıyorken bir gün internette bir site forumunda bir etkinliğe rasladım, fotoğrafçılar gün belirtmiiler Şile ağvaya günü birlik geziye gidiyorlarlardı. Ben de davete katılıp onlarla o geziye iştirak ettim. Makinemi yeni aldığımı hiç kullanmayı bir kaç arkadaşa söyleyip yardım aldım ilk defa diyafram, iso estantane ilişkisini duyarak öğrenmiş oldum, gördümki bu ayar ilişkilerine hakim olarak ayar yapanlar iyi fotoğraf çekiyor. Ve o gün acemi olmama rağmen çektiğim fotoğraflardan bir tanesini fotokritik sitesin de paylaştığım da GÜNÜN FOTOĞRAFI seçilmişti. O geziden bir arkadaş altına şöyle yazmıştı bu fotoğrafı sen çekmemişsin diye. Diğer bir arkadaş da bu fotoğrafı Mehmet abi yanımda çekiyordu gördüm, görmeseydim bende inanmayacağım demişti.
Böylece bu serüvenin içine iyice girip kendimi kaptırdım, başkalarının çektiği güzel fotoğrafları sürekli izlerim güzel olanlara imrenir örnek alırım.  Teknik olarak iyi lensler iyi gövdeler ışık aletleri de lazım ama ilk önce fotoğraf çeken fotoğrafçılığı çok iyi öğrenmiş biliyor olmalı.  İlk önceleri diğer markaların compak makinelerini kullandım ancak D-SLR makinelerini kullanmadığım için kesinlikle Pentax ve diğer markalar arasın daki farkları avantajları dezavantajları bilmiyorum. Sadece göz olara çekilmiş ve internette paylaşılmış fotoğraflarla karşılama yapabiliyorum. Nice fotoğrafçılar biliyorum, Canon 60d Nikon d200 ve emsali makineler kullananlar Pentax’ın K-5 KII ve K IIs için imreniyorlar ki bunlar henüz K-3 den haberdar değiller.  BİR TANIDIK FOTOĞRAFÇI DOSTUM VAR. Nikon’un en üst seviye gövdesini kullanıyor ama çok çektiği fotoğrafları için kötü eleştiriler alıyor. Eğer iyi fotoğraf çekmeyi bilmiyot beceremiyorsanız makinenin periştahı olsun elinizde yine sonuç hüsran olur. İmkanım olsa ben de bu kadar tecrübeme rağmen halen kursa gitmeyi daha iyi öğrenmeyi isterim. Çünkü bu sihirli makineyi öğrenmek çözmek çok fazla arzu ve istek ister bilgi ister.
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 13:14:05 Gönderen: MC145 »
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,
Ucundan içinde olduğum, hatta birkaç arkadaşla özelden yazışmalarda belirttiğim üzere daha çok mesai harcamak istediğimin bir konu, stüdyo. Tabii stüdyodaki moda fotoğrafçılığı, hata fotoğrafçılığın temeli ışık olduğundan bunların kulanımı ile ilgili bir workshop'a katılmak çok faydalı. Şahsen stüdyoda yapay ışık kulanımı ile ilgili dünya çapında 300 saatten fazla video izledim burada temel farklılıklar söyle; moda çekimleri 3 çeşit yapılıyor,
1-green box (ya da başka bir renk) ve başka bir arka planın profesyonelce birleştirilmesi, yani kes-yapışır'dan ziyade arka plandaki genel renk tonundan ışığın geldiği acıya kadar gölge vs kopyalama.
2- çoğunlukla e- ticaret siteleri için yine, sonradan beyaza döndürecek düz bir arka planda manken ve ürün çekimi.
3- gerçekten büyük bir stüdyo ve ışıkla beraber,, tasarım-konsept bilgisi gerektiren, bol aksesuarlı, dramayayım ışık tekniklerinin tercih edildiği konsept moda çekimleri.
Bu işte kabul görmüş öncelik sırası;
1.Işık, 2. Post prodüksiyon, 3. Lens, 4.Gövde'dir.
Ezberlenmiş şeylere alerjim olmakla beraber, FF'in ihtiyaçtan ziyade bir profesyonel için bulunurluk anlamına bir artısı olacağı fikrine raziyim Kemal arkadaşımıza da yoluna başarılar dilerim ve güzel örneklerle bizi de aydınlatırsa memnun olurum.
 Ancak iş pentax'a ayarlara vs gelince, flaş dahil her türlü önceden atanmış veya custom beyaz ayarında (ayrıca bu flaşın kendisi kadar lensle de alakalı bir durumdur)  ister kelvin, ister magenta, yellow, green vs düzleminde ince ayar yapılabildiğini biliyoruz. Son bir söz de workshop'u düzenleyen arkadaşa söylemek isterim, mutlaka benden kat kat tecrübesi olmuştur ama eğer moda fotoğrafçılığı die bir çalışma yapıp orada gövdeden SB - jpeg ayarları konuşuyorsa, en nazikçe şüpheyle karşılarım. Raw.dan bile dönüştürürken PS yetmeyip eklentiler (mesela nik color efex) kullanırken biraz tuhaf geldi :)
Edit; Canon ve Nikon'un tercihindeki önemli sebeplerden biri de tethering'dir stüdyo için birçok şeyden daha önemlidir çünkü aslolan kalitedeki ince farklardan çok gizli yürüyen bir iş akışı ve sürekli geç kalmış müşteriye.zamanında iş teslimidir
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 13:26:11 Gönderen: gokhans »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Bir de Kemal anlamadığım bir durum var. Özellikle mi çok keskin istenmiyor fotoğraf?
Keskin çekip istenilen ölçüde softlaştırmak daha iyi değil mi?

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Cem selam
WB ı flaş moduna ayarlamadan çekim yapamam. ama Flaş modu yeterli değil. 5600K e ayarlayabilmem gerekiyor. para flaşlarda renk tutarlılığı değişebiliyor. mesela bazı para flaşlar +-200K sapma yaşarken bazıları +-50 veriyor. bu lensin kalitesine göre değişiyor. ama kullanağın güce göre Para flşaın verdiği renk değişeceğinden senin de makinenden çok sarı veya mavi çıkmaması için Kelvin değerini ayarlaman gerekiyor. ama bu ayar Pentax ta gördüğüm kadarıyla yok. bulamadım demiyorum çünkü oldukça fazla karıştırdım :(
çekimlerini büyük bir merak ile bekliyorum. gerçekten yapay ışık ile farklı fotoğraflar yaratmak ta ayrı bir zevk. ;)
https://500px.com/photo/90247789/dancer-by-kemal-yaz%C4%B1c%C4%B1?from=user_library
Beyaz ayar içinmalum WB tuşuna bastığımızda en üstte AWB olmak üzere en altta K ayarına girince    istediğiniz gibi ayarlayabilecegimiz K1 , K2 ve K3 olarak 3.adet custom beyaz ayarı vardır. Herhangi birine sag ok'la girince arka tekerlek 1000 , ön tekerlek.de 100 Kelvin ileri geri ayar sağlar daha ince ayar da G - B - M - A ile yapılır, şahsi tavsiyem, çekimden önce bir kare renk kontrol kartı ya da grey kart kullanarak Raw.dan damlalık'la ayar yapmaktır, kesin olan tüm şartların biraraya geldiği ışıktır dünyanın en kral ışığını da kullansan nihai doğru ayar 5500 K olmayacaktır :)
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Gökhan abiye katılıyorum. Eğer WB ayarını tam yapmak gerekiyorsa grey card şart bence.
Özellikle ürün çekimlerinde.
Tabi moda çekiminde grey card nasıl kullanılabilir onu tam bilemiyorum...
Aha şurda var 20 dolara aile boyu grey card
http://www.bhphotovideo.com/c/product/27715-REG/Kodak_1903061_Gray_Cards.html
Raw çekim yapılıyorsa bu kartın küçük bir kısmı sonra croplanmak üzere fotoğrafa eklenebilir. Sonra da natural grey olarak photoshop'ta beyaz yarı yapılabilir.
Ya da önden bir poz fazla çekilebilir.
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 14:08:03 Gönderen: halpaslan »

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Yine kendi kulaklarımla duyduğum işittiğim tecrübe ettiğim kısa bir cümle daha araya ekliyorum.
Türkiye de varsa yoksa 2 markaya önem veriliyor ve diğer markalardan uzak durulup kötüleniyor.
Pentax Oliympus ve PENTAX genelde aynı kadere sahipler. Bu itilmiş markalar dönem dönem atak yapsa da kesinlikle bu mevcut Türkiye şartlarında kolay kolay öne çıkamazlar. Bir ara Olypus, yakın zaman da da SONY de hissedilir aşamalar var. Pentax belli bir seviyede hep alınr satılır.
Fakat ön planda olan bu marka kullanıcıları ayrıca görmezden gelinen bu değerli markaların gövdelerini hiç kullanılabilecek olarak göremiyorlar ve bu dışlanmış markaları bunlar bu işlerin dışında için de değil diyerek her zaman işin dışında tutmaya devam ediyorlar.
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2014, 14:12:00 Gönderen: MC145 »
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı polydorion

• Üye
bu gri kart eskiden fotograf kagitlarini isiga cikartinca gri rengi aliodu o gri mi ki? bu gri :)

Bu konu tercih meselesi sahsen ben yetmedigi noktayi gorup ikna olduktan sonra degistirirdim.
K-3

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
bu gri kart eskiden fotograf kagitlarini isiga cikartinca gri rengi aliodu o gri mi ki? bu gri :)

Bu konu tercih meselesi sahsen ben yetmedigi noktayi gorup ikna olduktan sonra degistirirdim.
Aynan o kart...

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ya da ultra hasas, her renk kanalı için doğruluk gerekiyorsa,
http://xritephoto.com/ph_product_overview.aspx?id=1257
bu tarz kartlar kullanılması gerekiyor, ayrıca, bilgisayar programınız, ekranınız ve baskı yapılacaksa baskı aletinin de hem kalibre, hem de aynı renk profiline ayarlı olmasını sağlamak gerekiyor. Bu konuyla ilgili bir yazıya başladım ancak biraz daha sürecek. (az sonra diye kandırmak isterdim :) ),  kısacası sensor boyutu ya da marka daha başlangıç, mücadeleye devam.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Ya da ultra hasas, her renk kanalı için doğruluk gerekiyorsa,
http://xritephoto.com/ph_product_overview.aspx?id=1257
bu tarz kartlar kullanılması gerekiyor, ayrıca, bilgisayar programınız, ekranınız ve baskı yapılacaksa baskı aletinin de hem kalibre, hem de aynı renk profiline ayarlı olmasını sağlamak gerekiyor. Bu konuyla ilgili bir yazıya başladım ancak biraz daha sürecek. (az sonra diye kandırmak isterdim :) ),  kısacası sensor boyutu ya da marka daha başlangıç, mücadeleye devam.
Abi ekran kalibrasyonu için artık apple'a güveniyorum ne diyeyim...

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bir de Kemal anlamadığım bir durum var. Özellikle mi çok keskin istenmiyor fotoğraf?
Keskin çekip istenilen ölçüde softlaştırmak daha iyi değil mi?
keskin olmasın diye bir şey yok zaten :) ama amaç keskinlik değil. yani keskin değil diye bir fotoğraf stüdyo için söylüyorum tabi ki kötü değil.
zaten stüdyo da %40 fotoğraf %60 PS. valla bir de canon u deneyelim bakalım. akıbet ne olacak. yine sizlerleyim canon adı altında bende paylaşırım isterseniz sizler ile çektiklerimi.
Mehmet bey e de katılıyorum. fotoğrafçı kötü olduktan sonra ekipman son model olsa neye yarar. ama benim gözümde çok fotoğraf çeken iyi fotoğrafçı değildir. Bu bir sanat. ve en iyi göze sahip olan en iyi fotoğrafçıdır bence ;)
kimisine ver hesap makinesini fotoğraf çeksin, kimisine ver hasselblad ı rezil etsin.
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
Cem selam
Kelvin değerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.Yanlışınız olmasın.  ;)

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
değiştirilmiyor dediysem yanlış demişim. ben aradım ama bulamadım diyelim. ya da çok zor bir yere koymuşlar o zaman. deneyeceğim yine de . ekstra bilgi göz çıkarmaz :)
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
değiştirilmiyor dediysem yanlış demişim. ben aradım ama bulamadım diyelim. ya da çok zor bir yere koymuşlar o zaman. deneyeceğim yine de . ekstra bilgi göz çıkarmaz :)
Valla pentax makinem olsa hemen tarif ederdim.Ama bilen bir arkadaş yazıverse çok kolay.

Farklı marka objektiflerin Pentax'la Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Başlatan mbbalkan26

Yanıt: 9
Gösterim: 8495
Son İleti 23 Şubat, 2015, 00:23:18
Gönderen: Baha
Manuel lenslerimizi pentax dslr de kullanmak için yapılması gerekenler

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 33
Gösterim: 33735
Son İleti 15 Eylül, 2014, 11:16:36
Gönderen: gsezen
Kullanılmış pentax dslr alırken nelere bakılmalı?

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 2
Gösterim: 12366
Son İleti 13 Aralık, 2011, 14:03:21
Gönderen: JoRDaN
Pentax Uyumlu Lens Kısaltmaları

Başlatan REİS

Yanıt: 11
Gösterim: 19596
Son İleti 30 Haziran, 2014, 09:13:35
Gönderen: vedib
PENTAX MOUNT BAYONET ÇEŞİTLERİ