Gönderen Konu: Maalesef Pentax defterini üzülerek kapatmak istiyorum:(  (Okunma sayısı 19617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CemDeniz

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Maalesef Pentax defterini üzülerek kapatmak istiyorum:(
« Yanıtla #15 : 30 Ekim, 2014, 10:23:10 »
Sıfırda olsa ikinci elde olsa Pentaxa verip aldığınız bir gövdeyi ya da lensi, aynı kalite ve fiyata diğer markalarda almanız mümkün değil. Eğer gerçekten alınabiliyor olsaydı ben şuan Pentax kullanmıyor olurdum çünkü öyle bir takıntım yok. Ama gerçekten makinemi ve lenslerimi satıp o paralara canonun yada nikonun giriş seviyesi ürünlerini almak istemiyorum ve bu marka bana fazlasıyla yetiyor düşüncesiyle fotoğraf çekmeye bakıyorum.
Cem Deniz ARSLAN

Çevrimdışı Stainless..

• Üye
  • Ahmet Teke
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 30 Ekim, 2014, 12:09:20 »

Kemal abi, Ertuğrul abi teşekkür ederim :)

Kimse kusura bakmasın ama elinde çok iyi ekipman olup hiç fotoğrafı olmayan kimseler var... Ya da var ama paylaşmıyorlar. Fotoğraf aynı zamanda paylaşmaktır. Bu konuda da zayıf olduğumuzu düşünüyorum. O kadar para verilip alınan ekipmanın iş yapmadığını görünce üzülüyorum, hem ekipmana hem o kişiye. Biraz gayret ve sabır lazım :)
K10D || DA 50 mm F1.8 || A 50 mm F1.7 || DA 18-55 || Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG Macro
Comfortably Numb...
Progressive sever

Çevrimdışı ogeday

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 30 Ekim, 2014, 13:48:34 »
çok kısa bir örnekte ben vereyim, bir ara sony aynasız alayım el altında bulunsun diye  1400 e bile bulunamıyordu, 10 ay geçti 600 700 e çok rahat bulunabiliyor. fujidede ve diğerlerinde de genelde aynı durum,

lcd tv alınca, cep telefonu alınca , bilgisayar , laptop alınca vs ..... zaten hepsi altı ay sonra çok ciddi fiyatı düşüyor..
Pentaxturk boyun askısı  ;)

Pentax Sevgisi, çeşitli lens body ıvır zıvır.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 30 Ekim, 2014, 22:31:37 »
Nex aldım hem de ikinci el ki en düşük zamanlarıydı artık düşmez dedim bundan aşağı 1300 aldığım ekipmanı sadece 7 ay sonra zar zor 900 TL ye satabildim. Biraz zararı göze aldım ama bu kadarına şok oldum. Ama sizin aklınıza FF girmiş sanırım şimdiden hayırlı olsun alacağınız makine.

Bundan sonrası konu sahibine değil genel yazılmıştır;

Ahmet, yazdığın konuda ben de çok şeyler yazdım zamanında ama bir süre sonra sıkıldım yazmaktan. Bir de kırıcı olmak istemiyorum gereği yok ama dediğin gibi ortada fotoğrafta yok ama ekipman muhabbetinden geçilmiyor ortalık. Hatta şunu diyeyim hani diyoruz ya firmalar insanları tüketim toplumu haline getirdi hayır insanlar firmaları üretim çılgını haline getirdi. Herkes yeni ekipman peşinde, haliyle firmalar da 6 ayda bir ekipman çıkarır oldular.Bu sisteme en çok direnen Pentax oldu. Fakat en çok eleştirilen,en az kullanıcısı olan vs vs bilindik şeyler işte yine Pentax. Zırt pırt ürün çıkaracaksın bak senden iyisi yok. Ben ekipman muhabbetinde hep şu soruyu sordum ama hiçbir zaman net bir cevap alamadım.Ne çekmek istedin de X firmasına ait ürün gamıyla çekemedin. Bu sorunun cevabını verebiliyorsan fotoğrafçısın veremiyorsan ekipmancısın demektir.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #19 : 30 Ekim, 2014, 23:03:06 »
Kazık yiye yiye öğreniyorsunuz.
İnsan oğlu aza kanaat etmiyor.
Aynı konuyu sıkıntıyı yaşayanlardanım bende.
İlk d-slr makinem Pentax k100d olmuştu, yanın da 18-55 ve 50-200mm kitlensleri ile beraber almıştım.
50mm lensin fotoğraflarını başkaları beğeniyordu ben çektiğim fotoğrafı beğenmiyordum.
Ozamanlar K100D'den sonra K10D çıkmıştı çok nam salmıştı. Ancak bir k10d alabilmek benim için hayalden de öte bir şeydi.
2 yıl sonra K-x çıktı çok met ettiler, tuttum ABD DEN BİR K-x getirttim, elim de ki makineyi de bedava denecek kadar ucuza sattım,
k-x den tat alamadım.. Yeni makineyi 2. el k10d ile takas etmeyi tercih ettim.
2 yıl kadar da k10d ile dost oldum. Ancak dürtülerim rahat durmuyordu, lensler değiştirmeye de başladım,
fazla sık olmasa da yaptığım değişiklikler geri dönüp baktığımda 4. büyük gövde elimdeki, denediğim değişiklik yaptığım
lenslerin sayısı epeyce fazlalaştı. Halen bana ne lazım çözebilmiş değilim. Beğenmiyorum satıyorum, pahalı alıp ucuza satıyorum, nasıl bir mantıksa. Bu aralar aldıklarımı alırken uygun fiyata almaya çalışıyorum ki satarken fazla zarar etmiyeyim diye, neyse son sattıklarımı nerdeyse aldığım fiyatlara satmayı öğrendim.  Pentax yaptığım yatırım ile şimdi elimde orta segment bir arabam olabilirdi.
Yada birikim yapsaydım pentax sa çar çur etmeden, şimdi Nikon d800 veya Canon 5d marklarım olurdu. Pentax sa yatırım yaptım derken elimde de öyle servet yok, gözbebeğim diye aldığım en iyi lensleri maddi sıkıntıya düşmekten hemencecik satma durumuna düştüm. Son olarak yeni aldığım 50-135im, heveslik almadan satma durumuna düşerek sattım.

Fotoğraf çekmeye ilgi duyan yeni meraklılar, nasıl bir makine alsam iyi fotoğraf çekerim diye düşünüyor, ben de böyle düşünüyordum.  Makine fotoğraf çekiyor ama iyi fotoğrafı makine çekmiyor, iyi fotoğrafı makineyi kullanan kullanıcı çekiyor. İyi fotoğraf çekmek için bu konuda eğitim almak şart.
En iyi makineyi alma ile fotoğraf çekme bilgimiz olmadan iyi fotoğraf çekemeyiz.

Bir çok fotoğrafçı arkadaşımız, daha makinesini lensini tanımadan ne yapabileceğini ne yapamayacağını anlamadan makinesini lensini bilinçsizce değiştiriyor, bende çok yaptım. Maalesef geri dönüp baktığımda çok yanlış yaptığımı anlıyorum.

Pentaxturk sitesin de Vedip Bey var.
Çok güzel bilgiler veriyor, satılık bölümün de beğenilmeyerek satılan cihazların altına çok defa şu cümleyi yazdığına rastladım.” Ben olsam bu paraya bu lensi satmazdım”  gibi v.s.
Makşne veya lens değiştireceğimize biraz da öğrenmeye araştırmaya kafa yormaya elimizdeki imkanlarımız ile daha güzel işler çıkarmaya bakmalıyız.

Bir de tabi ki Pentaxın kalitesi nedir bunu irdelemek diğer markalar ile arasında ki farkı bilmemiz lazım.  Bu teknik detaylar için ben sağlıklı bilgi verebilecek bilgiye sahip değilim. Pentax fotoğraf makineleri dünyasında öncü bir marka olmasına rağmen,  Nikondan Canondan Sonyden geride gibi görünüyor. Pentaxın çok tercih ediliyor olması diğer markalara göre daha ucuz olması tüm eski lenslerini yeni dslr gövdelerde kullanıyor 80 liraya 100 liraya lensler bulup alınabilindiği içindir.
Be de ilk k100d yi alırken emsallerine göre en ucuzu olduğu için almıştım. Alana kadar da 3 ay araştırma yapmıştım. Ucuz imkanlarla güzel fotoğraflar çekebilmek mümkündür, bunu fotoğraf çekme tekniği bilgileri ile gerçekleştirmek mümkündür. İşi bilmiyorsanız 1000 liraya alır, 500-600 liraya satarsınız. Fazla değişiklik özellikle sık değişiklik doğru bir iş değil kesinlikle.
« Son Düzenleme: 30 Ekim, 2014, 23:47:55 Gönderen: MC145 »
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Ekim, 2014, 23:49:26 »
Arkadaşlar
Haklısınız.Mesele fotoğrafsa hangi makine olsa iş görür,ancak tartışmanın konusu bu değil.Tamamen başka. Gelelim fotoğraf meselesine.Arkadaşlar bence bir insanın fotoğraf zevkini ve hobisini foruma attığı fotoğraflarla ölçmesek çok iyi olacak.Tabii ki paylaşmak güzel ancak kendi adıma konuşursam şöyle izah edeyim size:benim çektiğim fotoğraflar ne portre ne manzara ne de makro.Telif hakkı gerektiren fikirler ihtiva eden fotoğraflar çekiyorum.Sadece fikir versin diye örnek verecek olursam Chema Madoz fotoğraflarını bir inceleyin derim.Bu arada 2. el K3 alacağım.Alınık bölümüne de ilan koyacağım ama buraya da yazayım dedim.Yaptığınız tüm yorumlar çok kıymetli ve inanın çok istifade ediyorum ve yazmanızdan çok memnun kaldım.Sözlerim izah etme maksatlıdır.Aksi tahayyül edilmemelidir.Herkese çok teşekkürler.
"İnsan gördüğüne inanır,inandığını da görür."
Pentax K50
Pentax HD -DA 16-85mm F3.5-5.6ED DC WR

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #21 : 30 Ekim, 2014, 23:57:26 »
Bu arada belrteyim,
ben yazdıktan sonraherkesin yine kafası karışacak ama happyprince sizden aldığım
18-135 lens
harika bir lens ağır değil, mıknatıs gibi odaklaması var. Sevdim bu lensi.
bu vesile ile buradan teşekkür ederim size.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 31 Ekim, 2014, 00:00:55 »
Güzel günlerde güle güle kullanın Mehmet bey.Memnun kalmanız beni mutlu etti.
"İnsan gördüğüne inanır,inandığını da görür."
Pentax K50
Pentax HD -DA 16-85mm F3.5-5.6ED DC WR

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 31 Ekim, 2014, 17:17:07 »
Bu işten para kazanmıyorsanız ve parasal durumunuz çok iyi değilse fotoğraf işine çok yüksek paralar yatırmak mantıksız ve gereksiz. Belli bir doyuma ulaşma sonrasında fotoğraf çekmek zevk vermemeye başlıyor.Bugün için bir K-5 gövde ve 3 adet orta halli lens uzunca bir süre zaman geçirmek için ideal görünüyor.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 27 Haziran, 2015, 23:16:07 »
Bu nedenle ben neredeyse herseyi ikinci el almaya calisirim. Bu cuzdani korudugu gibi bu dunyanin kaynaklarini korumaya yardim eder.

Çevrimdışı canj23

• Üye
  • PENTAXİ(C)AN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 28 Haziran, 2015, 00:35:12 »
Bende nacizane bu konu hakkında fikrimi belirteyim istedim bence bu işi profesyonel olarak yapılıyorsa ekipman bulunabilirliği açısından canon nikon daha iyi bir seçim olacaktır ancak iş hobi ise içinizin sineceği marka makine ekipman en iyisidir.
PENTAX K5
SİGMA 17-70MM F2.8 4.5 MACRO
PENTAX 55-300MM F4.5.8

Çevrimdışı umit.cukurel

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 03 Temmuz, 2015, 01:42:00 »
Gecen hafta bende dellendim; yeter "yaa neden Amerika'yı baştan keşfediyorum, daha geç olmadan Nikon alayım, öyle büyüteyim objektifleri" diye düşündüm; sonra bir yerde Nikon D7200'ün kasayı falan görünce direkt törnistan ettim. Fotoğraf kalitesine bir yorum yapamam; ama gerçekten Pentax'ın yapı kalitesi gözle görünür bir şekilde çok daha yüksek ve hissiyatı çok daha sağlam ve tok. Ben değiştirme kararımdan döndüm, bi de üzerine Pentax'a daha da masraf yaptim, pişman da değilim. :-))))

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 06 Temmuz, 2015, 11:15:34 »
Diğer markaların üst segment gövdelerine geçiş yapanları bir şekilde açıklarım kendime de o üst segment gövdeleri almayıp marka değiştiren kullanıcıları anlayamıyorum. :) Kaldı ki üst segment başka bir marka gövde alanların çoğu da ne yaptığını bilmiyor. Gene büyük konuşmayım ama dediğim gibi giriş seviyesi alacaksan kesinlikle Pentax dışı almak parayı çöpe atmak oluyor.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı umit.cukurel

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 06 Temmuz, 2015, 11:58:50 »
Aslinda yeni baslayana da Nikon Canon objektif cesitliligi objektiflere servet yatirmaya baslamadan once cekici gelebiliyor. :-)) Ben kaldigima memnunum, umuyorum bir defa yapacagim objektif yatirimi ile uzun bir sure gidebilirim.
Bu konuda da bu forumda fikirler almak isterim.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Temmuz, 2015, 15:43:48 »
Pentax hakkında No comment :P söylemeye başlarsam akan sular durur :P
Tek diyeceğim şey; teknolojiye ayak uydurmayı öğrenmeli, yoksa hal-i hazırda yaklaşmış olan sonu daha kötü olacak...
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?

Başlatan PENTAX

Yanıt: 79
Gösterim: 40929
Son İleti 23 Şubat, 2021, 18:39:10
Gönderen: Lupara
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4197
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3186
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Neden Pentax? Kolay Soru, Kısa Cevap.