Gönderen Konu: Ürün çekimi için lens hk.  (Okunma sayısı 6512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sercansokmen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Omcraft Design
Ürün çekimi için lens hk.
« : 01 Mart, 2020, 21:06:48 »
Merhaba,

Öncelikle fotoğraf makinası ve fotoğrafcılıktan pek anlamadığımı belirtmek istiyorum. Kendi yaptığım amatör ürünler var bu ürünlerin fotoğraflarını yüksek çözünürlükte ve renkleri bozulmadan profesyonelce çekmem gerekiyor. 1.5 metre uzaklıktan mavi perde üzerine konularak ışıklandırılmış duvar süslerinin fotoğrafını çekeceğim. Çok uzatmadan yardıma ihtiyacım olan konuya değineyim.

Bir dostumuzdan Pentax k-10d makinasını aldım. Makinanın 2 adet lensi var.

Pentax Da 18-55mm F3.5-5.6 AL
Pentax 50-200mm F4-5.6 ED

Sanırım bu lenslerle ürün çekimi yapmam doğru değil. Aslında çok mükemmel fotoğraflar istemiyorum. Çözünürlük yüksek olsun ve orjinal rengini korusun yeterli. Bu lenslerle çekim yapabilir miyim? Yoksa yeni lens almalı mıyım? Bir de bu makinaya uyumlu lens ne önerebilirsiniz. Çok fazla bütçem de yok maalesef.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ürün çekimi için lens hk.
« Yanıtla #1 : 01 Mart, 2020, 22:43:33 »
Makineniz hayırlı olsun.

18-55 ile de çekebilirsiniz. Ama daha artistik, arka plan ölü görünmesi için 50mm almalısınız. Ürünlerinizin büyüklüğü ve mesafeye göre kaç  mmlik bir açı gerektiğini elinizdeki lensle tecrübe edin. Sonra lens bakın. 500 dar gelmesin sonra.

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Mart, 2020, 23:34:26 »
manuel bi 50 mm k10 d ile iş yapar hocam

Çevrimdışı sercansokmen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Omcraft Design
« Yanıtla #3 : 02 Mart, 2020, 09:31:03 »
Makineniz hayırlı olsun.

18-55 ile de çekebilirsiniz. Ama daha artistik, arka plan ölü görünmesi için 50mm almalısınız. Ürünlerinizin büyüklüğü ve mesafeye göre kaç  mmlik bir açı gerektiğini elinizdeki lensle tecrübe edin. Sonra lens bakın. 500 dar gelmesin sonra.

Arka plan önemli değil. Zaten mavi perde de çekeceğim daha sonra Photoshop ile düzenleyeceğim. Ürünün net olması yeterli. Dün birkaç çekim yaptık görüntü çok flu geldi bana. Doğru ayarlarda kullanmıyor olabiliriz. Bir de çözünürlük çok düşük. 1000 liralık bir cep telefonum var daha yüksek çözünürlükte veriyor fotoğrafı. Yani pek fotoğraf makinasından anlamadığım için şuan saçmalıyor olabilirim bir yol gösterirseniz çok memnun olurum :)

manuel bi 50 mm k10 d ile iş yapar hocam

50mm f1.8 lens olacak sanırım. Piyasaya baktım burdaki alışveriş kısmına da baktım pentax model 1.8 lens bulamadım pek. Nerelere bakmalıyım

Çevrimdışı sercansokmen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Omcraft Design
« Yanıtla #4 : 02 Mart, 2020, 10:13:29 »
Şmdi aşağıdaki linkten bendeki gövde ve lens ile çekilen fotoğraflara baktım. Problem bende demek ki :)

https://explorecams.com/photos/pair/pentax-k10d=smc-pentax-da-18-55mm-f3-5-5-6-al

İstediğim tarzda çekimler yapabilmem için doğru ayarları nasıl öğrenebilirim

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Mart, 2020, 20:02:57 »
Şmdi aşağıdaki linkten bendeki gövde ve lens ile çekilen fotoğraflara baktım. Problem bende demek ki :)

https://explorecams.com/photos/pair/pentax-k10d=smc-pentax-da-18-55mm-f3-5-5-6-al

İstediğim tarzda çekimler yapabilmem için doğru ayarları nasıl öğrenebilirim

Makineyi sabit tutamıyor olabilirsiniz, ışık yetersiz olabilir, diyafram fazla açık olabilir.

Makineyi sabitleyip Av moduna alın,  f 8, iso 100-200 ayarlarıyla deneyin. Ama ışık az ise veya florasan ışığında makine odaklamada yanılabilir. Ayrıca renk olarak beyaz dengesi bozuk olabilir. Manuel olarak beyaz dengesi yapmalısınız.

İpucu, k10d nin asıl olayı raw çekimdir.Photoshop biliyorsanız raw çekip düzenlemenizi tavsiye ederim.

Bir de çözünürlükten kastınız nedir? Netlik mi, fotoğrafı yaklaştırdığınızda ki boyut mu?

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Mart, 2020, 02:33:23 »
selamlar

öncelikle ne ben nede diğer arkadaşlarımız size yardım etmemiz uzakdan imkanı yok.ürün çekimleri yada diğer konular.fotografcılık dipsiz bir kuyudur bu sebeble bizi içine çeker içine matematik içine tecrübe bazen ne saçma dersiniz olağan üstü işler çıkarırsınız.ürün çekimleri çekmek istiyorsunuz anladığım kadarıyla.ama hangi amaçla para kazanmak.kendi firmanızı kurmak.yada sosyal medyada yüzlerce beğeni alıp hoşunuza gitmek mutlu olmak.

fotografın iki kaynağı vardır ışık ya siz işiğa gidersiniz yada işiğı yaratırsınız.genellikle işiği siz yaratmanız gerekli.ışık her saniyenin altında ve siz pozusyon elinizle farketmeden bile titrettiğinizde değişir.işik öğrenmek ayrı bir sanatttır.aynı ürün fotografı gibi değişkendir mesela bir fırıncının çıkardığı ekmeği.çiçekcinin çiceğini.parfümcünün parfümünü çekmek ürün fotografcılığı değildir .kompozisyon gerekdirir.şu anda ben bile anlatamam size kelime oyunları gibi düşünün.frıncının fotolarını çekip mağza ürettikleri bu ürün fotografı olmaz.ama ürettiği ekmekle aynı aynı un yanında ürün tanıtımı ona sizin kitap yazar gibi işleyişiniz ürün fotografı olmaya yaklaşır.diyelimki herşey tam buraya kadar ,....

işik  bu konu herşeyden önce öğrenmeniz gerekli olan şeydir. ekipman işini unutun.

örnek bie sahildesiniz bir modeliniz var 40 derece güneş elinize işık ekipmanı gerekli flaş.bir değil belki 4 yada5 soft boxlar filitreler tetikleyiciler .bu doğru denklemi çözmeye başladıkdan sonra anca ekipman işine geçersiniz.yani bir model taksim meydanı potre lensi reflektörler modelin işiksiz kalan yerlerini flaş patladıkdan yumşatmak isdediğiniz yerini yumşatmak.filitre ise çok işik alan yerlerde patlamayı önlemek gibi düşünün.ekipman en son iş eğer ışığı bilemez ve öğrenemezseniz herşey nafile.ürün çekimleri detay isder ve bunun için genellikle makro lensler daha tercih edilir.

ve sizin elinizde k10 d yani cdd sensör .cdd sensörün tadı başkadır.ve gövde stabilize titreşim özellikli pentax.ve sonra ürün çekimi orta format gerekli hani farz edelim çekim yapacaksın.taksimin en büyük binasına afişi yapılaçak.

o kadar uzun dipsiz kuyuki kimse sana bir fikir veremez bu ekipman konusunda.eğer verilseydi bugüne kadar ben ekipmana harcadağım para ile belki istanbulun en güzel yerinde dairelarim olurdu.aslında ben tam kendimi ifade edemedim yazmayı pek beceremedim.keşke iyakınlarında olabilseydim sana yardımcı olamk çok güzel olurdu

şu anda hiç bir şeye kafa yormuyorum iki kuş ornito çekmeye çalışıyorum kafam rahat,

herşey gönlüne göre olsun umarım isdediğne ulaşırsın

Çevrimdışı sercansokmen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Omcraft Design
« Yanıtla #7 : 03 Mart, 2020, 09:36:55 »
Selamlar tekrar,

Öncelikle değerli cevaplarınız için çok teşekkürler. Dün ekipmanı değiştirme fırsatım oldu. Canon d300 ve 50mm f1.8 lens aldım. Pentax'a göre otomatik modu vs ile kullanımı rahat olduğu için çok daha iyi fotoğraflar çekme fırsatım oldu. Şimdi ilk iş dediğiniz gibi pozlamayı, ışığı kontrol etmeyi öğrenmeye geldi. Birkaç eğitim seti alıp başlıyorum en kısa zamanda :) Çok teşekkürler tekrar.

Manuel lens alırken nelere bakılmalı?

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 4
Gösterim: 10917
Son İleti 05 Mart, 2015, 15:49:25
Gönderen: ysf044
Pentax Uyumlu Lens Kısaltmaları

Başlatan REİS

Yanıt: 11
Gösterim: 18462
Son İleti 30 Haziran, 2014, 09:13:35
Gönderen: vedib