Gönderen Konu: Başlangıç için Pentax K10d vs K20d  (Okunma sayısı 11110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dante

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Başlangıç için Pentax K10d vs K20d
« : 23 Eylül, 2015, 17:44:27 »
Merhaba dostlar,

Uzun zamandır içimde kalan bir ukteyi gerçekleştirmek için kolları sıvadım ve araştırmalara başladım. Öncelikli amacım iso, enstantane, diyafram ilişkisi, kompozisyon gibi fotoğrafçılığa dair temel konuları öğrenmek, pekiştirmek. Geçmişte analog slr bir makinayla kısa bir maceram olsa da malum bilgiler unutulabiliyor. bu bakımdan ilk önce canon 500d gibi bir makine almayı düşünürken bir arkadaşımın tavsiyesiyle pentax k10d ve k20d yi de araştirdım. Her nekadar canon un güncel lensleri nispeten daha ucuz olsa da pentax ın eski lenslerini kullanabilme gibi bir avantajı var. -manuel focus biliyorum :) - ayrıca meşhur pentax gövde sağlamlığı da cabası. bu bakımdan gönlüm pentax a kaydı ve iki tane makina buldum uygun fiyata alabileceğim. biri k10d, şu an ki sahibi de ikinci el almış belirttiği iki muhtemel sorunu varmış biri ael kilit tuşu normalden biraz daha fazla bastırarak aktive ediliyormuş, ikincisi de makine 50 mm pentax lensle beraber satılıyor, netleme halkasında sorun varmış. sahibinin dediğine göre netleme halkası belirli bir açıklıkta sabitlenmesi gerekirken bu sabitlenme olmuyormuş kullanımda belirgin bir sıkıntı yaratmadığını söyledi. çok baskı uygulayıp, yanlışlıkla çarpmadıkça sorun teşkil etmez dedi. açıkçası bu şekilde anlatımdan ben pek bir şey canlandıramadım, belki yabancısı olduğum içindir, eğer tahayyül eden olursa fikrini belirtsin lütfen. bu makinenin fiyatı çok uygun üzerine eski bir mf lens alabilirim. bu aletin perde sayısı 35.000 civarı, kit lens yok.

yine bir k10d  ise kit lensle satışta, perde sayısı 17.000 deymiş. her hangi bir sorunu yok dedi sahibi. bu alet öncekinden 100 tl daha pahalı. pentax ın kit lenslerinin kalitesini bilmiyorum ama genel olarak kit lenslerin kötü olduğuyla ilgili kanıyı göz önünde bulundurursak eski model mf bir 50 mm lens almak durumunda kalacağım.

sormak istediklerim:

- öncelikle bu iki aletten siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

- k10d yerine k20d arayışına mı girmeliyim acaba? k10d ccd sensör. gündüz çekimlerinin efsane olduğunu herkes söylüyor ama iso başarımı konusunda pek iyi olmadığıyla ilgili çoğu kişi hem fikir sanırım. k20d cmos sensörüyle bu açıdan o eksiği kapatır sanırım ancak o da yaklaşık 7 - 8 yıllık bir makine. acaba sensör teknolojisinin eskiliği fotoğraf kalitesini ekiler mi?

- ayrıca canon 40d de aklımı kurcalayan mikaneler arasında. fikriniz nedir acaba pentax ın modelleriyle kıyasladığınız zaman?

ek olarak yukarıda yazmayı unutmuşum ayırdığım bütçe 600 - 650 civarı. daha fazla ödemek istemiyorum zira her ne kadar çok istediğim bir hobi de olsa iş güç vs den zaman bulamayıp istediğim sıklıkta bu işi yapamazsam alacağım makineye yazık olur, israf olsun istemiyorum. ki bu fiyata zaten yukarıda saydığım amaçları gerçekleştirebileceğim makineler de bulunabiliyor :)

biraz uzun oldu kusura bakmayın, şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı eyzerkan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Başlangıç için Pentax K10d vs K20d
« Yanıtla #1 : 23 Eylül, 2015, 17:50:47 »
   ben de beş yıldır k-x var cok menunun takır takır calısıyor ikinci el bolumude 500tl civarı k-x var komik bi rakam ,bana kalsa k-x alırım bir tanede 50mm1.7 ,baktın bu iş oluyor devam edeceksin ona göre lens alırsın ileride
k-5

Çevrimdışı cumbat

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Eylül, 2015, 21:26:00 »
Ben  kesinlikle  k10 d  derim  bütçenize  göre  en iyi  makine 
Biraz  emek ister,  ilgi  ister,  aynı  zamanda da  dilinden anlamak lazım   
Ben ikinci makine olarak hep yanım da taşırım, daha  çok  portre  ve  makro  tele  lenslerde  kullanıyorum
Ccd  sensör  gerçekten renk ve  detay  konusunda  iyi
Açık hava  çekimlerinde  k5ııs  ten daha  iyi  bence
« Son Düzenleme: 23 Eylül, 2015, 21:27:42 Gönderen: cumbat »
Pentax K3ıı  - Pentax K5ııs - Sigma  8-16mm f/4.5-5.6
Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro HSM (Contemporary)
Sigma 70-200mm F2.8 EX DG Makro HSM II
Tamron  28-75mm f / 2.8 SP XR Di LD Aspherical       
Pentax HD Pentax-DA 55-300mm f / 4-5,8 ED WR
Pentax-DFA 100mm F2.8 Makro_Soligor55mm f2.8
Pentax-M 50mm F1.7 - Pentax-FA 50mm F2.8 Macro
Pentax A 135mm f2.8 _ Pentax M28mm f3.5
Pentax-DA 35mm F2.4 AL  ---  Pentax  AF 360 FGZ Flaş

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Eylül, 2015, 22:36:33 »
Kafanızı iyice karıştırayım. Zaten siz büyük ihtimalle pentax yada diğer markalardan aklınızda bile olmayan alakasız bişey alacaksınız ama yine de fikrimi yazayım.

Ben k20d taraftarıyım.

Sadece iyi ışıkta çekim yapmıyoruz ki. 800 isoya kadar sorunsuz diyebiliriz. Gerektiğinde 1600 de bile rahat kullanılabilir.

Renk olarak ta k10d den aşağı değil.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Eylül, 2015, 23:24:10 »
Fotoğraf makinesi bir kereliğine alınır ve size hizmet ettiği sürece kullanılır.O sebebten k10 ya da k20 yerine güncel makinelere bakmak daha yerinde olur.

Çevrimdışı dante

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Eylül, 2015, 00:35:16 »
Fotoğraf makinesi bir kereliğine alınır ve size hizmet ettiği sürece kullanılır.O sebebten k10 ya da k20 yerine güncel makinelere bakmak daha yerinde olur.

ben lens bir kere alınır, ihtiyaç duydukça body güncellenir diye biliyordum ama neyse teşekkür ederim fikriniz için.

Kafanızı iyice karıştırayım. Zaten siz büyük ihtimalle pentax yada diğer markalardan aklınızda bile olmayan alakasız bişey alacaksınız ama yine de fikrimi yazayım.

Ben k20d taraftarıyım.

Sadece iyi ışıkta çekim yapmıyoruz ki. 800 isoya kadar sorunsuz diyebiliriz. Gerektiğinde 1600 de bile rahat kullanılabilir.

Renk olarak ta k10d den aşağı değil.

Ben  kesinlikle  k10 d  derim  bütçenize  göre  en iyi  makine 
Biraz  emek ister,  ilgi  ister,  aynı  zamanda da  dilinden anlamak lazım   
Ben ikinci makine olarak hep yanım da taşırım, daha  çok  portre  ve  makro  tele  lenslerde  kullanıyorum
Ccd  sensör  gerçekten renk ve  detay  konusunda  iyi
Açık hava  çekimlerinde  k5ııs  ten daha  iyi  bence

lupara ve cumbat sağolun tavsiyeler için. takıldığım noktalarda iki ayrı zır görüş verdiniz :) kafamı kurcalayan, beni çelişkide bırakan konu da buydu aslında :) k10d nin ccd sensoru -şu an ccd sensorlu makine üretilmiyor sanırım- orta ve giriş seviyesi dslr lerde en iyi sensor sayılabilir galiba. k20d nin sensörü ise cmos ve bayağı mesafe katedildi cmos sensörlerde. biri gündüz şahane ama düşük ışıkta fazla performans gösteremeyen diğeri ise düşük ışıkta daha iyi ama gündüz çekimlerinde muhtemelen diğeri kadar iyi olamayan iki alet. işin ilginci yabancı forumlarda da bu konuda pek fikir birliği yok. iki model arasında tek takıldığım nokta bu.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Eylül, 2015, 01:00:52 »
Body güncellenir diye birşeyi ilk defa duydum çokta komik geldi bana.Amatör kullanıcı bir body alır bir tanede ihtiyacına göre lens fotoğraf çekmenin keyfine varır.Elektronik cihazların tuşlarının ekranının tekerleklerinin belli bir ömrü vardır,o süreden sonra artık laçkalaşırlar,işlevlerini yitirmeye başlarlar.Eski bir body alıp sık sık fotoğraf çekmek istersen kısa bir süre sonra bu sorunlarla karşılaşırsın,500 liraya aldığın bir gövdeye 150 liralık tamir masrafı da vermek istemezsin.k100d k100d super k10d k 20d k200d k5 k-r k-x k50 k30 k3 hepsi sana iyi kalitede fotoğraf verir emin ol.

Çevrimdışı dante

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Eylül, 2015, 01:55:55 »
Body güncellenir diye birşeyi ilk defa duydum çokta komik geldi bana.Amatör kullanıcı bir body alır bir tanede ihtiyacına göre lens fotoğraf çekmenin keyfine varır.Elektronik cihazların tuşlarının ekranının tekerleklerinin belli bir ömrü vardır,o süreden sonra artık laçkalaşırlar,işlevlerini yitirmeye başlarlar.Eski bir body alıp sık sık fotoğraf çekmek istersen kısa bir süre sonra bu sorunlarla karşılaşırsın,500 liraya aldığın bir gövdeye 150 liralık tamir masrafı da vermek istemezsin.k100d k100d super k10d k 20d k200d k5 k-r k-x k50 k30 k3 hepsi sana iyi kalitede fotoğraf verir emin ol.

ilk gönderdiğim mesaj da yazmıştım zaten devamını getiremezsem aldığım alete yazık olmasın diye özellikle ucuz bir şey aradığımı.

ayrıca body nin güncellenmesi neden bu kadar komiğine gitti ben de onu anlamadım. amatör kullanıcı bir body alır yanına lensini alır, ihtiyaç duydukça lenslerini ekler, body nin kendisine yetmediğini düşündüğünde de body yi daha güncel bir modelle değiştirir. eski bir model almayı düşündüğüme göre saydığın sorunları da göze almışım demektir.

neyse gereksiz yere uzamasın tartışma, herkesin kendi fikri sonuçta, asıl konudan sapmayalım.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Eylül, 2015, 03:01:30 »
diğeri ise düşük ışıkta daha iyi ama gündüz çekimlerinde muhtemelen diğeri kadar iyi olamayan iki alet.

Bu cümlenizde k20d yi kastediyor olmalısınız.
K20D gündüz çekimlerinde de çok başarılı. Aklınızda şüphe kalmasın.
Sensöründen iso başarısına kadar son teknoloji sayılacak k30 dan k20d ye geri döndüm. İkisi arasında kalsam video ile işim olmayacaksa, k20d yi seçerdim. Eski diye düşünmeyin.

Ben eski makinelerle ilgili olarak şöyle düşünüyorum:
Güneş aynı güneş, yeşil aynı yeşil, insan aynı insan.
Yeni cihazlarla çekilince farklı çıkmıyorlar ki.

Saçma bir çıkarım da olsa durum bu.

Çevrimdışı Ozzcob

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Eylül, 2015, 03:36:59 »
Hocam merhaba.Ben de 4-5 ay önce aynı şekilde bir dslr almaya karar verdim.Nikon modellerine bakarken bir arkadaş pentax önerdi."ben bu pentaxı biryerden duymuştum" diyerek arştırmaya başladım.k-r,k-x derken k10d de karar kıldım.Daha doğrusu param ona yetiyordu.Yine pentaxı öneren arkadaşın gazıyla k-5 almaya karar verdim ki bu öğrenci başıma iki katı para vermek anlamına geliyordu.Nasıl ettim de o parayı bulabilidim hala şaşkınım ama en sonunda k-5 aldım.Şuan gayet de memnunum.Ama şöyle de bir durum var ki k10d içimde bir ukte olarak duruyor şuan.Aslında üçüncü bir seçenek sunup kafa karıştırmak istemem ama bu işin püf noktası karar verirken standart tüketici olarak düşünmemek sanırım.Yani fiyat-performans ekseninde düşünmek.k-5 tam bir f-p canavarı bence.Anlamdığım kadarıyla k10d de aynı şekilde.Aslında forumdaki çoğu üye seni bu konuda benden daha doğru yönlendirebilir ama bu süreçten yeni kurtulmuş biri olarak aklıma gelenleri yazmak istedim.Umarım senin için en doğru olan makineyi bulabilirsin.
« Son Düzenleme: 24 Eylül, 2015, 03:57:42 Gönderen: Ozzcob »

Çevrimdışı dante

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Eylül, 2015, 05:04:22 »
Bu cümlenizde k20d yi kastediyor olmalısınız.
K20D gündüz çekimlerinde de çok başarılı. Aklınızda şüphe kalmasın.
Sensöründen iso başarısına kadar son teknoloji sayılacak k30 dan k20d ye geri döndüm. İkisi arasında kalsam video ile işim olmayacaksa, k20d yi seçerdim. Eski diye düşünmeyin.

Ben eski makinelerle ilgili olarak şöyle düşünüyorum:
Güneş aynı güneş, yeşil aynı yeşil, insan aynı insan.
Yeni cihazlarla çekilince farklı çıkmıyorlar ki.

Saçma bir çıkarım da olsa durum bu.

estağfurullah ne saçması, doğrudur. aslına bakarsanız ufak tefek ayrıntılara takılıp titizlik yapmamak gerek belki de. sonuç itivariyle iki model içinde hala kullanıcıları güzel şeyler söylüyor. ek olarak bunu bir geçiş makinesi olarak düşünüyorum. eğer hobimi devam ettirir yada biraz daha ciddi bir noktaya taşımak istersem ve yetmediğini düşünürsem 1,5 - 2 yıl sonra daha güncel bir body ile yoluma devam ederim. tekrar sağolun öneriler için.

Hocam merhaba.Ben de 4-5 ay önce aynı şekilde bir dslr almaya karar verdim.Nikon modellerine bakarken bir arkadaş pentax önerdi."ben bu pentaxı biryerden duymuştum" diyerek arştırmaya başladım.k-r,k-x derken k10d de karar kıldım.Daha doğrusu param ona yetiyordu.Yine pentaxı öneren arkadaşın gazıyla k-5 almaya karar verdim ki bu öğrenci başıma iki katı para vermek anlamına geliyordu.Nasıl ettim de o parayı bulabilidim hala şaşkınım ama en sonunda k-5 aldım.Şuan gayet de memnunum.Ama şöyle de bir durum var ki k10d içimde bir ukte olarak duruyor şuan.Aslında üçüncü bir seçenek sunup kafa karıştırmak istemem ama bu işin püf noktası karar verirken standart tüketici olarak düşünmemek sanırım.Yani fiyat-performans ekseninde düşünmek.k-5 tam bir f-p canavarı bence.Anlamdığım kadarıyla k10d de aynı şekilde.Aslında forumdaki çoğu üye seni bu konuda benden daha doğru yönlendirebilir ama bu süreçten yeni kurtulmuş biri olarak aklıma gelenleri yazmak istedim.Umarım senin için en doğru olan makineyi bulabilirsin.

teşekkür ederim Ozzcop yorum için. aslında k-5 pek üçüncü seçeneğim değil. belirttiğim fiyat aralığının dışına özellikle çıkmak istemiyorum. geçmişte çok isteyip de başlayıp ama sonra yarım bırakmak zorunda olduğum bir kaç tecrübem oldu, aynısı olursa diye temkinli yaklaşıyorum olaya. yoksa tabii ki sağlam bir gövdeye kimse hayır demez :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Ekim, 2015, 22:15:09 »
K10D yapay ışıkta yada güneş ışığında ne kadar başarılıysa, iso ve af konusunda o kadar başarısız. :) K10D ve K200D'yi hala kullanıyorum. Özellikle stüdyoda mesela K10D'yi çok beğeniyorum. Tabi eğer ki belli bir amaç uğruna değil de hobi amaçlı alıyorsanız K-x K-r ve hatta K-30 bakılabilir. Gerçi K-30 bütçenizi aşar muhtemelen de K-x ve K-r düşünün derim. Loş ışıkta biraz daha iyi olduklarından dolayı diyorum.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı dante

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ekim, 2015, 00:45:47 »
baha teşekkür ederim tavsiyelerin için. makineyi aldım, k20d yanında da 16-45 f/4 lensle beraber. düşündüğüm miktarı biraz aşmış olsam da en azından temiz bir makineyle fiyatına göre iyi performansı olan bir lens aldığımı düşünüyorum. açıkçası k10d nin o çok övülen renk keskinliği vs gibi konulardaki başarımına rağmen iso  hususunda aldığı eleştiriler biraz kafamı kurcaladı, ben de k20d yi tercih ettim. özel bir amaçtan ziyade fotoğrafçılığa giriş babında bir makine arıyordum, sanırım başlangıç için hem fiyat hem de performans olarak yeterli bir tercih yaptım. eğer devam ederse bir yada iki yıl içerisinde daha güncel bir alete geçerim zaten.

şimdilik alışma evresindeyiz kendisiyle, biraz inciğini cinciğini kurcalayıp  manuel modda hangi koşullarda, nasıl sonuçlar alıyor onları kavramaya çalışıyorum. uzun bir yolun başlangıcı kısacası :)

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #13 : 08 Ekim, 2015, 09:11:20 »
Hayırlı uğurlu olsun en doğru seçim olmuş. K20D başka bir şey. Yaşadıkça anlayacağınıza eminim. Çok güçlü bir bağ kuruyor kullanıcısıyla. Ben aktif olarak Mark II saymazsak 3 tane Aps-c makineyi kullanıyorum ama K20D nin verdiği tadı hiç birinden alamıyorum. Tüm ekipmanımı satarım değiştiririm yıllardır ama K20 D yi hiç satmayı elden çıkartmayı düşünmedim. Elimde FF makine var ama benim için tek Kale K20D. En iyi fotoğraflarımı onunla çektim en iyi işlerimi onunla yaptım ben. Yazdıklarınızı okurken inşallah K20D alır diyordum ve sonuna geldiğimde aldığınızı okudum, çok sevindim hayırlı olsun tekrar. 
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı dante

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 10 Ekim, 2015, 00:26:35 »
Teşekkürler Arkeolog08, umarım dediğin gibi güzel şeyler çıkartabilirim ortaya :)

Pentax Dsrl makinalarda Double Exposure yani üst üste pozlama yapiliyor mu?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 1218
Son İleti 03 Nisan, 2020, 01:00:45
Gönderen: ismetcayir
Kıymetli ve Kıdemli Pentax Aile Üyelerinden Akıl İstiyorum

Başlatan erhanrtan

Yanıt: 3
Gösterim: 758
Son İleti 03 Ocak, 2022, 23:29:00
Gönderen: fipar
Pentax K7 body, full kutu ıcerıgıyle ne kadar eder ?

Başlatan previlla

Yanıt: 8
Gösterim: 4693
Son İleti 07 Eylül, 2013, 22:11:35
Gönderen: itasdemir
Pentax K100D Super Türkçe Kullanım Kılavuzu

Başlatan Baha

Yanıt: 0
Gösterim: 5868
Son İleti 25 Ağustos, 2011, 08:57:37
Gönderen: Baha
Fuji X-E2 satıp Pentax'a geri dönme isteği