Gönderen Konu: Optio WG-2'de hayırlı olsun  (Okunma sayısı 14240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Optio WG-2'de hayırlı olsun
« Yanıtla #30 : 10 Şubat, 2012, 00:46:49 »
Abi millet pentaxın 50mm lensi yok diye manuelleri yüksek fiyatlara satıyor..Bu lens çıkınca manuellere olan talep düşecek fiyatlar ucuzlayacak haliyle ama tabii bu lensin ne kadara çıkacağına bağlı dediğin gibi.. Birde da serisi ama malzemesi çok kaliteli değil abi o yüzden fazla uçmazlar fiyatta..

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 17 Ocak, 2013, 21:37:06 Gönderen: bFeeL »

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 10 Şubat, 2012, 01:25:04 »
2012 yılında hala manuel 50mm kullanarak elle odaklama yaparak fotoğraf çekiyor

Yukarıdaki cümlenden alıntı yaparak yazayım kendi fikrimi.
Öncelikle mf lens kullanmanın parasal durumlarla ilişkisi olduğunu düşünüyosan böyle bi olay yok.
Canon forumlarına gir 5d m2 cilerin neden 230 liraya sıfır 50mm f1.8 af lens yerine mf lens aldıklarını araştır.
leica nın 2012 yılında kullanıcılarını neden hala mf lens kullanmak zorunda bıraktığını araştır.Neden zeiss ın hala canona-nikona-pentaxa uygun af lens yapmayıp mf lens yaptığını araştır.Bu konuyu uzun uzun yazmak isterdim ama gayet zamanımı alır.Forumlardada zaman verip bilgi paylaşmak emeğe değmiyor açıkçası.Amerikada-japonyada hala 6X9 ları kullanan bir sürü insan var ve yıl 2012 ;D

Neyse pentax plastik bayonet,ucuza kaçılmış kasalı 50mm f1.8 ini  180 dolar amerika 430 lira türkiye fiyatlarıyla piyasaya sürsün ne oluyo hep beraber görelim.
Pentax ın bu lensinin peynir ekmek gibi satılcağına inancım yok benim.Optik ve kasa kalitesi olarakta manuel 50mm f1.7 ile karşılaştırmalarının çıkmasınıda merakla bekliyorum.Son olarak şunu yazayım mf lensler pentax 50mm f1.7 lerden ibaret değil

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 10 Şubat, 2012, 01:32:34 »
Bence alakası var abi elbette mf bence de zevkli ama param olsa giderdim 55mm 1.4 alırdım.Ha manueli çok sıkışmadıysam elimde tutardım onun yeri ayrı.

Ayrıca ben 50mm leri kötülemedim pentaxın adam gibi ucuz afli 50mm si yok sorun burada..

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 10 Şubat, 2012, 12:28:48 »
Bence alakası var abi elbette mf bence de zevkli ama param olsa giderdim 55mm 1.4 alırdım.Ha manueli çok sıkışmadıysam elimde tutardım onun yeri ayrı.

Ayrıca ben 50mm leri kötülemedim pentaxın adam gibi ucuz afli 50mm si yok sorun burada..

Ahmet bey, sanırım hyperfocal distance'ı bilmediğiniz için AF lenslerle MF lensleri aynı kefeye koyuyorsunuz, çok kısaca anlatayım bahsettiğim kavramda odaklama makinaya bırakılmaz siz ayarlarsınız. Peki aynı odaklamayı AF lenslerri manual kullanarak yapamazmıyız, cevap %70-80 hayır, nedeni ise firmalar AF hızı yüksek olsun diye lensin vidasının odaklama uzunlugunu cok kısa tutarlar, yani 1-2mm döndürmekle odaklama sağlanır, bu bize çoğu AF lenste elle odaklamada imkansıza varan zorluklar getirir, MF lenslerde ise vidanın odaklama uzunluğu çok fazladır, lensi en yakından en uzağa odaklama için belkide lensi 360<2den fazla derece döndürmenize gerek vardır, buda elle odaklamayı son derece kolaylaştırır.

Sonuç şudur hız gerektirmeyen ileri düzey fotoğrafçılıkta MF lensler bazen AF lenslerden daha çok işe yararlar, bu duruma en fazla portre çekimleri ve arka planın kontrol edilmesi (az netlik-bokeh vs.) gereken çekimlerde rastlanır.

Dahada bir sonuç: MF lensler her zaman gerekli olacaktır, AF öncesi geri teknoloji döneminden kalma ilkel lensler olarak algılamamak gerekir onları.

Not: hyperfocal distance internette ararsanız çok açıklayıcı örnekler göreceksiniz.

Sevgiler ve iyi fotoğraf çekimleri dilerim.
« Son Düzenleme: 10 Şubat, 2012, 13:51:48 Gönderen: cbaytan »

Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6773
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Pentax Optio LS465 Duyuruldu

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 3
Gösterim: 3021
Son İleti 24 Temmuz, 2012, 17:11:19
Gönderen: JoRDaN
ilk 20-40 limited wr lensimiz hayırlı ugurlu olsun:)

Başlatan aghytn

Yanıt: 5
Gösterim: 3612
Son İleti 07 Kasım, 2013, 19:05:35
Gönderen: cumuta