Gönderen Konu: Analog çekim, film banyo ve agrandizör kullanımı  (Okunma sayısı 22197 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Analog çekim, film banyo ve agrandizör kullanımı
« : 14 Ağustos, 2012, 10:13:46 »
     Fotoğrafçılıkla ilgili özelden sorulan soruları paylaşmak, sorunlara çözüm bulmak ve yönlendirmek amaçlı bu başlığı açma ihtiyacı oluştu.
     Model ve formatı ne olursa olsun filmli fotoğraf makinelerinin kullanımı, film çeşitleri, kullanılan filmlerin banyo aşamaları, agrandizör kullanımı, fotoğraf kart çeşitleri ve kimyasallarla ilgili sorunları dile getirdiğinizde yardımcı olmak tek hedefimiz.
     Daha önce "Siyah beyaz film ve Banyosu" ve "Kontakt Baskı ve Tab Sandığı" konuları açılmış olup faydalanabilirsiniz; linkleri aşağıdadır.
                                         http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,396.0.html
                                         http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,473.0.html
     Tek hedefimiz unutulmaya yüz tutumuş bilgileri sizinle paylaşmaktır. Ortamınız ve zamanınız var ise çekinmeden bu bilgileri paylaşabiliriz. Amaç hobi,paylaşım ve dostluk.... gerisi boş...
« Son Düzenleme: 14 Ağustos, 2012, 10:15:39 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Analog çekim, film banyo ve agrandizör kullanımı
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos, 2012, 12:50:22 »
Evinde fazladan 1 odası olanlar bu zevki tatmalı. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos, 2012, 12:22:20 »

"FİLM UCU ÇIKARICI"     "FİLM RETRIEVER"     "FİLM PICKER"
          Özel mesaj ile yardım isteyen analog fotoğraf severlerin sorunlarını forumda paylaşmanın daha doğru olacağı düşüncesindeyim.  135 kodlu 35mm filmin kasetten çıkarılma zorluğu dile getirilmiş.
       1-   Ucu kasetin içine kaçan filmi, kasetten çıkarmak için yaygın olarak profesyoneller; karanlık ortamda üst kapağını açıp filmi komple çıkarmak veya yanlışlıkla ucu kaçan filmin ucunu çıkarıp tekrar kapağını kapatmak, bazen zor oluyor ama el alışkanlığından sonra olağan bir durum.
       2-   Işıklı ortamda sadece film ucu çıkarmak için “Film ucu çıkarıcı” veya “ Film retriever” ve “ Film picker” adı verilen bir aparatla müdahale etmek çok basittir.
             Film ucu çıkarıcı aparatı şu şekilde kullanılır. Film kasedindeki makaranın boşluğu alınması maksadıyle film makarası bir miktar çevirilir, film ucu çıkarma aparatının ilk dili film kasetinin içine sokulmasını müteakip film kasette sarılır ve çıt sesi duyulduğunda film ucu çıkarma aparatının ikinci dili film kasetinin içine sokulmasını müteakip dişarı doğru çekildiğinde filmin ucu kasetin dişına çıkmış olur.
       3-   120 kodlu orta format Roll filmler tabanında şerit kağıda baş tarafından bantlandığı için böyle bir sorun yoktur. Film bittiğinde banyo etmek için karanlık ortamda baş taraftan yapıştırıldığı banttan yırtılarak banyo aşamasına geçilir.
       4-   Shett filmler ise karanlık ortamda bulunduğu kasetten çıkarılıp ışık geçirmez bir kutuda biriktirilip banyo aşamasına geçilir.
                                          http://www.clubsnap.com/forums/traditional-darkroom/204678-use-film-picker.html

Not1:  Zenit fotoğraf makinelerinin büyük bir çoğunluğu 135/36 filmin belkide iyi yerleştirilmediğinden dolayı film kenerı hasar gördüğünden "film ucu çıkarıcı" aparatı ile ucunu çıkarmak çok zor olduğundan filmi banyo etmek için kasetin kapağının açılması en kolay yoldur.
    Not2.  Son versiyon Canon fotoğraf makinelerindeki özellik dolayısıyla; fotoğraf makinesine takılan 135 kodlu film fotoğraf makinesinin karşı makarasına film sarıldığından, bu tip fotoğraf makinelerinde filmin sonundan çekim yapıldığından, bunun gözönünde bulundurulması gerekir.   

« Son Düzenleme: 31 Mayıs, 2016, 18:55:37 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos, 2012, 21:47:40 »
çocukluk günlerim aklıma geldi :)
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı EcMaRnE

• Üye
    • Profili Görüntüle
Re: Analog çekim, film banyo ve agrandizör kullanımı
« Yanıtla #4 : 16 Ağustos, 2012, 21:55:56 »
Film picker bulunmuyor bu siralardq

Sent from my MB860 using Tapatalk

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ağustos, 2012, 10:00:11 »
İstanbul Sirkeci'de fotoğraf printer ve film banyo cihazı satıcılarının tamamında ortalama 50-TL. civarında sıfır olarak satılıyor. Satın alacağınız zaman "36'lık film ucu çıkarıcı" olarak sorarsanız bulma şansınız artar. Esnaf ingilizce adına vakıf değil...

Çevrimdışı EcMaRnE

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ağustos, 2012, 10:19:02 »
Turkiye'den alinmaz dediginiz fiyata ebayda 10$ vivarinda bir fiyati var. Bugun dolasacam sirkecide bakalim bir kac sey bulabilecekmiyim.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ağustos, 2012, 11:24:46 »
Turkiye'den alinmaz dediginiz fiyata ebayda 10$ vivarinda bir fiyati var. Bugun dolasacam sirkecide bakalim bir kac sey bulabilecekmiyim.

1 tane alınacağından eBay'e gerek duymuyorum bu konularda. Sonuçta ticaretine girişmiyorum maliyet düşürme çabamız olsun.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı EcMaRnE

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ağustos, 2012, 14:15:26 »
Bir tanede bile fark fazla be :-) 30 Tl demek 2 haftalik yemek param :) Bakalim İnternette gezinirken 18 lira olarak buldum sirkecide gercek fiyatmi gidip gorecem :)

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos, 2012, 14:29:01 »
      Konuyu sulandırmak hoş değil. Promosyon veya hediye alabilirsiniz. Ben sadece fikir edinmek açısından ve ortalama diye yazmışım. Alım satımını veya satış adresini vererek reklam yapmamışım. Bilginize....
      Şahsen yazıda belittiğim gibi bu aparatların hiçbirini kullanmıyorum. Bende bu aparat olduğu halde kendi yöntemimle bu işi yapıyorum. Amaç forum üye ve ziyaretçilerini bilgilendirmek. Şahıslar özel mesaj yoluyla birbirini bilgilendirir. Konudan rahatsız olan arkadaşların okumasını tavsiye etmiyorum.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos, 2012, 14:39:39 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #10 : 17 Ağustos, 2012, 14:29:38 »
How to get film out the canister  bu olaydan bahsediyorsunuz demi.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Eylül, 2012, 14:40:22 »
Sn.Vedib,
Eski makinalar ile ilgili yazılarınızı filmli makinaları sever olarak, büyük haz alarak takip ediyorum.
Acaba mümkün müdür?
Sıfırdan başlayanlara, film banyo aşamasına gelinceye kadar yapılacaklarını yazı dizisi halinde anlatmanız. Meraklı olan arkadaşların kullakdan dolma hatalı bilgiler ile hatalı çekimler yapıp bir daha çekmediklerine tanık oldum.
Filmli makina kullanmak isteyenlerin film alırken hangi filmi isterseniz sorusuna dudak büküp, farketmez diyelere, gündüz kaç gece kaç iso ile çekeceğim diyenlere yol göstereceğini düşünüyorum.
Örneğin banyo kimyasallarını gramajını vererek anlattığınız metin çok hoşumuza gitmişti, ben dahil arkadaşlarıma yol göstermiş Sn.Aydemir Gökgöz'un banyo tanımlarından daha anlaşılır gelmişti.

Ellerinde mevcut analog fotoğraf makinesi olan arkadaşların sıfırdan başlamak kaydıyla her türlü bilgiyi aktarmakta hazırım, Filmli fotoğraf makinelerindeki teferruatları sorarsanız cevaplandırmaya çalışırım. Ancak analog severler cesaret etmemekte belki haklı, film ve baskı sorunuyla karşılaşabiliyorlar. Önce makinenizin çalışıp çalışmadığı çalışıyor ise hangi tip film yapısına uygun olduğunu bilmeleri gerekir. Eski çoğu fotoğraf makinesinin kapağının iç kısmında film kodu yazılıdır.  135, 120, 110, 126, 127, 620, rapıd, disc, APS (ADVANCED) gibi film kodunu bilmek gerekir. 135 ve 120 kodlu filmleri piyasada hemen bulabilirsiniz. En başta çok bayat olmamak kaydıyla siyah beyaz film alabilirsiniz. Genelde piyasada Forte, Ilford Pan, Kodak TMAX gibi filimlerden 100 ASA olanını tercih etmeye özen gösterin; daha duyarlı olan 400 ASA film tercih etmenizde sakınca yok. Lüks pahalı filmlere yönlenmeniz gereksiz. Filminizi satın alın... hertürlü sorularınızı bekliyorum

« Son Düzenleme: 24 Eylül, 2012, 13:39:42 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #12 : 23 Eylül, 2012, 15:36:27 »
evde banyo için alternatif yöntemler konusunda farklı bilgiler varsa abi paylaşırsan iyi olur.alternatif kimyasallar konusunda da çeşitli şeyler var galiba.kahve ve C vitamini ile S/B banyo yapılabiliyor Renkli banyo için böyle değişik şeyler varmı.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Eylül, 2012, 16:04:58 »
  Değişik banyo usulleri yanında son günlerde ''Kahve ile film yıkama tekniği'' bana sıra dışı geldi. Ama sonuçta kimyasallar önemli. Benim deneme fırsatım olmadı. Deneyenlerin görüşlerini alabiliriz.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Kasım, 2012, 21:31:15 »
Devamlılık esas olmak üzere analog çekim ve malzeme sorununu aşağıdaki linkleri inceleyerek bir nebze olsun halledeceğinizi ümit ediyorum.
http://www.pamukticaret.com/                http://www.saatcioglu.com.tr/

Agrandizör

Başlatan vedib

Yanıt: 23
Gösterim: 41434
Son İleti 20 Mayıs, 2016, 12:47:35
Gönderen: vedib