Gönderen Konu: Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?  (Okunma sayısı 12812 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ne demek, klavye sürçmesidir. :)

EXIF'le ilgili burada da güzel bilgiler var.

Teşşekkür ederim verdiginiz bilgiler icin. Sonucta pratik bilgide onemli uygulama kadar:))

Genel olarak bu makine icin yapmam gereken ayar vs herhangi bir sey var ise yazarsaniz cok mutlu olurum.
Simdiden tesekkur ederim tum uyelere...

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle

Teşşekkür ederim verdiginiz bilgiler icin. Sonucta pratik bilgide onemli uygulama kadar:))

Genel olarak bu makine icin yapmam gereken ayar vs herhangi bir sey var ise yazarsaniz cok mutlu olurum.
Simdiden tesekkur ederim tum uyelere...

2 yıl kadar önce "bozuk ürün gönderdin" tarzı mesaj alınca artık her önüme gelen Pentax sahibine öneriyorum. C yani özel ayarlar menüsünden AÇIKLIK HALKASI KULLAN kısmını İZİNLİ yapın. Çünkü eğer İZİNLİ yapmazsanız manuel objektifleri kullanamazsınız. İZİNLİ yapmaz ve bende objektif satın alırsanız tekrar kapımı çalıp BOZUK ÜRÜN GÖNDERDİN deyip hakaret edebilirsiniz. :D
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Kitapçıktan menü parametrelerini adım adım takip edip kendinize göre seçim yapabilirsiniz. İllede şunu seç demek doğru olmaz. Herkes kendi karakterine göre ayarlar kullanıyor. @bFeel in dediği manuel lens ayarı ayrı tabi.
Örnek olarak, jpeg de en iyi kalite, resim formatı olarak raw+jpeg seçilebilir. Belki netlemeden çekime izini kapatabilirsiniz.
Üzerinde işlem yapmayacağınız fotolarda yer sıkıntısı varsa raw ları gerekmiyorsa silebilirsiniz ya da sadece jpeg seçebilirsiniz. Çekim sonrası raw halini de ayrıca kaydedebiliyorsunuz. Unutmamak gerekir ki raw şeklinde kayıt edilen fotolar daha fazla renk derinliği (12 bit) verirken, jpeg fotolarda kayıplı sıkıştırma algoritmasından dolayı 8 bit renk derinliği içermektedir (MP3 gibi).
Ayrıca önemli bir konu daha var o da back focus (arka tarafa netleme) ve front focus (ön tarafa netleme) olayıdır. Bu testin nasıl yapılacağını aratıp indireceğiniz A4 formatındaki bir şablon ile yapılır. Makina tripod veya destek alarak yakın mesafeden 45 derece açı ile bu kağıdın ortasına netlenerek (spot-nokta; info tuşuna basıp netlemeye merkez-tek nokta yapılarak) çekim yapılır. Diyafram en açığa alınmalıdır. Deneme amaçlı bir kaç diyafram değerinde daha çekim yapılabilir. Eğer netlediğiniz nokta değil de ön veya arka tarafta netleme daha iyiyse C ayar menusunde AF ince Ayar kısmından netlemeyi öne arkaya ayarlamak mümkün (bendeki kitapçıkta 135 inci sayfa). Bu sanırım her lens için ayrı olabilir. Bu şekilde daha keskin ve net görüntüler yakalamak mümkün.

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,177.msg10626.html#msg10626

http://blog.fotografium.com/lens-satin-alirken-backfocus-frontfocus-testini-nasil-yaparim/

http://www.turknikon.com/back-focus-front-focus-problemi-nedir-nasil-test-edilir-5132

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. :)
« Son Düzenleme: 10 Mart, 2013, 21:02:18 Gönderen: rsimsek »
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Kitapçıktan menü parametrelerini adım adım takip edip kendinize göre seçim yapabilirsiniz. İllede şunu seç demek doğru olmaz. Herkes kendi karakterine göre ayarlar kullanıyor. @bFeel in dediği manuel lens ayarı ayrı tabi.
Örnek olarak, jpeg de en iyi kalite, resim formatı olarak raw+jpeg seçilebilir. Belki netlemeden çekime izini kapatabilirsiniz.
Üzerinde işlem yapmayacağınız fotolarda yer sıkıntısı varsa raw ları gerekmiyorsa silebilirsiniz ya da sadece jpeg seçebilirsiniz. Çekim sonrası raw halini de ayrıca kaydedebiliyorsunuz. Unutmamak gerekir ki raw şeklinde kayıt edilen fotolar daha fazla renk derinliği (12 bit) verirken, jpeg fotolarda kayıplı sıkıştırma algoritmasından dolayı 8 bit renk derinliği içermektedir (MP3 gibi).
Ayrıca önemli bir konu daha var o da back focus (arka tarafa netleme) ve front focus (ön tarafa netleme) olayıdır. Bu testin nasıl yapılacağını aratıp indireceğiniz A4 formatındaki bir şablon ile yapılır. Makina tripod veya destek alarak yakın mesafeden 45 derece açı ile bu kağıdın ortasına netlenerek (spot-nokta; info tuşuna basıp netlemeye merkez-tek nokta yapılarak) çekim yapılır. Diyafram en açığa alınmalıdır. Deneme amaçlı bir kaç diyafram değerinde daha çekim yapılabilir. Eğer netlediğiniz nokta değil de ön veya arka tarafta netleme daha iyiyse C ayar menusunde AF ince Ayar kısmından netlemeyi öne arkaya ayarlamak mümkün (bendeki kitapçıkta 135 inci sayfa). Bu sanırım her lens için ayrı olabilir. Bu şekilde daha keskin ve net görüntüler yakalamak mümkün.

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,177.msg10626.html#msg10626

http://blog.fotografium.com/lens-satin-alirken-backfocus-frontfocus-testini-nasil-yaparim/

http://www.turknikon.com/back-focus-front-focus-problemi-nedir-nasil-test-edilir-5132

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. :)

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Özel ayarlar dediğiniz gibi kişisel olarak değişebilmekte. Benim kastım genel anlamda ki ayarlardı. Bahsettiğiniz konu benim aradığım gibi:) ya da en mantıklısı aklıma takıldıkça sormak olsa gerek... Hepinize teşekkür ederim:)

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Dün çekmiş olduğum fotoğraflarda şu dikkatimi çekti.
Şimdi makine (manuel çekim modunda) manuel AF noktasında iken diyafram ve enstanteneyi değiştirebiliyorum ancak ISO ayarını değiştiremiyorum. Bununla ilgili herhangi bi ayar var mı?
ISO düğmesine bastığımda AF noktası değşiyor +- düğmesine bastığımda ise yine ıso bölümüne geçmiyor?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Dün çekmiş olduğum fotoğraflarda şu dikkatimi çekti.
Şimdi makine (manuel çekim modunda) manuel AF noktasında iken diyafram ve enstanteneyi değiştirebiliyorum ancak ISO ayarını değiştiremiyorum. Bununla ilgili herhangi bi ayar var mı?
ISO düğmesine bastığımda AF noktası değşiyor +- düğmesine bastığımda ise yine ıso bölümüne geçmiyor?

Uzun süre K-r kullanmadım. Ezberimde yok ne yazık ki ama sanmıyor öyle şey olsun.

K-r'de bir menüye girip ayarlanıyordu sanırım.

K-r kullanıcıları nerdesiniz? ;D
PENTAX K-3

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Şimdi baktım her modda iso değiştirilebiliyor.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi baktım her modda iso değiştirilebiliyor.

Hocam her modda degisiyor. O konuda sıkıntı yok. Ancak af noktasi manuelde iken iso hangi tusla degisiyor. Af nokta secimi manuelde iken iso tusu nokta secimine yariyor. Bu arada iso nasil degisiyor.?

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
MF (Manuel Fokus) durumunda da aynı şekilde ISO tuşu ile ISO değerini değiştirebiliyorum. İstersen açma/kapamanın (deklanşörün) solundaki Av tuşuna basarak LCD ekranı üzerinde gezinebilirsin.

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
MF (Manuel Fokus) durumunda da aynı şekilde ISO tuşu ile ISO değerini değiştirebiliyorum. İstersen açma/kapamanın (deklanşörün) solundaki Av tuşuna basarak LCD ekranı üzerinde gezinebilirsin.

Hocam simdi Av tusuna basili tutunca ikili olarak diyafram ve Af nokta secimine giriyor. Tekrar basildiginda enstantene degerini secme islevine geciyor. Acaba menude bununla ilgili yani ikili secme yada tekli secme gibi bir islem olabilir mi?

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ben menüde bir ayar yaptığımı hatırlamıyorum. İstersen öncelikle bir fabrika ayarlarına getirip denemekte fayda var. Nasılsa yapılan değişiklikleri tekrarlayıp el alışkanlığı da yapmış olursun.  ;)

Ayrıca belirteyim bendeki son yazılımlı (firmware).

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ben menüde bir ayar yaptığımı hatırlamıyorum. İstersen öncelikle bir fabrika ayarlarına getirip denemekte fayda var. Nasılsa yapılan değişiklikleri tekrarlayıp el alışkanlığı da yapmış olursun.  ;)

Ayrıca belirteyim bendeki son yazılımlı (firmware).

Anladim hocam galiba en mantiklisi fabrika ayarlarina dönmek. Sonrada yeni versiyonu yüklemek gerekiyor. Teşekkur ederim:)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Forum buluşmalarına katılmanın yararı bu işte. Eski yeni her gövdeyi görüyor kullanıyorsun. Farklı objektifler de cabası.

Ne zaman elime K-r geçer bilemiyorum ama ilk fırsatta deneyeceğim bunu.
PENTAX K-3

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Forum buluşmalarına katılmanın yararı bu işte. Eski yeni her gövdeyi görüyor kullanıyorsun. Farklı objektifler de cabası.

Ne zaman elime K-r geçer bilemiyorum ama ilk fırsatta deneyeceğim bunu.

Kesinlikle haklisiniz... Kullanim kilavuzunu acip istediginiz gibi soru soramiyorsunuz maalesef. Degerli forum kullanicilarinin yardimlari varken kilavuzada gerek yok zaten. Tesekkur ederim herkese:)

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Makineyi sıfırladım ve yeni versiyonu yükledim. Af noktası manuel modda iken (dün sorduğum soru) ISO düğmesinin işlevini öğrenmiş bulundum. Ok tuşuna basılı tutup manuel modu onaylamak gerekiyormuş:)  yoksa ıso düğmesi ve diğer üç yön düğmesi, nokta belirleme işlemi yapıyor:) cahillik işte:))

Ayrıca güncelleme konusundaki gerek anlatım gerekse versiyon tedariğinde Bahattin'e teşekkür ederim:)

Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2250
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3247
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21
hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6118
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax K1 Mark II de isoyu 100 e indirmek mümkün mü?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 1
Gösterim: 1353
Son İleti 27 Mart, 2020, 22:56:29
Gönderen: ucam1
Yeni Pentax'cıya lens önerisi

Başlatan takezo

Yanıt: 23
Gösterim: 9073
Son İleti 23 Mart, 2015, 12:49:03
Gönderen: ysf044