Gönderen Konu: K7 istiyorum yanlış mı yapıyorum?  (Okunma sayısı 11743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Drogo

• Ziyaretçi
K7 istiyorum yanlış mı yapıyorum?
« : 17 Mart, 2012, 18:22:08 »
Selam Ahali :)

KR kullanıcısıyım ve makinemden memnunum ama K7 yi elime aldığımdan beri nedense böyle pek bir sıcak pek bir tatlı geldi :) Şuursuzca davranıyor olabilirim ama sizce KR yi K7 ile takas etmek bana bişey kaybettirir mi ?

Çekimlerimin %90 ı iso 400 altı çekimler üst sınırm 400. ISO başarımı hariç bana ne gibi yan etkileri olur ?

K7 kullanan tutan seven arkadaşlarım yorumlarınızı bekliyorum :)

Not : Geçenlerde sanki KR den sonra body tavsiyesi gibi bir başlık görmüştüm ama aramalarım sonuçsuz kaldı. Varsa benzer konu affola :)

Çevrimdışı Minuk

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: K7 istiyorum yanlış mı yapıyorum?
« Yanıtla #1 : 17 Mart, 2012, 20:39:14 »
Öncelikle K7 ve Kr body leri hiç kullanmadım.
Bence maddi yönden bir sorununuz yoksa K-5 almanızı tavsiye ederim. Bende aynı durumdaydım bana gelen tavsiyeler K20D nin K7 ile benzeştiği ve açıkçası K7 nin pek tutulan bir body olmadığı yönündeydi. Genellikle K-5, K10d ve K-r tavsiye ediliyor.

Drogo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Mart, 2012, 20:48:53 »
Teşekkürler Minuk :) gönül istemez mi K5 olsun.. Ama bu sıralar cebi baya bir deldiğim için o iş çok uzak bir ihtimal :) KR - K7 yi takas yoluyla değişmek gibi bir planım var kafamı kurcalayan, malum o da cebi sarsmıyor pek :) k7 yi de 2800 shutterda bulunca daha bi iştahım kabardı.

Çevrimdışı deathdream

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Mart, 2012, 22:22:49 »
k-7ye k10dden kötü demek çok vahim olur :) aralarında uzun yıllar var. k-7yi bence çok acımasız eleştirdi insanlar k-xin k7den sensör olarak daha başarılı olmasını sebep göstererek. k-r de af hızı ve kararlılığı , beyaz dengesi hariç k-xle aynı. ancak bodynin ele oturuşu, ağırlığı ve tuş dağılımı daha kullanılabilir :)
k-7 2. el fiyatı 1200 civarında 100 aşşa 100 yukarı
k-5 2. el fiyatı 1900 civarında
aralarında 700 lira fark :(

ben de k-rmi sattım şu an k-x kullanıyorum :) bahar geldiği için soğuktan pillerin bitmesi gibi sorunum da yok, fiyatları düşene kadar beklemekte fayda var. özellikle 2050 2100 liraya 0ı satılan k-5lerin 2. el fiyatı %30 altına düşer yakında. pentax her sene orta seviye gövdelerini güncelliyor.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Mart, 2012, 23:18:19 »
Ben Kr denedim.
K7 yi bir yıl kadar kullandım.
K5 ide 4-5 aydır kullanıyorum.

Kanaatim şu:Her makine fiyatını hakeden bir makine.
Kr giriş seviyesi biraz daha hafif sert plastik gövdeli.Sensörü sony üretimi.ISO performansı iyi bir makine.AF si hızlı ve kararlı.
K7 özellikle ISO yönünden biraz zayıf sayılıyor.Daha çok makineyi hiç kullanmayanlar negatif yorumlar yazıp duruyor.K7 su-toz geçirmeyen sağlam alaşım gövdeli bir makine.Evet fotoğrafın ışıktan ibaret olduğunu bilmeyen bazı acemiler için veya zifiri karanlıkta fotoğraf çekmeyi umanlar için çok iyi bir makine olmayabilir.Ama işi bilen bir Allahın kulu bu gövde için olumsuz birşey söyleyemez.
K5 hem ISO yönünden,hem AF yönünden hem sensör teknolojisi yönünden daha da iyileştirilmiş bir K7 gövdesidir.
K5 in  çıkışı ve K7 için yapılan bu haksız yorumların etkisiyle K7 fiyatları olması gerekenin altına düşmüştür.
Ben K7 yi tavsiye ederim.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #5 : 17 Mart, 2012, 23:26:48 »
Ben Kr denedim.
K7 yi bir yıl kadar kullandım.
K5 ide 4-5 aydır kullanıyorum.

Kanaatim şu:Her makine fiyatını hakeden bir makine.
Kr giriş seviyesi biraz daha hafif sert plastik gövdeli.Sensörü sony üretimi.ISO performansı iyi bir makine.AF si hızlı ve kararlı.
K7 özellikle ISO yönünden biraz zayıf sayılıyor.Daha çok makineyi hiç kullanmayanlar negatif yorumlar yazıp duruyor.K7 su-toz geçirmeyen sağlam alaşım gövdeli bir makine.Evet fotoğrafın ışıktan ibaret olduğunu bilmeyen bazı acemiler için veya zifiri karanlıkta fotoğraf çekmeyi umanlar için çok iyi bir makine olmayabilir.Ama işi bilen bir Allahın kulu bu gövde için olumsuz birşey söyleyemez.
K5 hem ISO yönünden,hem AF yönünden hem sensör teknolojisi yönünden daha da iyileştirilmiş bir K7 gövdesidir.
K5 in  çıkışı ve K7 için yapılan bu haksız yorumların etkisiyle K7 fiyatları olması gerekenin altına düşmüştür.
Ben K7 yi tavsiye ederim.

Bende K7 kullandım gerçektende Yunus abinin söylediklerine katılıyorum. :) Kötü bir makine değil asla.  Ve gerçekten body olarak evet ben fotoğraf makinesi taşıyorum dedirten bir gövdesi var ele oturuyor ve ağırlık olarakta iyi bana göre. :) Pişman olmazsın.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Drogo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 17 Mart, 2012, 23:46:08 »
Teşekkürler üstadlar :) o zaman bakalım takas etmeyi planladığımız arkadaşın son kararı ne olacak :) eskişehire k7 ile gelmek te var :D..

Çevrimdışı naimmazman

• Üye
  • Pentax K-R almanın hesaplarını yapıyo :))
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Mart, 2012, 23:56:56 »
k-7ye k10dden kötü demek çok vahim olur :) aralarında uzun yıllar var. k-7yi bence çok acımasız eleştirdi insanlar k-xin k7den sensör olarak daha başarılı olmasını sebep göstererek. k-r de af hızı ve kararlılığı , beyaz dengesi hariç k-xle aynı. ancak bodynin ele oturuşu, ağırlığı ve tuş dağılımı daha kullanılabilir :)
k-7 2. el fiyatı 1200 civarında 100 aşşa 100 yukarı
k-5 2. el fiyatı 1900 civarında
aralarında 700 lira fark :(

ben de k-rmi sattım şu an k-x kullanıyorum :) bahar geldiği için soğuktan pillerin bitmesi gibi sorunum da yok, fiyatları düşene kadar beklemekte fayda var. özellikle 2050 2100 liraya 0ı satılan k-5lerin 2. el fiyatı %30 altına düşer yakında. pentax her sene orta seviye gövdelerini güncelliyor.

abicim k5 türkiye satış fiyatı en uygun olarak şuan 3000 tl vatanbilgisayarlarda belki 2900e kadar düşer ama daha fazla düşeceğini sanmıyorum açıkçası

Çevrimdışı deathdream

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Mart, 2012, 00:03:02 »
türkiye garantili fiyatı o .) benim verdiğim fiyatlar spot ki türkiyede garantili makine alan kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor pentaxta

Çevrimdışı naimmazman

• Üye
  • Pentax K-R almanın hesaplarını yapıyo :))
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Mart, 2012, 00:13:21 »
makesef doğru abicim çok fazla vergi ekliyorlar hepsinin maliyet ve satış fiyatlarını bildiğim için bana da çok geliyo :) ama pentax personeli olmanın verdiği avantajla bi kr alıcam yani :D

Çevrimdışı alikaytan

• Üye
  • Bazı kayboluşlar sadece geçicidir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Mart, 2012, 01:03:26 »
Emre ben de K7 var, Kütahyadayım(Tavşanlı). Eğer istersen bi gün buluşalım iyice bi kullan dene kurcala kendine göre karar ver. Kr yada başka bi pentax modeli kullanmadığım için iyidir kötüdür falan diyemiyorum.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Mart, 2012, 08:23:38 »
Selamlar.
Bence her iki makina da (aslında, nerdeyse tüm fotoğraf makinaları) üç aşağı beş yukarı aynı. Önemli olan ise kullanım amacı ve alanı. K-r, imalat yılı nedeni ile bir tık öne geçebilir. Daha yeni model bir sensör kullanıyor ve örneğin ISO performansı daha iyi. Peki ISO performansının daha iyi olması ne değiştirir?
Eğer ağırlıklı olarak az ışıklandırılmış (dikkat! karanlık demiyorum) ortamlarda, örneğin konser vb. çekim yapmıyorsanız, yüksek ISO performansı size çok şey kazandırmayacaktır. Başka açıdan bakacak olursak, K7'nin WR (weather resistant) oluşu da, örneğin bir safaride veya bir yatta doğa, vahşi yaşam vs. çekmiyorsanız sizin için önemli olmayabilir. Bu örnekleri çoğaltabilmemiz mümkün.
Takas düşünmüyor olsaydınız, eldeki para ile amaca uygun, iyi bir objektif alarak K-r'ye devam etmenizi önerecektim.
Arslan Türegün

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Mart, 2012, 12:20:36 »
kr

Drogo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 18 Mart, 2012, 13:55:04 »
Takas yapacağımız arkadaş aynı benim gibi makinesine paha biçemediği için anlaşma imkanımız yok gibi görünüyor :D belirsiz bir süreliğine bu planımı erteliyorum :) Fikirlerinizi ve tecrübübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.

Ayrıca Ali hocam, Kütahyada zaten bir avuç kişiyiz, Merkezde veya Tavşanlıda farketmez bir tanışıp görüşmek çok hoş olur :) Eskişehir buluşması olsa bile orada olamayacaksınız hatırladığım kadarıyla.  Telefonum iletişim bilgilerinin olduğu başlıkta var dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hoş perşembeye kadar sınavlarımla boğuşacağım ama zaten sizin de dersleriniz vardır :)

Çevrimdışı Faruk.Dst

• Üye
  • *
  • Faruk Deste
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Mayıs, 2012, 19:20:41 »
Merhaba arkadaşlar, konuyu hortlattım muhtemelen ama bende k-7 düşünüyorum. Açıkçası 1 senedir pentax almayı düşünüyorum:) Eos 40D vardı elimde o zamanki para ihtiyacımdan dolayı tüm lenslerle birlikte elimden çıkarmak zorunda kalmıştım. O zamandan beri pentax'tan devam etmeyi düşünüyorum ama hiçbir fikrim olmadığı için okuyorum sürekli. Sanırım k-7 alacağım ama 40D den sonra iso konusunda yapılan olumsuz yorumlar pişman olur muyum acaba düşüncesi oluşturuyor. Yeni konu açmak istemedim ama pentaxtan önce 40D kullanan birini bulabilirsem yapışacağım direk:)
Pentax K20D
Pentax P30

Kıymetli ve Kıdemli Pentax Aile Üyelerinden Akıl İstiyorum

Başlatan erhanrtan

Yanıt: 3
Gösterim: 784
Son İleti 03 Ocak, 2022, 23:29:00
Gönderen: fipar
K-5 almak istiyorum sorularım var.

Başlatan denizlaterna

Yanıt: 4
Gösterim: 2364