Gönderen Konu: Pentax k-5 mi k-5 ii mi k-5 iis mi?  (Okunma sayısı 18387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Pentax k-5 mi k-5 ii mi k-5 iis mi?
« : 05 Aralık, 2014, 10:29:41 »
Merhaba,  öncelikle siteye emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum, bu ilk mesajım umarım devamı da gelir  :)

f/p açısından Pentax makinaya geçiş yapmak istiyorum. Beni fiyat konusunda da zorlamıcak olduğunu düşündüğüm k-5 serisi (k5, k5ii ve k5iis) cihazlarda takılı kaldım. Sizde biliyorsunuz ki, söz konusu pentax olunca Türkiye de pazarı pek bulunmadığından bilgi yokluğu mevcut ya da ben nikon cihazlar için olan bilgi bolluğuna alışmışım  8) Neredeyse bu cihazlar arasındaki farkı tecrübe dahilinde anlatacak hiç bir konu bulamadım diyebilirim  :o

Benim baktığım kıyaslama sitelerinden yola çıkarsam aralarında çok fark yok görünüyor. yani en gözle görülür fark biraz daha şarj süre farkı olması ve k5 iis cihazın dahili gps 'i olması. geriye kalanda bak şu özelliğiyle diğerini bariz geçiyor diyebileceğimiz bir farkı yok sanırım. benim düşüncemde bu noktada madem ki donanım olarak aşağı yukarı aynılar neden daha fazla para veriyim? Doğru mu düşünüyorum!!

Hangi modeli alırsam alıyım beni üzmeyecektir diye düşünüyorum, çünkü kendini kanıtlamış cihazlar. Fakat K-5 için bazı serilerinde sensör lekesi var ve backfocus sorunu var canon-nikon cihazların af kalitesini yakalayamadı deniyor. Acaba belli modellerin belli serilerinde mi sorunlar var, konu hakkında tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sizin bilgi ve tecrübelerinize dayanarak tercihiniz ne olurdu?

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax k-5 mi k-5 ii mi k-5 iis mi?
« Yanıtla #1 : 05 Aralık, 2014, 10:36:33 »
Merhabalar, öncelikle sitemize hoşgeldiniz. :)
Daha geçen gün başka bir arkadaş aynı soruyu sormuştu, isterseniz buraya bir bakın: http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,5668.msg58050.html#msg58050

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #2 : 05 Aralık, 2014, 11:43:52 »
Merhabalar söylediğiniz 3makinayı kullanmış biri olarak k5 IIS i tercih ederdim.eger mimari yada detay istiyorsan 2s teki aa filtresinn olmaması güzel bi avantaj.cok abartılı olmasada fark var yinede.Ha birde bu filtrenin olmamasının dezavantajı yok degil.buda arada sırada olsada fotolarda moire yapmasıdır.Umarım zamanla senin icin en uygun tercihi yaparsın.isin aslı pentax ı tercih etmekle en dogru tercihi yapmışsın zaten:-)
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Aralık, 2014, 11:55:57 »
Merhabalar söylediğiniz 3makinayı kullanmış biri olarak k5 IIS i tercih ederdim.eger mimari yada detay istiyorsan 2s teki aa filtresinn olmaması güzel bi avantaj.cok abartılı olmasada fark var yinede.Ha birde bu filtrenin olmamasının dezavantajı yok degil.buda arada sırada olsada fotolarda moire yapmasıdır.Umarım zamanla senin icin en uygun tercihi yaparsın.isin aslı pentax ı tercih etmekle en dogru tercihi yapmışsın zaten:-)

öncelikle cvp için tşkler. verilen konudan devam etmiştim sorularım ama buradan gönderdiğiniz cevaba istinaden size kafama takılanı sormak istiyorum. k5 iis i tercih ederdim demişsiniz. devamında ss filtresinin olmaması güzel bir avantaj demişsiniz. bildiğim kadarıyla aa filtresi k5 iis de var  ??? ayrıca bazı kişiler yan yana olan çizgilerde sıkıntı oluşturduğu için bunu dezavantaj olarak görüyor. bu filtre dışında sizce neden k5 iis olmalı? yani bakıyorum donanımları neredeyse aynı denicek düzeyde k5 ii ile arasında..

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #4 : 05 Aralık, 2014, 12:14:02 »
öncelikle cvp için tşkler. verilen konudan devam etmiştim sorularım ama buradan gönderdiğiniz cevaba istinaden size kafama takılanı sormak istiyorum. k5 iis i tercih ederdim demişsiniz. devamında ss filtresinin olmaması güzel bir avantaj demişsiniz. bildiğim kadarıyla aa filtresi k5 iis de var  ??? ayrıca bazı kişiler yan yana olan çizgilerde sıkıntı oluşturduğu için bunu dezavantaj olarak görüyor. bu filtre dışında sizce neden k5 iis olmalı? yani bakıyorum donanımları neredeyse aynı denicek düzeyde k5 ii ile arasında..
Hocam k5 te k5 II de bu filtre var ama k5ııs te yok ama filtresi.bunun dısında tercih sebebi olmadigindan direk k5 ıı yi tercih ederdim.cünkü aa filtre dısında hicbir farkı yok
Sony A7ıı
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Aralık, 2014, 13:35:16 »
Bütçenizi bilemiyorum ama almışken ve fiyatlar dipte olduğundan tabi ki K-5'i es geçin derdim. II mi IIs mi derseniz o da tercih meselesi. :) Ben IIs alırdım sanırım.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Aralık, 2014, 14:19:50 »
Hocam k5 te k5 II de bu filtre var ama k5ııs te yok ama filtresi.bunun dısında tercih sebebi olmadigindan direk k5 ıı yi tercih ederdim.cünkü aa filtre dısında hicbir farkı yok

bilgi için teşekkürler, aa filtre olayını iyicene araştırıcağım  ;)

Bütçenizi bilemiyorum ama almışken ve fiyatlar dipte olduğundan tabi ki K-5'i es geçin derdim. II mi IIs mi derseniz o da tercih meselesi. :) Ben IIs alırdım sanırım.

k-5 'i bu bahsettiğim durumlardan, bir önceki sürüm olmasından, af farkından (SAFOX IX+ ve SAFOX X) dolayı hazır dediğiniz gibi fiyat farkıda dipte olduğundan olayı eledim. geriye k5 ii ve k5 iis kaldı. cihazı ikinci el almayı düşündüğümden dolayı "aa filtre" durumunuda netledikten sonra artık hangisini bulursam onu alıcam gibi görünüyor. malum pentax ın 2.elini bulmak mesele  ;)

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Aralık, 2014, 14:47:31 »
an itibariyle aa filtre sinden dolayı "k5 ii" almaya karar verdim.

keskinlik artmış filtre kalkınca ama moire oluşmuş. keskinliği pc ortamında 1-2 tık iyileştirebilirim diyorum gerekirse  ::) ama böyle bir görüntüyle karşılaşmak morel bozar diye düşünüyorum. bu nedenle k5 ii şuanki tercihim. Tabi 2.elini bulabilirsek  ???

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #8 : 05 Aralık, 2014, 17:29:29 »
an itibariyle aa filtre sinden dolayı "k5 ii" almaya karar verdim.

keskinlik artmış filtre kalkınca ama moire oluşmuş. keskinliği pc ortamında 1-2 tık iyileştirebilirim diyorum gerekirse  ::) ama böyle bir görüntüyle karşılaşmak morel bozar diye düşünüyorum. bu nedenle k5 ii şuanki tercihim. Tabi 2.elini bulabilirsek  ???

cok dogru secim.benim bi arkadasımda var bir ara satacagım diyordu ama bidaha bisi demedi.istersn soruvereyim
Sony A7ıı
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Aralık, 2014, 18:35:14 »
cok dogru secim.benim bi arkadasımda var bir ara satacagım diyordu ama bidaha bisi demedi.istersn soruvereyim
Benim bildiğim ps'de moire'de giderilebilir. ;)
Ayrıca bu görüntüyle sık karşılaşmanız ne konuda çekim yaptığınızla alakalıdır.Moda fotoğrafı yada gelin-damat çekmiyorsanız çok da kasmayın derim.

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Aralık, 2014, 18:44:49 »
K-5 II'nin iso arttırım düzeyi: 80-100-200-400-800-1600 diye giderken,
K-5 IIS'te iso arttırım düzeyi: 80-100-125-160-200-250-320-400-500-640-800-1000-1250-1600 diye gidiyor.
Yani K-5 IIS'in isosu daha kontrollü gidiyor, bu da düşük ışık koşullarında avantaj sağlar, K-5 IIS'in AA filtresinin olmaması fotoğrafa çok detaylı bakarsanız öne çıkıyor. O bahsettiğiniz tarzda bir fotoğrafı kaç kere çekersiniz orası da meçhul. :) bunlar dışında fark yok.

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Aralık, 2014, 18:58:19 »
K-5 IIS'te iso arttırım düzeyi: 80-100-125-160-200-250-320-400-500-640-800-1000-1250-1600 diye gidiyor.
Yani K-5 IIS'in isosu daha kontrollü gidiyor, bu da düşük ışık koşullarında avantaj sağlar, K-5 IIS'in AA filtresinin olmaması fotoğrafa çok detaylı bakarsanız öne çıkıyor. O bahsettiğiniz tarzda bir fotoğrafı kaç kere çekersiniz orası da meçhul. :) bunlar dışında fark yok.
iso ile alakalı böyle bir durum yok  :D :D :D
Sizin yaptığınız ayarlarla alakalı bir durumdur.  ;) Kontrol etmenizi öneririm.
İki makine arasındaki tek fark AA filtredir.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Aralık, 2014, 18:59:48 »

Arttırım şeklini değiştirmişsiniz. 2/3 1/3

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Aralık, 2014, 19:19:46 »
iso ile alakalı böyle bir durum yok  :D :D :D
Sizin yaptığınız ayarlarla alakalı bir durumdur.  ;) Kontrol etmenizi öneririm.
İki makine arasındaki tek fark AA filtredir.

hadi ya ben de diyorum bunun ayarı olması lazım :D
teşekkürler :)

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Aralık, 2014, 20:40:33 »
tekrar merhaba arkadaşlar. üzgün, bitkin, umutsuz olarak geri döndüm  :-\

hayyam da, diğer pasajlar da, doğubank ta aradım taradım girmediğim dükkan kalmadı 1 tane pentax makine bulamadım. 1 tane mi cihaz olmaz ya, inanın çok yıkıldım. makinayı geç lens bile gözüme ilişmedi. canon, nikon sürüsüne bereket zaten, onları geçtim olympus, lumix ler bile her yerde varken 1 tane pentax bulamadım  :-\  pentax diye bir makine hiç üretilmemiş, şehir efsanesiymiş gibiydi sanki. ne yalan söyliyim bi anda soğumadım değil pentax arayışından.

bir anda kendimi farklı makine arayışında buldum  ::) ama gönül bu ya, bir yanım hep illede pentax dedi  ???  ama bulması zor bir makina ve bunun daha lensi var. önceki satışlara bakıyorum çok nadiren satışlar olmuş. sıfır cihaz almayı düşünmüyorum. kaldı ki şahsi düşüncem; sıfır pentax k5 ii alana kadar ikinci el nikon d700 alırım diyorum. ama ne pentax k5 ii ye vericek ne de d700 ikinci eline vericek maddi açıdayım.

kendime k5 ii ve eşime de pentax k30 almayı düşünüyordum. lensleri de ortak kullanırız diyordum (portre ve zoom). 4000 tl civarına çok rahat yapabilirim diyordum yani. şimdi sanki kendime canon 60d ve eşimede 650d alsam diyorum. ama gönlüm pentax ta.. ne yapsam bilemedim. gümrüğe takılmasa amazondan alıcaksın riske girip ama risk işte. trt nin "sen olsan ne yapardın?" program ismi modundayım  :D
« Son Düzenleme: 07 Aralık, 2014, 20:56:10 Gönderen: is_system »

pentax k-5 II 18-135mm, DA 50MM 1,8- DA 35MM 2,4 2150 TL

Başlatan İhtiyar

Yanıt: 32
Gösterim: 12930
Son İleti 29 Kasım, 2013, 13:15:19
Gönderen: itasdemir
Pentax K-5 II Türkçe Kullanım Kılavuzu

Başlatan Baha

Yanıt: 0
Gösterim: 3405
Son İleti 17 Aralık, 2012, 19:31:56