Gönderen Konu: İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]  (Okunma sayısı 4474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oldubitti

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba markadaşlar :)

Bolca para toplayıp K-50 almayı planlıyorken karşıma uygun fiyata (500TL) 2. el K-r çıkınca hemen aldım, bugün elime ulaştı. DSLR  kullanmayı ve fotoğrafçılık teknikleri öğrenmede yarı yolda bırakmayacağını düşünüyorum.

Bugün kutuyu açtım da, açtığım gibi de korktum biraz. Çünkü lens toz doluydu. Bilgisayar ekranını temizlediğim yumuşak bezle temizledim. Şimdi de acaba lense zarar mı verdim diye düşünüyorum. Başka da canımı sıkan birkaç faktör var, edebiyat yapmayıp madde-madde belirtecek olursam:

1. Lensdeki şu lekeler ne lekesi acaba, bir şeyler mi yapışmış, yoksa çizik falan mı? Ne yapmalıyım?

2. ISO'yu 200'ün altına indiremiyorum. Ayarlara girerek 'Sıfırla' falan dedim hala olmuyor. Neler yapılabilir? Bir de makineyi fabrika ayarlarına döndürmek için ne yapmalıyım?

3. Arka tekerlek -iyi- çalışmadığından dolayı Av modunda falan diyaframı ayarlayamıyorum. Ya da Sv modunda enstanteneyi arka tekerlekle değiştiremiyorum. Bunları Menüden mi yapmam gerekiyor, nerden bulacağım. (Ayarları kurcalamama rağmen bir şey bulamadım). Ek olarak arka tekerlek sorununu nasıl çözebilirim?

4. Bazen netlemeye çalıştığımda lens çok ciddi gürültü çıkartıyor. Bu gürültü sadece bendeki lense mi özgü, yoksa DA L 18-55'lerin hepsi böyle mi? 

5. Giriş seviye Pentax kullanıcıları için temel fotoğraf ayarlarını, temel teknikleri anlatan yazı falan var mı, veya şimdi neler tavsiye edersiniz?

Vesaire...

Makineye ısındım, güzel bir şeye benziyor. Elle uyumu muhtaşem, yapışıyor resmen. Tasarım harika. Birkaç özelliğini çözersem ve satıcının dediği gibi sıkıntısız ise çok iyi şeyler başarabileceğimi düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs, 2016, 19:22:40 Gönderen: Oldubitti »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun; öncelikle forumda mevcut olan "Pentax K-r Türkçe Kullanım Kılavuzu" okumanızı tavsiye ederim, her derde deva....

indireceğiniz link  http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=232.0

Pentax K-r  giriş seviyesi rahat kullanabileceğiniz bir gövde, objektif üzerinde makul miktarda kir olması normaldir, eklediğiniz fotoğraftaki lekelerin ne olduğu konusunda fikir jimnastiği yapamadım, kaydedeceğiniz görüntüye ciddi etkisi yoktur, cam temizleme veya gözlük bezi ile temizleyebilirsiniz. Kullanma kılavuzunu okuduktan sonra çözemediğiniz sorunları Pentax K-r kullanıcıları çözüm sunacaklarından emin olabilirsiniz... bu konuda rahat olun.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs, 2016, 19:35:10 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Oldubitti

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun;

Pentax K-r  giriş seviyesi rahat kullanabileceğiniz bir gövde, objektif üzerinde makul miktarda kir olması normaldir, eklediğiniz fotoğraftaki lekelerin ne olduğu konusunda fikir jimnastiği yapamadım, kaydedeceğiniz görüntüye ciddi etkisi yoktur, cam temizleme veya gözlük bezi ile temizleyebilirsiniz.

Teşekkürşer, kullanım kılavuzunu indirmiştim önceden. Bakıyorum, baya uzun :) Lensdeki lekeyle ilgili ben de bir şey düşünemiyorum. Araba camlarına güneşten korunmak için siyah bant yapıştırılırdı ya, aynı ona benziyor. Ama emin değilim, sıradan bir leke de olabilir. Normalde lensler böyle çizilebiliyor mu diye sormuştum.

Leke olduğundan emin olursam kulak temizleme çöpüyle temizlemeyi düşünüyorum...

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla cevaplayayım.

1. Lensdeki şu lekeler ne lekesi acaba, bir şeyler mi yapışmış, yoksa çizik falan mı? Ne yapmalıyım?

-Bu şekilde kullanınca fotoğrafa etkisi olmuyorsa, nemli ama kuruya yakın bir bezle bastırmadan ovalayarak çıkarabilirsiniz.

2. ISO'yu 200'ün altına indiremiyorum. Ayarlara girerek 'Sıfırla' falan dedim hala olmuyor. Neler yapılabilir? Bir de makineyi fabrika ayarlarına döndürmek için ne yapmalıyım?

- Menüden sağ tuşa tıklayarak 3.sekmeye gelin. O sekmenin 3.sayfasında reset vardı. Oradan fabrika ayarlarına dönülebiliyordu.

-iso konusu, Menü-C sekmesinde 1.sayfada 3. başlık "Genişletilmiş hassasiyet" yada "Expanded sensivity" den ayarlanıyor.

3. Arka tekerlek -iyi- çalışmadığından dolayı Av modunda falan diyaframı ayarlayamıyorum. Ya da Sv modunda enstanteneyi arka tekerlekle değiştiremiyorum. Bunları Menüden mi yapmam gerekiyor, nerden bulacağım. (Ayarları kurcalamama rağmen bir şey bulamadım). Ek olarak arka tekerlek sorununu nasıl çözebilirim?

- Bu ayarları menüden değiştirmek yok ya da ben bilmiyorum. Sürekli auto modda yada sahne modlarında kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
- Arada arka tekerlek sorunu çıkaran 70bin shutterda kr makinem vardı. Pili çıkardım, tekerleğin etrafını kağıt bantla izole edip tekerleğin içine balata spreyi sıkmıştım.Makineyi tekerleğin üzerine yatırıp, bir kaç saat sonra açıp çalıştırdım. O sorunla bir daha karşılaşmadım. İster deneyin ister bir tamircide yaptırın.

4. Bazen netlemeye çalıştığımda lens çok ciddi gürültü çıkartıyor. Bu gürültü sadece bendeki lense mi özgü, yoksa DA L 18-55'lerin hepsi böyle mi? 

-Gürültü zzzııtt şeklinde ise normal. Bazı lensler netleme sırasında gürültülü çalışıyor yapacak bişey yok.

5. Giriş seviye Pentax kullanıcıları için temel fotoğraf ayarlarını, temel teknikleri anlatan yazı falan var mı, veya şimdi neler tavsiye edersiniz?

- Bu tamamen sizin tercihinize bağlı. Ama zaman alır.

Makineye ısındım, güzel bir şeye benziyor. Elle uyumu muhtaşem, yapışıyor resmen. Tasarım harika. Birkaç özelliğini çözersem ve satıcının dediği gibi sıkıntısız ise çok iyi şeyler başarabileceğimi düşünüyorum.

-Makine güzel. Hele ileride daha düzgün bir lens takarsanız farkı daha iyi görürsünüz. Bende kr varken gözlemlediğim kadarıyla, makinenin tek kötü tarafı bataryasının 350-400 fotoğrf çektikten sonra bitmesi. Uzun gezilerde yedek batarya şart.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs, 2016, 21:03:11 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Aramıza hoşgeldin, kısaca kendime göre cevaplayayım...

1- Ne olduğunu fotoğraftan pek anlayamıyorum fakat çizik dahi olsa bu ebatta bir şey fotoğrafa etki etmez. Lensin ikinci eli de zaten 150 liradan yüksek olmayınca dert etme bence.

2- Özel Ayarlar Menüsü altından Genişletilmiş Hassasiyet seçeneklerinden kolayca 100'e inebilirsin.

3- Bu tarz özelleştirmeler gövde üzerinde var diye anımsıyorum. O arka teker görevini ön tekere verebiliyorduk yada RAW tuşuna ilk bastığında şöyle yapsın böyle yapsın gibi bolca özelleştirme içeriyordu gövdeler fakat bu K-r'de var mı bilemedim.

4- Çıkardığı ses hep aynı ise %99 bir şeyi yoktur. Fakat bazen çıkarıyor bazen de çıkarmıyorsa bir problem var bence. Fakat vida sürücü olan tüm objektiflerde ses çıkar, normaldir.

5- Benim ilk önerim P modu ölçümünü MTF olarak ayarlaman olur. :) Onun dışında her bir ayar tamamen kişinin kendisine kalmış detaylar. Yani ben mesela sana canlı renklerde çekmen için ayar tavsiye edebilirim fakat sen aksine soluk renkler seviyorsundur yada doğal renkler. O nedenle zamanla o sorunun cevabını kendin bulacaksındır.

Teker sorunu yada objektifin önünde bulunan lekeyi satıcı satarken belirtmedi mi?
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada objektif veritabanını gezmende fayda var:
xxxxxxx

Şuan 40 küsur objektif yayında. 200 civarı da taslak olarak hazır, yayına alabilmem için fotoğraflarını derliyorum. Önümüzdeki hafta sanırım Pentax objektiflerin büyük çocuğunluğunu açmış olurum.

Objektif ile ilgili sayfa gönderiyorum sana çünkü bana kalırsa K-r ile devam etmelisin. Fakat 18-55mm fiyatına göre harikalar sunuyorsa da kısa süre içinde yeni objektif arayışlara gireceğinden neredeyse eminim. :)
« Son Düzenleme: 21 Eylül, 2019, 19:28:44 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Oldubitti

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

- Arada arka tekerlek sorunu çıkaran 70bin shutterda kr makinem vardı. Pili çıkardım, tekerleğin etrafını kağıt bantla izole edip tekerleğin içine balata spreyi sıkmıştım.Makineyi tekerleğin üzerine yatırıp, bir kaç saat sonra açıp çalıştırdım. O sorunla bir daha karşılaşmadım. İster deneyin ister bir tamircide yaptırın.

Tekerlek sıkıntısı temassızlık problemine benziyor. Bazen bilgisayar faresinin ortadaki tekerlegi bozulur ya, sonra sayfada alta geçmeye çalışsan üste falan çıkıyor. Makinemdeki sorun da buna benziyor. Mesela shutter hizini artirmaya çalışıyorum tekerlekle, ama tam tersi oluyor, bazen yükseltiyor, bazen düşürüyor.

Sizinkinin sıkıntısı da benimkime benzer miydi? Yoksa farklı bir sorun muydu?

Çevrimdışı Oldubitti

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aramıza hoşgeldin.

Teker sorunu yada objektifin önünde bulunan lekeyi satıcı satarken belirtmedi mi?

Teker sorununu belirtmişti. Ama bu kadar önemli olduğunu düşünmemiştim. Diyafram, shutter falan menüden de ayarlanabiliyordur diye düşünmüştüm. İlk DSLR'ım, bilmiyordum.

Keşke K-r'de de K50'deki gibi iki teker olsa, ama bunda bir tane...

Çevrimdışı Oldubitti

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Objektif ile ilgili sayfa gönderiyorum sana çünkü bana kalırsa K-r ile devam etmelisin. Fakat 18-55mm fiyatına göre harikalar sunuyorsa da kısa süre içinde yeni objektif arayışlara gireceğinden neredeyse eminim. :)

Şimdiden 55-200 veya 55-300 almayı düşünüyorum zaten :) Ama öncelikle şu teker temassızlık sorununu halletmeliyim ki adam gibi kullanabileyim. Bunun sonrasında ayarları, teknikleri iyice çözmem lazım.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Tekerlek sıkıntısı temassızlık problemine benziyor. Bazen bilgisayar faresinin ortadaki tekerlegi bozulur ya, sonra sayfada alta geçmeye çalışsan üste falan çıkıyor. Makinemdeki sorun da buna benziyor. Mesela shutter hizini artirmaya çalışıyorum tekerlekle, ama tam tersi oluyor, bazen yükseltiyor, bazen düşürüyor.

Sizinkinin sıkıntısı da benimkime benzer miydi? Yoksa farklı bir sorun muydu?
Aynen oyleydi. Zaten ayar tekerlegi konusunda baska da bir problem duymadim.

hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6088
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2241
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr