Gönderen Konu: Pentax için hangi 50mm alınmalı?  (Okunma sayısı 11215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Pentax için hangi 50mm alınmalı?
« : 04 Ocak, 2015, 19:21:49 »
Nikon dan Pentax 'a geçiş yapıyorum ve lenslerini neredeyse hiç bilmiyorum diyebilirim. türkiye de piyasası pek olmamasından bilgi bulmakta biraz sıkıntı bu konuda. şuan 50mm lens almayı düşünüyorum sizce hangisi daha başarılı bir lens?

- SMC Pentax-DA 50mm F1.8
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/smc-pentax-da-50mm-f1.8.html

- SMC Pentax-FA 50mm F1.7
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-FA-50mm-F1.7-Lens.html

- SMC Pentax-F 50mm F1.7
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-F-50mm-F1.7-Lens.html

- SMC Pentax-A 50mm F1.7
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-A-50mm-F1.7-Lens.html

- SMC Pentax-M 50mm F1.7
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-M-50mm-F1.7-Lens.html

yukarıdaki linklerden alınan verilere göre; SMC Pentax-FA 50mm F1.7 en iyisi.. peki sizce??

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax için hangi 50mm alınmalı?
« Yanıtla #1 : 04 Ocak, 2015, 19:38:37 »
Genelde Pentax 50mm lenslerin hepsi iyidir ama sorduklarınızı sıralarsak; DA 50mm F1.8, son nesil olarak çıkmış özelikle indirim dönemlerinde sıfır otomatik lens olarak f/p lensidir genel anlamda kullananlar memnun ama FA lensler varken pek tercih edilmiyor. FA 1.7 pek ülkemizde yok onun yerine FA 1.4 satılıyor keskin ve bokeh veren bir lenstir özellikle f2.0 dan sonra,FA 1.7 den daha az puan almasını ben fiyatına bağlıyorum ondan biraz az vermişler bana sorarsanız. F 50mm F1.7 keskinlik ve bokeh dengesi en iyi lens olduğunu söylüyorlar (ben kullanmadım) ama malzeme kalitesi berbat özellikle ön filitre yuvası kırılmayanı ben görmedim gibi birşey. A 50mm F1.7 manuel 50mm lens, alıştığınız anda tam bir f/p lensidir oto fokus FA ve F lenslerden hiçbir farkı yok optik olarak,manuel kullanması da basittir. M 50mm F1.7 güzel ama A versiyonlusu varken almam, A versiyonlusunu kullanmak daha basit.

Ben, A 50mm F1.7 f/p olarak, oto fokus kullanmak istediğim de ise Pentax-FA 50mm F1.4 kullanıyorum. FA versiyonunu satmak zorunda kalsam bile A 50mm bana yeter de artar.

Ama dersen ki portre için en iyi Pentax lensi hangisi DA*55mm'dir. Aşağıdaki linkte olan, bu lensin net ve düzgün bokehleri ve 3D etkisi dediğimiz bir etkisi vardır. Ama hereketli nesneler için oto fokusu biraz yavaştır, sokak cadde fotoğrafçılığı için çok uygun değil durağan nesneleri çekmek için daha iyidir. FA serisi lensler çok daha hızlı netler bu lense göre. Kullanım amacı neyse onu almak lazım.

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-DA-Star-55mm-F1.4-SDM-Lens.html

« Son Düzenleme: 04 Ocak, 2015, 19:44:02 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ocak, 2015, 21:38:14 »
Genelde Pentax 50mm lenslerin hepsi iyidir ama sorduklarınızı sıralarsak; DA 50mm F1.8, son nesil olarak çıkmış özelikle indirim dönemlerinde sıfır otomatik lens olarak f/p lensidir genel anlamda kullananlar memnun ama FA lensler varken pek tercih edilmiyor. FA 1.7 pek ülkemizde yok onun yerine FA 1.4 satılıyor keskin ve bokeh veren bir lenstir özellikle f2.0 dan sonra,FA 1.7 den daha az puan almasını ben fiyatına bağlıyorum ondan biraz az vermişler bana sorarsanız. F 50mm F1.7 keskinlik ve bokeh dengesi en iyi lens olduğunu söylüyorlar (ben kullanmadım) ama malzeme kalitesi berbat özellikle ön filitre yuvası kırılmayanı ben görmedim gibi birşey. A 50mm F1.7 manuel 50mm lens, alıştığınız anda tam bir f/p lensidir oto fokus FA ve F lenslerden hiçbir farkı yok optik olarak,manuel kullanması da basittir. M 50mm F1.7 güzel ama A versiyonlusu varken almam, A versiyonlusunu kullanmak daha basit.

Ben, A 50mm F1.7 f/p olarak, oto fokus kullanmak istediğim de ise Pentax-FA 50mm F1.4 kullanıyorum. FA versiyonunu satmak zorunda kalsam bile A 50mm bana yeter de artar.

Ama dersen ki portre için en iyi Pentax lensi hangisi DA*55mm'dir. Aşağıdaki linkte olan, bu lensin net ve düzgün bokehleri ve 3D etkisi dediğimiz bir etkisi vardır. Ama hereketli nesneler için oto fokusu biraz yavaştır, sokak cadde fotoğrafçılığı için çok uygun değil durağan nesneleri çekmek için daha iyidir. FA serisi lensler çok daha hızlı netler bu lense göre. Kullanım amacı neyse onu almak lazım.

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-DA-Star-55mm-F1.4-SDM-Lens.html

Ayrıntılı cvp için teşekkürler, ben 50 mm yi portre ve tüp ile macro çekimleri için istiyorum.  A ve M fiyatları çok uygun fakat seri çekimler için çektiğin kişiyi sıkabilir diye düşünüyorum.  Gerçi el alışkanlığı ile bu kıvraklık kazanıladabilir ama 200-300 tl lik farktan kaçıpta pişman olmaktanda korkuyorum açıkcası :)

Siz A kullanıyormuşsunuz ve FA modelide var sizde.  Bu soruma belkide en iyi cevabı siz verebilirsiniz.  A modelini size FA modelini arattığı çok oluyor mu?  Ve neden 2 tane 50mm lensiniz var onuda merak etmedim degil  :D

Bir aklıma gelen düşüncede 40mm ltd mi alsam diyorum 50mm yeride.  Oda şık bir lens ve puanlamada netlik durumu çok iyi.  Kafamda deli sorular

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Ocak, 2015, 21:53:15 »
Eğer nesne durağan ve şartlar zorlu değilse A modlu her türlü işinizi görür, netlemesi basit ama şartlar ağırlaşırsa akşam çekimi,portresini çektiğiniz kişilerin sabırsız olması ( düğün,dernek,iş toplantısı gibi) veya manuel ile uğraşmak istemediğiniz şartlarda ise ( soğuk,yağmur,çamur) FA yani oto fokus daha rahat çekim şansı veriyor size. Bütün soruların cevabı yukarıdaki cümlede.

Biri f2.8 den başlıyor diğeri f1.4'ten, 40mm ile 50mm farklı aynı kategoride değiller. Ben genelde f2.0 da çekiyorum portreleri örneğin.

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #4 : 04 Ocak, 2015, 23:44:50 »
SMC Pentax-FA 50mm F1.4 almanı tavsiye ederim. Her ne kadar üstünde Limited yada Star yazmasada "Kesinlikle" aynı kalitede hatta daha üst seviye objektiflerden bir tanesidir
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Ocak, 2015, 12:09:19 »

"selman" iyi anlatmış; "asahiflexi" iyi önermiş... Ben hepsini kullanmış biri olarak tavsiyem maddi ve kullanım alışkanlığını gözönünde bulundurarak almanızı tavsiye ederim. Pentax 50mm.lensler ürettikleri görüntü itibariyle mükemmel yapıdadır. Diyafram açıklıkları otomatik pozlama "A" ve otomatik fokus "FA" haricinde bir fark yoktur diyebilirim. Hangisini alırsanız alın pişman olmayacaksınız.

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Ocak, 2015, 00:34:15 »
aslında aklımdaki FA modeli fakat 2.elini bulmak mesele. hatta sıfırını bulmak bile :) bir yandan da diyorum aşağı yukarı 50mm aynı kalite, A modelini alsam belki biraz uğraştırır ama en azından aradaki kalan farkın üstüne koyarak biraz daha iyi bir zoom lens alırım. ama baştada dediğim gibi FA modeli gönlümünde aklımında yıldızı :) satan varsa alabilirim :) olmazsa son çare A modeli gibi duruyo.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ocak, 2015, 09:19:14 »
aslında aklımdaki FA modeli fakat 2.elini bulmak mesele. hatta sıfırını bulmak bile :) bir yandan da diyorum aşağı yukarı 50mm aynı kalite, A modelini alsam belki biraz uğraştırır ama en azından aradaki kalan farkın üstüne koyarak biraz daha iyi bir zoom lens alırım. ama baştada dediğim gibi FA modeli gönlümünde aklımında yıldızı :) satan varsa alabilirim :) olmazsa son çare A modeli gibi duruyo.
merhaba

valla bende 50mm hastasıyım. ama maalesef Pentax ta AF sorunlu bir bodyniz var ise f:1.4 de birşey çekmek istediğinizde FF veya BF sorunu olabiliyor. K5ııs veya üzeri makine varsa elinizde veya makinenizin AF si sorunsuz ise direk FA50mm 1.4 alın. çok keyifli bir lenstir. MF ile uğraşmayın. hareketli şeyleri çekemezsiniz. zoom lensler zaten ucuz pentax ta. :)
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Ocak, 2015, 12:53:44 »
merhaba

valla bende 50mm hastasıyım. ama maalesef Pentax ta AF sorunlu bir bodyniz var ise f:1.4 de birşey çekmek istediğinizde FF veya BF sorunu olabiliyor. K5ııs veya üzeri makine varsa elinizde veya makinenizin AF si sorunsuz ise direk FA50mm 1.4 alın. çok keyifli bir lenstir. MF ile uğraşmayın. hareketli şeyleri çekemezsiniz. zoom lensler zaten ucuz pentax ta. :)

Vallaha açıkcası henüz makina almadım.  Belirttiğim gibi nikondan geçiş yapma aşamasındayım.  K5 ii düşünüyordum ama piyasada yok diyebilirim.  K5 iis lerdede aa filtre olmaması sıkıntı gibi geliyo.  K3 pahalı :)  geriye aklımda k5 var ama fokus problemi muhabbetidir gidiyo.  O yüzden k5 dende tedirginim.  K5 in böyle bir sorunlu serisi var mı gerçektende.  Hayır öyleyse zaten k5 düşünmem.  Aslında lenslerin fokuslaması 20 adet lense kadar desteklenmiyor mu k5 de.  K5 ii çıkmazsa artık belkide k5 iis alırım. 

50 mm konusunda da FA 1.4 için FA 1.7 ye göre netliği düşük deniyor doğrumudur bilmiyorum

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Ocak, 2015, 13:01:36 »
Vallaha açıkcası henüz makina almadım.  Belirttiğim gibi nikondan geçiş yapma aşamasındayım.  K5 ii düşünüyordum ama piyasada yok diyebilirim.  K5 iis lerdede aa filtre olmaması sıkıntı gibi geliyo.  K3 pahalı :)  geriye aklımda k5 var ama fokus problemi muhabbetidir gidiyo.  O yüzden k5 dende tedirginim.  K5 in böyle bir sorunlu serisi var mı gerçektende.  Hayır öyleyse zaten k5 düşünmem.  Aslında lenslerin fokuslaması 20 adet lense kadar desteklenmiyor mu k5 de.  K5 ii çıkmazsa artık belkide k5 iis alırım. 

50 mm konusunda da FA 1.4 için FA 1.7 ye göre netliği düşük deniyor doğrumudur bilmiyorum
1.7 kullanmadım. ama aynı seri ise sadece diyafram bıçaklarının açılması farkı vardır. optik aynıdır. F serisi FA serisinden iyi diyende var. bence saçma. çok micro farklar vardır ancak. biraz fazla detay ile abartılıyor bazı şeyler. fotoğrafı çekemiyor kimisi. farklı ışıkta diğer 50mm ile daha güzel çekiyor sonra sanıyor ki diğer daha iyi ;)
ikiside iş görür bana sorarsan.
https://500px.com/kemalyazc
burada FA 1.4 ile örnekler var inceleyebillirsin istersen.
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Ocak, 2015, 13:50:52 »
K5IIs'te ne sorunu varmış ki aa filtresi olmamasının? 60 bin kare çektim çekmeye de devam ediyorum. Birde IIs alma sokağa çıkamazsın diyen var, Pentax forumunda enterasan yorumlar baş göstermeye başladı. Benim eve soktuğum yok makineyi ne yapacağız?

Bazı makinelerde belki FF veya BF sorunu olabilir ki onlarda düzeltilir ama bana ve çevreme hiç dek gelmedi böyle bir makine. Bildiğim kadarı ile K-5'in ilk versiyonlarında bu tür sorunlar vardı. Yakın zamanda bir dert yok.Kemal'in kastettiği ikinci el eski makineleri alırken dikkat edin anlamında.

Atla deve değil bu iş, K5IIs ve FA 1.4 alırsanız eğer daha rahat çekersiniz, altta ben çekilmişini koyayım en azından başlangıç olur. Bütçe yetersiz ise A 50mm de iş görür,olay bundan ibaret.

https://www.flickr.com/photos/turkiye2turkiye/15676530607/

https://www.flickr.com/photos/turkiye2turkiye/14566265902/

« Son Düzenleme: 06 Ocak, 2015, 17:46:03 Gönderen: selman »

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Ocak, 2015, 18:04:06 »
M-50mm f2 çok güzel (makine ile geldi f1.7 ile aynı)
M-50mm f1.7 çok güzel (k10d kullandığım için aldım f2 ile aynı)
FA-50mm f1.4 çok güzel
helios 58mm f2 çok güzel

hepsinin bir birine göre farkları var elbet ama hepsi birbirine denk diyebilirim.
birinin artısı olan diğerinin eksisi gibi bir durum var.

bence M serisinin eksisi manual olması , F serisinin eksisi AF lens için çok eski olması  , FA için kesin konuşamam (ama soft gibi ,gibi ama ve sadece FA-50mm f1.4 için konuşuyorum) ,  DA'nın eksisi FF olmaması (FF olmayan lenslerde üç boyut etkisinin az olduğunu düşünüyorum)

bence M serisinin artısı üç kuruşa şahane bir lens alıyorsun , F serisi üç yada dört lens kullandım hepsi de çok güzel lenslerdi , FA50mm f1.4 için konuşuyorum çok güzel lens , DA lensler son teknoloji renk , kontrast , otomatik netleme de çok iyiler.

gibi ... , sonuç olarak en iyi makine ve objektif elinde tuttuğundur . o makine ile neler gördüğün ve neleri anlattığın önemli.

hemen yok öyle nasıl dersin o objektif hakkında demeyin şahsi fikrim
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ocak, 2015, 19:51:20 »
F 50 mm 1.7 var elimde.gördüğüm en güzel lenslerden biri.hesaplı bulanın kaçırmamasını öneririm.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Ocak, 2015, 22:51:04 »
cevaplar için saolun arkadaşlar,

anlaşılan elimdeki nikonu çıkarınca kafama göre temiz olan k5 serisi her hangi bir cihazı alıcam.

50mm olarakta piyasada FA 50mm 1.4 denk geliyor, yapıştırıcam bitane FA 50mm 1.4 tabi denk gelirse ki sanmıyorum, denk gelirse FA 50mm 1.7 alırım oda ayrı tabi ;)

bitanede zoom olarak 16-45 patlattım mı bi süre keser beni diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Ocak, 2015, 18:43:00 »
F 50 mm 1.7 var elimde.gördüğüm en güzel lenslerden biri.hesaplı bulanın kaçırmamasını öneririm.

F 1.7 hakikaten çok çok iyi. Hatta kullanıcılar da hep F 1.7'yi görüntü kalitesi açısından beğenir. Ancak bir türlü filtre yuvasının hassas oluşuna ısınamadım. FA 1.4 daha sağlam bir yapıya sahip. O nedenle F 1.7 olmasına rağmen elimde FA 1.4 kullanıyorum. Exif değerlerinde de FA daha çok bilgi taşıyor F serisine göre. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Pentax 31mm Limited Lensler Vietnam mali ile japon mali arasinda fark var mi?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 4578
Son İleti 22 Nisan, 2020, 08:40:54
Gönderen: Usakli64
Lens tavisyesi Pentax K5. Yardimci olursaniz sevinirim.

Başlatan garoux

Yanıt: 5
Gösterim: 3614
Son İleti 15 Ağustos, 2013, 13:50:50
Gönderen: Baha
PENTAX-FA POWER ZOOM serisi objektifler

Başlatan vedib

Yanıt: 6
Gösterim: 4730
Son İleti 05 Haziran, 2017, 03:47:33
Gönderen: vedib
PENTAX *Star (Yıldız) serisi Objektifler